En iyi fön makinesi markaları 2024 – Tavsiyeleri

En iyi fön makinesi markaları hangileridir? Hangi fön makinesini veya saç kurutma makinesini almalıyım? Kuaför tipi fön makinesi ve saç kurutma makinesi tavsiyesi isteyenlere hazırladığımız bu çalışmayla cevap verdik.

Her ne kadar detaylı kısımlara değinmiş olsakta en hızlı şekilde cevap vermek gerekirse aşağıdaki bilgileri hemen aktarabiliriz.

En iyi fön makinesi markaları:

1-Parlux Alyon İonizer Tech.

Profesyonel fön makinelerinde adeta bir efsane olan italya menşeli Parlux, iyonizerli alyon modeliyle iyi bir çıkış yaparak pazardaki varlığını güçlendirdi. 2250 Watt – 5.299,50 TL

Parlux Alyon Ionizer techh

2-Ventoso V5 Exclusive İyonik Profesyonel Fön Makinesi

Yine İtalyan teknolojisi ve tasarımına sahip önemli bir marka olan Ventoso, iyonik versiyonuyla ‘en iyi kuaförlerin tercihi’ sloganını hak ediyor. Tasarımı ve teknolojisi italyan ancak ülkemizde üretilen Ventoso V5 modelleri kuaförler tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda Boyner mağazalarının yanısıra en büyük e-ticaret siteleri üzerinden bireysel kullanım için evlere ulaşıyor. Güvenlik önlemleri ve rezistans yalıtımı ile ücretsiz bakım hizmetleri konusunda lider. 2500 Watt – 859,90 TL

3-Babyliss 6613De Pro Silence 2200 W Iyonik Seramik Profesyonel Fön Makinesi

İtalya üretimi Babyliss’i tanımayan yoktur. Ventoso ve Parlux gibi uzun ömürlü profesyonel AC motora sahip ve yine elektriklenme karşıtı ayın teknolojisi sunuyor. 2200 Watt. – 1469,00TL

Yazımızda ilk önceliği en iyi fön makinelerine verdik. Çünkü artık kadınlar kuaför tipi fön makinesi arayışındalar. Saç kurutma makinesinden ziyade hem saç kurutma işlemini hızlıca yapacakları hem de şekillendirme için kullanabilecekleri uzun ömürlü profesyonel fön makinelerini tercih ediyorlar. Bu nedenle aslında en iyi fön makineleri derken en iyi profesyonel fön makinelerini kast ettiğimizi hatırlatmak isteriz.

En iyi saç kurutma makinelerine gelince:

Piyasada pek çok çeşitte ve güçte saç kurutma makinesi bulunmakta. Bunların başında fiyat-performans karşılaştırmasına rağmen yeni bir teknoloji sunan ve DC motorla çalışan Dyson geliyor. 1600 Watt güce sahip Dyson saç kurutma makineleri, yeni sunduğu teknolojisi ile daha sessiz ve sunduğu farklı aparatlarla cazibeli bir görünüşe sahip. Tabii ki fiyat olarak normal bir fön makinesinin en az 15 katı fiyata sahip.

Diğer taraftan pek çok kişisel bakım üreticisinin sunduğu ve neredeyse tamamı Çin’den ithal edilen farklı özelliklere sahip olan, DC motorla çalışan saç kurutma makineleri mevcut. Arzum, Grundig, Braun, Fakir, Philips, Rowenta,  Sinbo, Tefal, CVS gibi markaların elektrikli kişisel bakım ürünleri ve elektrikli ev aletleri arasında farklı modeller görmek mümkün.

Özellikle kuaför tipi fön makinesi arayanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise aradıkları en iyi fön makinesinin kuaförler tarafından kullanılıp kullanılmadığıdır.

Piyasada özellikle erkek berberlerinde yoğun olarak kullanılan Fönsan, Etap, Powerbeg, Powertek, Turbobello, Turbomaster ve Hector gibi profesyonel fön makineleri de bulunmakta.

