Saç Tipleri Çizelgesi

Saç tiplerinin bir çizelgesi olduğunu biliyor muydunuz? Ünlülerin kuaförü Andre Walker tarafından 1997 yılında geliştirilen saç tipleri çizelgesi zaman içerisinde bir standarta dönüşmüş durumda.

Andre Walker’a göre çeşitli saç tipleri şunları içeriyor:

Tip 1 Düz Saç – 1a, 1b ve 1c olarak sınıflandırılır.

Tip 1A : 

Tip 1a saçlar %100 düz, çok yumuşak ve parlaktır ve herhangi bir kıvrılma şekli veya dalga görülmez. Kıvrılması zordur. Tip 1a saçların bir diğer özelliği ise çok ince bir dokuya sahip olmalarıdır ve bu nedenle saçlar çok fazla dökülmeye eğilimlidir. Bu saçlar yağlı olabilir ve şekil vermesi zor olabilir.

Tip 1B : 

Bu saç, orta kalınlıkta bir dokuyla karakterize edilir ve hala tutarlı bir şekilde düz olmasına rağmen hacmi, tip 1a saçtan daha fazladır. Bu saç tipine yakından baktığınızda, düz saçın tip 1a saça göre hafif bir kıvrıma sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Tip 1C : 

Tip 1c, genellikle daha dolgun ve daha fazla hacme sahip, kalın, kaba bir dokuya sahiptir. Düz olmasına rağmen diğer tip 1 saçlara göre daha belirgin olan hafif kıvrımları vardır. En büyük dezavantajı kabarmaya daha yatkın olmasıdır.

Tip 2 Dalgalı Saç – 2a, 2b ve 2c olarak sınıflandırılır.

Tip 2 saç dalgalıdır ve ince-kaba bir doku ile belirgin bir S deseninden oluşur ve aşağıda listelenen üç kategoriye sahiptir.

Tip 2A: 

Genellikle büyük, belirgin bir “S” desen dalgasına sahip ince dalgalı saçlara sahiptir. Tip 2a saçın düzleştirilmesi veya şekillendirilmesi daha kolaydır. Bu saç tipi diğer kategorilere göre daha ince görünür. Hacmi korumak ve hafif dalgayı öne çıkarmak için doğru saç bakım ürünlerini bulmak önemlidir.

Tip 2B :

Saçın orta kısmından başlayan, kıvırcık olma eğiliminde olan ve şekillendirme veya düzleştiricilere biraz dirençli, S şeklinde dalgalara sahip orta büyüklükte saçlarla karakterize edilir. Kabarmaya yatkındır. Pplaj dalgaları ve daha yumuşak saç stilleri için en iyi saç dokusudur.

Tip 2C : Genellikle çok kıvırcık olan kaba, kalın doku. Tip 2c dalgalar genellikle saçın köklerinden başlar ve düzleştirilmesi veya şekillendirilmesi de zor olabilir.  Nemli iklimlerde kıvrılma eğilimi gösterebilir. Bu saç dokusu, dalgalar iyi tanımlandığında en iyi şekilde görünür.

Tip 3 Kıvırcık Saç – 3a, 3b ve 3c olarak sınıflandırılır.

Tip 3 saç, gevşekten sıkıya kadar değişen buklelerle karakterize edilir. Bu saç tipi parlaktır, düzleştirilmesi kolaydır ve kıvırcıklaşmaya eğilimlidir. Bu kıvırcık saçların en şaşırtıcı yönlerinden biri, ıslandığında düz görünebilmesi, ancak kurumaya başladığında tekrar kıvırcık durumuna dönmesidir. Bu, saçın ne kadar çok nem emerse, o kadar kıvırcık olacağı anlamına gelir.

Tip 3A:  

Saçlar parlak olma eğilimindedir ve bazıları çeşitli dokuların kombinasyonuna sahip olabilir. Saçlar genellikle dolgun ve kalın olup belirgin “S” desenli buklelerdir. Bu buklelerin tanım miktarı saçın ne kadar uzun olduğu ile ilgili olabilir. Topuz veya at kuyruğu gibi kafa derisini veya saç çizgisini çeken saç modellerinden kaçınılmalıdır.

Tip 3B :

Orta derecede sıkı buklelere sahiptir. Yağlanma olasılığı daha azdır. Bu saç tipinin kurumaya eğilimli olması nedeniyle uygun nemlendirme çok önemlidir. Nemlendirme ve ekstra nem sağlayan yumuşak bir şampuan kullanmalısınız. Bu saç tipine sahip kişiler ısıyla şekillendirmenin yanı sıra silikon veya sülfat içeren saç bakım ürünlerinden kaçınmalı, ısı koruyucu ürünler kullanmalıdır.

Tip 3C :

Bu saç tipi Andre Walker’ın kitabında yer almıyor ancak sıkı tirbuşonlu saçlar olarak nitelendirilebilir. Bu saç tipinin bukleleri, yoğun bir şekilde bir araya toplanmış saç telleriyle birlikte, kıvrımlı veya çok sıkı kıvrılmış olabilir. Elektriklenmeye ve kuruluğa eğilimli olabilir ve çok fazla bakım gerektirir. Şampuan veya esansiyel yağlar yardımıyla saçın doğal neminin korunduğundan emin olmalısınız.

Tip 4 Sıkı Kıvırcık – 4a, 4b ve 4c olarak sınıflandırılır.

Andre Walker bu saç tipini sıkı kıvırcık olarak tanımlamıştır. Tip 4 saç normalde ince telli, çok sıkı kıvrılmış ve kırılgandır. Genellikle Afro dokulu saç olarak anılır ve doğal olarak kuru ve süngerimsidir. Dokusu inceden kabaya kadar değişir ve telleri kafa derisinden itibaren S şeklinde, zig-zag veya belirsiz olabilen çok sıkı, küçük bukleler oluşturur. Bu saç tipi aynı zamanda en yüksek çekme oranına sahiptir ve kırılganlığı nedeniyle kırılmaya daha yatkındır.

Tip 4A: 

Bu saç tipi tığ iğnesi büyüklüğünde S şeklinde kıvrımlardan oluşur. Saçlar sıkı bir şekilde kıvrılmıştır ve daha belirgin bir desene sahiptir. Her zaman iyi nemlendirildiğinden emin olmak için bu saç tipine bakım tedavileri ile bakım yapmak gerekir. Son olarak, ısıyla şekillendirmeden ve sıkı saç modellerinden kaçınmak önemlidir.

Tip 4B :

Bu saç tipi, daha az tanımlanmış Z-şeklinde bir desenle, kıvırcık, kırılgan ve sıkı bir şekilde kıvrılmıştır. Sağlıklı bir saça sahip olmak için saçınızın nemli kaldığından emin olmanız gerekir. Saç tellerinize zarar verebileceği ve saç büyümesini engelleyebileceği için ısı koruyucu ürün kullanmadan ısıyla şekillendirmeden kaçınılmalıdır.

Tip 4C: 

Bu Saç Tipi de kırılgandır ancak daha sıkı kıvrılmıştır ve belirgin bir kıvrılma şekli yoktur. Saçlar kabarıktır ve genellikle büzülmeye eğilimlidir. Bu tür saçlara sahip kişilerin saç ürünleri konusunda çok seçici olmaları gerekir çünkü yanlış saç bakımı saç kırılmalarına neden olabilir. Bu saç dokusu kuruluğa ve hasara karşı hassastır, bu nedenle saçın her zaman iyi nemlendirildiğinden emin olunmalıdır. Bu da durulanmayan saç kremleri, saç maskeleri veya hindistan cevizi yağı ile sağlanabilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz