Fön makinesi ne kadar elektrik harcar?

Kategori

Fön makinelerinin elektrik tüketimine ilişkin bilgi…

Kuaför salonlarında yoğun olarak profesyonel fön makinelerinin elektrik tüketimi hakkında bilgi derledik.

Bilinenin aksine fön makinelerinin saç kurutma makinelerine oranla daha az tükettiğini aşağıdaki tabloda göreceksiniz.

Fön makineleri saç kurutma işleminde harcanan zamanı kısaltması nedeniyle daha az elektrik tüketimine neden olmaktadır.

Tabii ki elektrik harcamasının hangi saat aralığında yapıldığı da önem taşıyor. Ayrıca hangi tip aboneliğinizin de olduğu bir diğer önemli konu. Eğer tek zamanlı aboneliğiniz varsa 2018 elektrik fiyatlarına göre 1 kw (kilowatt) için 0,461 TL öderken üç zamanlı tarifede 06:00-17:00 saatleri arasında 1 kw fiyatı 0,4592, 17:00-22:00 saatleri arasında 0,7035 TL, 22:00-06:00 arasında ise 0,2853 TL ödemeniz söz konusu. Güncel elektrik fiyatlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor ki elektrik birim fiyatını ulusal düzeyde EPDK (Enerji Piyasası Denetim Kurulu) belirlemektedir.

Bir cihazın elektrik sarfiyatı hesaplanırken en önemli parametre cihazın gücü olup bu da 1 saatte ne kadar elektrik harcadığını belirler. Bu durumda 2500 watt gücündeki bir cihaz 1 saatte 2,5 kw elektrik harcamaktadır.

Elektrik sarfiyatında tabloda görüleceği üzere farklı güçlerdeki saç kurutma / fön makineleri farklı tarifelere göre farklı miktarlarda elektrik tüketimi gerçekleştirmekte ve farklı maliyetler oluşmaktadır.

Aynı güce sahip bir saç kurutma makinesi ile fön makinesinin elektrik tüketimindeki en önemli fark ise harcanan zamandan kaynaklanıyor. Saç kurutma makinesi ile gerçekleşen saç kurutma işleminde harcanan zamanın 30 dakika olduğu var sayıldığında ve bir fön makinesi ile gerçekleştirilen saç kurutma işleminin 10 dakika olduğu düşünüldüğünde elektrik tüketimi açısından fön makinelerinin daha hesaplı olduğu görülecektir.

Örnek vermek gerekirse tek zamanlı bir elektrik abonesi 2500 watt gücündeki saç kurutma makinesi ile günde 30 dakikalık saç kurutma işlemi için yılda toplam 210,42 TL harcarken, fön makinelerinin ısı gücü (yüksek devir AC Motor ve rezistans) nedeniyle bu harcama günde 10 dakikada kurutma işleminden dolayı yılda 70,14 TL olmaktadır. Bu hesabın saç kurutma makinesiyle 20 dakikada saç kurutma yapıldığı varsayıldığında ise 140,28 TL gibi 2 kat bir elektrik harcaması söz konusu.

Bu nedenle saç kurutma makinesi ile fön makinesi arasındaki farkı soranlar için en önemli nedenlerden bir tanesi olarak zamandan kazandırarak elektrik tüketiminde yarattığı tasarruf gösterilebilir.

Saç kurutma makinesi ile fön makinesi arasındaki farklar için aşağıdaki yazıya da göz atabilirsiniz:

Fön makinesi ve saç kurutma makinesi arasında fark var!

Önerilenler

Benzer İçerikler