En iyi fön makinesi markaları konusunda karar vermekte zorlanıyorsanız bu bölüm sizin için:

Öncelikle ince telli ve kısa saçlarınız varsa ki Türk kadınlarının saçları genelde kalın telli ve çok kısa değil; o zaman herhangi bir saç kurutma makinesi işinizi görebilecektir.

Ancak kalın telli ve orta uzunluk ile uzun saçlara sahip saçlarınız varsa hem kısa sürede saç kurutma hem de şekillendirme yapmak amacıyla profesyonel fön makinelerini tercih etmenizi öneririz.

Kuaförlerin profesyonel makineleri tercih etmelerindeki en önemli sebep bu makinelerin uzun ömürlü olması ve gerek kurutma gerekse de şekillendirme işlemini kısa sürede tamamlamalarına olanak sağlamasıdır.

Fön makinelerinde İtalya farkı

Profesyonel fön makinelerinde dünya pazarında hakim bir konumu olan İtalyan markaları gerek AC motor kaliteleri gerek rezistans üretiminde sahip oldukları sanayi ile dikkat çekiyorlar. Parlux, Ceriotti, Elchim ve Gama gibi markalarla dünya profesyonel fön makinesi pazarında etkin bir paya sahipler.

Ancak dünya ekonomisindeki gelişmelere ve maliyet artışlarına paralel olarak fiyat açısından soru işareti doğmaktadır.

Fön makinesi alırken nelere dikkat etmelisiniz

Özellikle markanın güvenirliliği ve kuaförler tarafından tercih edilip edilmediği önemli.

Kuaförler tarafından tercih edilen ve önerilen profesyonel fön makinelerinin daha uzun ömürlü, ergonomik, dayanıklı, garantili olduğuna güvenebilir; teknik servis hizmeti sunduğundan emin olabilirsiniz.

Kimi zaman kuaförlerin kullandıkları fön makinleri ile önerdikleri farklı olabilir. Kozmetik firmalarının promosyon olarak kuaförlere dağıttıkları ve 1 yıl dolmadan bozulan ucuz fön makinelerini kullanan kuaförler olduğu gibi kaliteli markaları tercih eden ve öneren kuaför sayısı az değildir.

Fön makinelerinde ergonomi neden önemli

Uzun saatler boyunca çalışan kuaförler açısından kullandıkları makas, fırça ve fön makinesi gibi aletlerin ergonomisi büyü önem taşıyor. Kuaför meslek hasatalıkları arasında yer alan kas-eklem-iskelet rahatsızlıklarının önüne geçme amacıyla kullanılan fön makinesinde ergonomi ve motorun hafifliği ile balans yapmaması adı verilen motor kalitesi büyük önem taşıyor.

Bu nedenle fön makinesini tasarımı ve kullanılan motorun kalitesine dikkat edilmesi gereklidir.

Fön makinelerinin gücü ile modelini karıştırmayın. 

Fön makinelerin görünen kısmında yazan örneğin TurBella iyon9000 aslında bir model adı olup kullanıcıya güç olarak algılatılmakta  ve sadece bir pazarlama taktiğidir.

Sanayi Sicil belgesine sahip üreticilerin ve Sanayi Bakanlığı onaylı garanti belgesine sahip üreticilerin ürünlerinde yazılması zorunlu olan teknik açıklamada ürünün kullanım değerleri ve güç aralıkları sap kısmında ya da arka kılıfın altında yer almaktadır. Gerçek güç değerleri bu kısımda yazılıdır ve ön kısımda yer alan model adından farklı olduğunu göreceksiniz. Gerçek güç değerleri bu bölümde yazanlardır.

Fön makinelerinde satış sonrası servis ve garanti konusu

Düşük devirli AC motor kullanmak ve model adlarına PRO ibaresi eklemek suretiyle sundukları ürünleri profesyonel fön makinesi olarak pazarlayan markaların garanti şartlarına dikkat edin. 

