Sürdürülebilirlik ve çevre dostu kuaförler

Sürdürülebilirlik ve çevre dostu olma konuları,  uzun bir süredir güzellik endüstrisinde konuşulan sözcükler olmuş ve biraz da yerinde saymıştır. Oysa ki “Yeşile dönmek” bir trendden veya sadece konuşmadan öte, gezegenimize karşı bir sorumluluk olmalıdır. Farklı kuruluşlar, şirketler ve sektörler sürdürülebilirlik konusunda adımlar atıyor ve güzellik endüstrisi de buna dahil olma durumunda.

Günümüzde sürdürülebilirliği benimsemek sadece çevre için iyi değil, aynı zamanda çevreye duyarlı müşterileri çekmenin ve işletmenizi geleceğe hazır hale getirmenin bir yoludur. 

Sürdürülebilirlik bakış açısına sahip bir salon, işin her adımında “yeşil” veya ‘çevre dostu’ seçimleri destekleyen bir salondur. Atık yönetimini iyileştirerek ayrıştırmak, su ve enerji kullanımını azaltmak ve salonun genel karbon ayak izini azaltmakla başlar fakat bunlarla sınırlı değildir.

Sürdürülebilirlik

Tüketiciler tükettikleri hizmet ve ürünlerin çevresel etkileri konusunda daha bilinçli hale geldikçe sürdürülebilir güzellik salonlarına olan talep daha fazla artmaya devam edecektir. Eco-salon olmanın ilk adımı ise işletmede çevre bilincinin arttırılmasından geçmektedir.

Sürdürülebilir Kuaför Salonları

Sürdürülebilir Kuaför Salonları, hizmetlerini baştan sona çevre dostu anlayış ve yöntemlerle sunar. Çabalarında öncüdür. Sürdürülebilirlik anlayışında bir salon sadece atıkların geri dönüştürülmesiyle sınırlı kalmaz ve ilk etapta daha az atık yaratmayı amaçlar. 

Salon mobilyalarını çevre dostu salon temizleyicileri kullanarak temizlemek, pamuklu havluları  eko salon havlularıyla değiştirmek, su tasarrufu için yenilikçi çözümler uygulamak  ve elektrik kullanımını azaltmak, sürdürülebilir bir salonun hizmetlerini “yeşillendirme” yönünde çalıştığı yöntemlerdir.

Sürdürülebilir bir salon seçmek tüketiciler ve insanlık açısından artık bir seçenek değil, doğal kaynakları koruma ve gezegeni gelecek için koruma zorunluluğudur. Çünkü önümüzdeki yıllarda temiz hava ve suyun sağlanması insan ırkının karşılaşacağı en büyük zorlukluk olacağı öngörülmektedir. 

Sürdürülebilirlik

Sadece müşterilerinizi değil dünyayı güzelleştirme sorumluluğu

Saç profesyonelleri başkalarının kendilerini güzel hissetmelerini sağlama konusunda uzmandır. Ancak çevresel kaygıların artmasıyla birlikte dikkatimizi yaşadığımız dünyanın güzelliğini korumaya yöneltmek ve çevre dostu bir kuaför olmak artık nerdeyse zorunlu bir sosyal sorumluluğumuzdur.

Aşağıda salonunuzda çevre dostu olmaya yönelik 10 ipuçları:

1. Geri Dönüştürülebilir Ürünleri Satın Almaya ve Kullanmaya Özen Gösterin

Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre de her yıl ortalama 8 milyon ton plastik, okyanus sularına karışıyor. Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte bu sayının da artacağı öngörülüyor. Okyanuslarımızdaki plastik, yalnızca hayvan yaşamı ve hayati ekosistemler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle değil aynı zamanda sağlığımız üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle de endişe edilmesi gereken bir konudur.

Geri dönüştürülebilir olsun ya da olmasın çoğu plastik Bisfenol-A (BPA) ve Ftalat içerir .

Bu maddelerin insanların üreme sistemlerini bozduğu, doğuştan sakatlıklara neden olduğu, hatta bazı çalışmalarda kansere ve kilo almaya bile neden olduğu biliniyor. Ancak bazı plastiklerin hem Ftalat hem de BPA içerme olasılığı daha düşüktür. Çevre dostu bir salon olmak için listenizin en başında geri dönüştürülebilir olmalıdır.

2. Hayvanlar Üzerinde Test Edilmiş veya Hayvan Kaynaklı İçerik İçermeyen Ürünler Sunun

Yılda 100 milyonlarca hayvan, üzerlerinde yapılan testler nedeniyle ölüyor ve milyonlarcası da yalnızca hayvan testleri yapma amacıyla yakalanıp kafesleniyor. Bu sadece hayvanlara yönelik bir zulüm olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın hayvanların yakalandığı bölgelerinde sürdürülebilirlik kaygılarına da yol açabiliyor. Hayvan deneyleri adına doğanın dengesini bozmak, hayvan deneyleri yapılmadan yapılan deneylerden hem riskli hem de daha pahalıdır. People for the Ethical Treat of Animals (PETA) tarafından onaylanan ürünler gibi hayvanlar üzerinde test yapılmasını desteklemeyen salon ürünlerini seçmeyi tercih edin. 

