Estetica Kış 2022-2023 Sayısı

0
1742

Kışın ardı İlkbahar…

Kuaför salonlarının Aralık ayındaki yoğunluğu Ocak ayında gözle görülür bir şekilde azalır her yıl. Aslında bu dönem salonların planlama yapmaları için adeta bir fırsattır. Genellikle şikayet edilen bu dönem Şubat ayının ikinci haftasıyla birlikte yeniden eski yoğunluğa döner ve normal standartlarında devam eder gider.

Kuaförlüğün ilkbaharı aslında Şubat ayıyla başlar ve kış Ocak ayında kalır gider.

Bu yılın Ocak ayının bir başka özel durumu vardı: Kuaför salonlarının Pazar günleri kapanması 1 Ocak 2023’e ertelenmişti. Kararın uygulanıp uygulanmayacağı yeni bir erteleme kararı ile dondu ve 1 Temmuz 2023 tarihi çıktı karşımıza. Sektörün tüm temsilcilerinin görüşleri alınmadan verilmiş bu karar büyük kesimler tarafından olumlu karşılanmadı ve verilen tepkiler sonucunda yeni bir erteleme ile süreç uzadı.

Pazar günü tatili tabii ki çok önemli sosyal bir konu. Özellikle çalışanların büyük kısmı bunu tercih ediyor. Ancak herhangi bir zorunluluk olmadan Pazar günleri zaten kapatan pek çok salon bulunuyor. Bu noktada Pazar tatilini tercih edenler Pazar günleri kapatan salonlarda çalışmayı tercih edebilirler. 

Bu kararın etkisi özellikle AVM salonları ve yüksek kiralar ödeyen en az 20-30 çalışanı bulunan işletmeleri etkileyen bir unsur. En yüksek ciroların yapıldığı Pazar günleri hizmet verilemeyecek olmasının yaratacağı ekonomik etkiyi düşünmek, sorgulamak gerekiyor. 

Diğer taraftan Turizm Bakanlığı’na bağlı otellerdeki kuaför salonlarının durumu net değil ve bu kararın otel kuaför salonlarını etkilemeyeceği konuşulanlar arasında. Bu da haksız rekabetin doğması açısından ciddi bir sorun. 

Bu konu hakkında detayların sektörel görüşmeler yoluyla yapılması için çaba gösteren Ticaret odaları meslek komitelerini tebrik etmek istiyorum. Oldu bittiye getirildiği görünen bu kararın diyalog yoluyla düzenlenmesi konusunda çok emek harcadılar. 

Nitekim sektör, sadece esnaf odalarının bağlı olduğu federasyon tarafından temsil edilmiyor. 

Ticaret odaları ve sivil bir örgüt olarak Kuaförler Derneği’ne bağlı pek çok kuaför mevcut ve böylesine önemli bir karar içinbu örgütlerin  tereddütlerinin dikkate alınması büyük önem taşıyor. Bu noktada 1 Temmuz 2023’e ertelenen kararın en doğrusunun diyalog yoluyla düzeltileceğine şüphem yok.   

Pırıl pırıl İlkbahar’da görüşmek dileğiyle… 

Erkan Güzel