Hiçbir profesyonel fön makinesi üreticisinin yasayla belirlenmiş 2 yıl garantiden kaçınması söz konusu olamaz.

Ancak yukarıda sözünü ettiğimiz kimi markalar garanti şartlarında profesyonel kullanıma yasalardaki çelişkili bir durum nedeniyle kısıtlama getirerek profesyonel/ticari  kullanımda garanti süresini geçersiz olduğunu belirtmektedirler. 

Servis konusu özellikle profesyonel fön makinelerinde kuaförler nedeniyle çok önem taşır. 

Düzenli bakım

Kuaförlerin fön makinelerini uzun süre yoğun bir şekilde kullanmaları nedeniyle düzenli olarak bakımlarının yapılması şarttır. Ayrıca bu makinelerin yedek parçalarının kolaylıkla bulunması önem taşır. Ne yazık ki ithal ürünlerde yedek parça konusunda sorunlar yaşanabilmekte ve hem maliyeti yüksek olmakta hem de uzun süreler beklemek gerekmektedir.

Bu nedenle yedek parça bulma kolaylığı ile bakım hizmeti sunan markalar büyük önem taşır. Bu nedenle gerek saç kurutma makinesi olsun gerekse de fön makinesi oldsun satın almaya karar verdiğiniz markaya ilişkin yorumları, şikayetleri mutlaka göz önünde bulundurun.

Fön makinelerinde teknik özelliklere dikkat

Nede olsa elektrikle çalışan ürünlerden bahsediyoruz. 

Bu nedenle fön makinelerinde tehlikeyi minimize etmek için termostat kullanımı çok önemlidir. Belli sıcaklığa ulaşan fön makinesinin ki bu sıcaklık 125C civarıdır, termostat aracılığıyla sıcak üflemeyi keserek güvenlik sağlamak gerekir. 

Bu sıcaklık düzeyi saç kurutma makinelerinde çok daha az olduğu için ev kullanımında büyük şikayet sebebidir. 

Bu güvenlik önlemi özellikle kuaför salonlarında elektrik kesintisi durumunda açık olarak unutulup gidilen fön makinesinin elektrik gelince tekrar uzun süreler boyunca çalışıp tehlike yaratacak olması nedeniyle önemlidir. Bu nedenle fön makinesi alırken termostat kullanılıp kullanılmadığına bakılmalıdır.

Kondansitör ve Direnç var mı?

Diğer taraftan pek çok markanın kullanmadığı kondansitör bir diğer önemli parçadır. Kısa süreli elektrik depolama özelliğine sahip bu devre elemanı sayesinde kullanılan elektriğin dengeli bir şekilde aktarımı sağlanır.

Bir diğer önemli devre elemanı ise dirençtir. Bu da elektrik akımının sınırlanmasında veya düzenlenmesinde, gerilim bölünmesinde görev görür. Dirençler devredeki diğer elemanların fazla yükünü almaktadır. İlave güvenlik önlemidir. En iyi fön makinesi ararken bu konuyu atlamamanızı öneririz.

Saç kurutma makinelerinde iyon

Saç kurutma veya fön makinelerine ilave edilen iyon jeneratörü sayesinde saçların elektriklenmesini önleme amaçlıdır. Saçın nemli kalmasını sağlar ve kabarma karşıtı özellik taşır. Bu da fön makinesi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir özelliktir.

Fön makinelerinin ilk çalıştırıldığında çıkan koku

Bu koku son derece normal bir durum olup birkaç kullanımdan sonra yok olacaktır. Cihazın içinde yer alan rezistans telinin dayanıklılığını arttırmak için kullanılan farklı maddeler nedeniyle ortaya çıkan bu kokunun her hangi bir zararı ve sürekliliği bulunmaktadır.