Zulümsüz ürünleri desteklemek, salonunuzun başarısını artırırken hiçbir hayvanın zarar görmediğini bilerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çevre dostu bir salon olmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

3. Gerçekten Formaldehitsiz Keratin Tedavileri Sunun

Keratin uygulamaları kuaför salonlarda önemli bir hizmet. Pek çok şirket formaldehit içermediğine dair yanlış iddiaların arkasına saklanıyor, ancak laboratuvar testlerinde şirketlerin çoğunun keratin bakımlarının son derece yüksek düzeyde formaldehit içerdiği ortaya çıktı. Yanlış iddialarına kanmadan önce laboratuvar raporları isteyin!

Formaldehit doğada organik olarak bulunur ancak insanlar için kanserojen olduğu (kansere neden olduğu) bilinmektedir. 

Hem hava kirliliğine katkıda bulunmamak, hem de siz ve müşterileriniz için güvenli keratin hizmetleri sunmak için formaldehit, paraben içermeyen ve hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünler kullanın.

 4. Çevre Dostu Dekor Kullanın

Hepimiz salonumuzun bizi ifade etmesini ve elbette temiz ve güzel görünmesini isteriz. Salonumuzu çevre dostu bir dekorla dekore etmek yeşil yönümüzü göstermenin bir yoludur.

Çevre dostu dekor nedir? Bunlar geri dönüştürülebilen, sürdürülebilir şekilde üretilen ve yapımında hayvanlara zarar vermeyen sanat eserleri veya süslemelerdir. Çevre dostu dekorunuzu tamamlamak için kullandığınız boyadan emin olun! Bazı boyaların içerisinde bulunan zararlı bileşenler havaya gaz olarak yayılır ve bunlara maruz kalanlarda boğaz tahrişi, nefes alma sorunları ve lası kanserojen etkiler gibi önemli sağlık tehditlerine yol açtıkları bilinmektedir. 

5. Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu sağlayan küçük ipuçlarını kullanmak salonunuzun elektrik ve su tasarrufu yapmasına yardımcı olabilir. Enerji tasarruflu aydınlatmalar kullanmak ve lavabolarınızı, borularınızı ve musluklarınızı düzenli olarak kontrol etmek, elektrik ve su faturalarından tasarruf etmenizi sağlar. Çevre dostu bambu veya ahşap saç fırçaları ve saç kurutma makineleri kullanmak, enerji maliyetlerini azaltmanın başka bir yoludur ve sizi çevre dostu salon hedefinize bir adım daha yaklaştırır.

Bazı salonlar su geri dönüşüm sistemleri kurarak su tüketimini azaltmaya başladı. Durulama suyunun tekrar kullanılması günümüzde salonlarda en yaygın ve etkili su tasarrufu uygulamalarından biridir.

6. Geri Dönüşüm Kutuları

Hem salonunuzun girişine müşterilerinizin kullanımı hem de genel çöpler için çöp ayrışma kutuları koyun Yerel yönetiminizle konuşun ve ayrıştırılmış çöplerinizi toplamalarını sağlayın.

Sürdürülebilirlik

7. Negatif Karbon Ayak İzine Sahip Ürünler

Bir ürünün gerçekten olumsuz bir ayak izine sahip olmasının nadir olduğunu biliyoruz, ancak sürdürülebilir teknolojinin ön saflarında yer alan ürünler var. Eko-sertifikalı geri dönüştürülmüş kağıt, ahşap, alüminyum tüpler ve camdan yapılmış ürünler gibi.

8. Yeniden Doldurulabilir Ürünler Kullanın (Refil)

Gerçekten çevre dostu salonlar ve şirketler, şampuanlar, saç kremleri ve şekillendirme ürünleri gibi salon içi ürünler için yeniden doldurulabilir kaplar sunarak plastik tasarrufu sağlamaktadır.

Yeniden doldurma maliyeti, yeni plastik ürünler satın almaktan daha ucuz ve perakende satış karını artırmaktadır. Ondan önemlisi atıkları ortadan kaldırmak ve aynı zamanda çevre dostu bir salon olmaktır.

9. Salon Havlularını Verimli Bir Şekilde Yıkayın

Salon havlularınızı ister evde ister salonda yıkayın, bu enerji tasarrufu ipuçlarını mutlaka deneyin. Elektrik ve sudan tasarruf etmek için çevre dostu çamaşır makinesi (A++ sınıfı) veya kurutucu satın almayı deneyin. Piyasada lekeleri temizlemek için daha az su ve sabun kullanan birçok çamaşır deterjanı bulunmaktadır. Bazı müşteriler aşırı derecede ağartılmış ve yıkanmış havlulara karşı hassastır, bu nedenle daha doğal bir deterjan seçtiğinizden emin olun. 

Sürdürülebilirlik

10. Çevreyi Koruyan Etkinliklere Katılın veya Düzenleyin

Salonların çoğu Pazartesi günleri kapalı olduğundan, salon sahipleri ve stilistler için çevre dostu bir etkinlik oluşturabilir,  hatta müşterilerinizi yılda bir veya iki kez çevre dostu bir projeye katılmaya davet edebilirsiniz. 

Yerel bir parka veya plaja giderek çöpleri toplayın! Fotoğraflayın! Bunları salonunuzun sosyal medya alanlarına koyun. Mevcut ve gelecekteki müşterilerinize (ve dünyaya) salonunuzun bir fark yarattığını bildirin. İnsanlar yaptığınız bu iyiliği takdir edecek ve dikkate alacaktır! Ve en önemlisi bu sayede diğer insanlarında çevre dostu olması yolunda adım atmış olacaksınız.

Önerilenler

Benzer İçerikler