İz bırakanlar: Ingrid Bergman

0

Klasik tarzıyla Ingrid Bergman

Ingrid Bergman, 29 Ağustos 1915 tarihinde İsveç’in Stokholm şehrinde doğdu. 1934’te sinemaya başladı, Intermezzo: A Love Story (1939) filmiyle ilgiyi çekti. Daha sonra ABD’ye giderek birçok filmde oynadı. Özellikle İngiliz yönetmen Hitchcock’un filmlerindeki rolleriyle unutulmaz oldu.

İz bırakanlar: İz bırakanlar: Ingrid Bergman İz bırakanlar: İz bırakanlar: Ingrid Bergman İz bırakanlar: Ingrid Bergman İz bırakanlar: Ingrid Bergman İz bırakanlar: Ingrid Bergman  İz bırakanlar: Ingrid Bergman

Gaslight / Işıklar Sönerken (1944) ile Oscar kazanan sanatçı, 1950 yılında, İtalyan yönetmen Rosselini’nin çağrısıyla İtalya’ya giderek oraya yerleşti.

1956 yılında, Paris’te Çay ve Sempati oyunuyla tiyatroya döndü. Anastasia (1956)’daki rolüyle ikinci Oscar’ını kazandı.

Üçüncü ve son Oscar’ını da Doğu Ekspresinde Cinayet (1974) filmindeki rolüyle kazanan Bergman, 1978 yılında ülkesi İsveç’e dönerek anılarını yayımladı. Yine 1978 yılında ünlü İsveçli yönetmen Ingmar Bergman ile uzun zamandır beklediği film yapma projesini gerçekleştirdi. Ve Höstsonaten / Gün Sonatı (1978) adlı filmde rol aldı. Ingrid Bergman iz bırakanlar arasında geliyor.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen isminizi buraya yazın.