En iyi fön makinesi markaları konusunda tercih yapmanız için 9 önemli başlık:

  1. Gerçek gücü nedir?
  2. Kuaförler kullanıyor mu ve öneriyor mu?
  3. Ücretsiz bakım/servis hizmeti var mı?
  4. Yedek parçaları kolay bulunuyor mu ve maliyetleri ne kadar?
  5. Güvenlik önlemleri tam mı? (Termostat, kondasitör, direnç, yalıtım)
  6. En az kaç yıl kullanabilirsiniz?
  7. Fiyat-kalite performansı nedir?
  8. Kullan-at tip fön makinesi mi ? Öyleyse almaya değer mi? Kendisini amorti eder mi?
  9. Garanti süresi ve yedek parça temin etme süresi yasal sınırlar dahilinde mi?

Kuaför tipi fön makinesi saçınıza zarar verir mi?

En çok sorulan bu soruyu da cevapladıktan sonra önerilerimize geleceğiz.

Kaliteli fön makinelerinde ısı ve hız ayar düğmeleri bulunmaktadır. Öncelikle saç tipinize göre ısı ve hız ayarını doğru seçmelisiniz. Kısa ve ince telli saçlara sahipseniz düşük ısı ayarında ve saça değmeyecek şekilde en 5 cm uzaklıktan tutarak saçınızın zarar görmesine engel olabilirsiniz. Aksi taktirde sadece fön makineleri değil saç kurutma makineleri de doğru kullanılmadığı taktirde saçınıza zarar verebilir. Bu nedenle ısı ayarını saç tipinize göre seçmeniz önemlidir. 

Saça zarar veren uygulamalar hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir. Okumak için tıklayın. Ayrıca fön çekme konusunda önerilerin yer aldığı diğer bir yazımız da ilginç gelebilir. Okumak için tıklayın.

Saç kurutma makinesi tavsiyemiz

Sadece kurutma amacıyla sahip olmak istiyorsanız ağırlıklı olarak Çin’den ithal edilen ürünler arasından seçim yapmanız gerekecektir. Piyasada Arzum, Grundig, Arçelik markaları arasından 350 TL ile 750 TL aralığında fiyat aralıklarıyla seçim yapabilirsiniz. 

Fiyat olarak satın alma gücünüze bağlı olarak Dyson bir diğer öneri.

Satın alma kararı vermeden önce

Servis hizmeti, herhangi bir sorunda yedek parça temini ve bu parçanın garanti kapsamında değilse maliyeti ne olacak gibi soruların cevaplarını araştırarak satın alma kararını vermenizi öneririz.

İyi bir sonuç elde etmek istediğiniz için satın alacağınız saç kurutma makinelerinde karşılaşacağınız en büyük sorun düşürme sorunudur. Düşme sonucu karşılacağınız problemin çözümü bu nedenle önem taşımakta. Aksi taktirde astarı yüzünden pahalıya mal olan bir durumla karşılaşabilirsiniz.

En iyi fön makinesi tavsiyemiz

Kullan-at tarzı olsun düşerse bozulursa yenisini alırım diyenler için pek çok seçenek bulunuyor. 180 TL-250 TL aralığında çoğunluğu Çin malı motora sahip fön makinelerinden seçim yapabilirsiniz.

Almışken iyisi olsun diyenler için kuaförlerin de önerdiği ve kullandığı Ventoso, mutlu kalmanız için tavsiyemiz. Ücretsiz bakım hizmeti, güvenlikle donatılmış yapısı, İtalyan tasarımı ve teknolojisi ile farklı modelleri 599,00 TL – 4.599,000TL aralığında satışta.

İtalyan olsun diyenler için Parlux ve Elchim diğer önerdiğimiz ve fiyatları 2.000 TL-6.000 TL aralığındaki ürünler. 

En iyi fön makinesi markaları seçiminize destek olmak amacıyla hazırladığımız bu çalışmanın fayda sağlayacağını umuyoruz.

İlginizi çekebilecek bir başka yazımız:

Fön makinesi ne kadar elektrik harcar?

Önerilenler

Benzer İçerikler