Saçlarınızı Kuaföre Gitmiş Gibi Fönlemek İçin…

Evde muhteşem bir fön elde etmek için doğru ürünleri kullanmak, saçınızı sağlıklı tutmak ve biraz pratik yapmak gerekir. İşte saçlarınızı kuaföre gitmiş gibi fönlemek için dikkat etmeniz gereken unsurlar:

İyi bir fön makinesine yatırım yapın

Bütçeniz varsa, saç hasarını en aza indirecek ve kuruma sürenizi kısaltmaya yardımcı olacak işlevler sunan bir fön makinesine yatırım yapın. Birden fazla ısı ayarı, saç foliküllerini kapatmak için soğuk hava seçeneği ve iyonik hava teknolojisi gibi özellikler saçın fön kalitesini doğrudan etkiler. En iyi kuaförleri tarafından tercih edilen Ventoso kurutma/fön makinelerinden bütçenize uygun olanı deneyip saçınızdaki farkı bizzat deneyimleyebilirsiniz.

ventoso - fönlemek

Saçınızı havluyla kurutarak başlayın

Saçınızı sağlıklı tutmak saçlarınızın uçlarının kurumasını engelleyerek daha parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de saçınıza uyguladığınız ısı miktarını en aza indirmektir.  Saçtaki suyu almak için saçınızı havluyla kurutmayı deneyin veya doğal olarak kurumaya  bırakın..

Saçınızı kuruturken doğru havluyu seçin

Ağır bir banyo havlusu kullanmak saçlarımızda çok fazla ağırlık ve gerginlik yaratır ve bu da kırılma veya dökülme olasılığını artırır. Sadece gerginliği değil, aynı zamanda sürtünmeyi de azaltan küçük bir mikrofiber havlu kullanmaya gayret edin. Bu şekilde saçlarınız daha az kabarıp daha az elektriklenir.

Saç tipinize uygun fırçayı kullanın

Kuaförler, fönlemek istedikleri saçta hacimli ve hareketli bir model oluşturmak için yuvarlak bir fırça kullanırlar. Düz saçlı olanlar, daha fazla hacim sağladığı ve ısıyı koruduğu için seramik fırça kullanmalı, sert ve kontrolü zor saçlara sahip olanlar kalın kıllı bir fırça yardımıyla,  saç tellerini yumuşatmak için gereken doğru miktarda gerilimi sağlar.

Islak saçta fırça kullanmaktan kaçının

Islak saçı fırça ile çekmek saça zarar verir. Saçlar ıslakken kolayca çözmek için geniş dişli bir tarak ya da dolaşmayı önleyerek saçların kolayca açılmasını sağlayan tanglefree bir fırça kullanın. Aksi halde saçınız kopar ve kırılır. Uzun saçlılar, saçlarını ellerinde tutarak diplere doğru ilerlemeden önce uçları hafifçe taramalı. Bu şekilde dipleri de korumuşr ve saç kırılmasını önlemiş olursunuz.

Saçlarınızın diplerine özellikle dikkat edin

fönlemek
instagram@skincarewithneelam

Saçlarınızda hatırı sayılır bir hacim istiyorsanız saçınızı diplerden kaldırmanız şarttır. Bunu yapmanın en kolay yolu, saçınızı ters çevirerek yere doğru fırçalamaktır. Bunu bir fırça, geniş dişli bir tarak veya ellerinizle yapabilirsiniz.

Şekillendirme ürünlerini saçınıza eşit şekilde uygulamayı unutmayın.

Bazıları şekillendirme  ürünü kullanırken, ürünü saçlarının her yerine uygulamak yerine  sadece üst kısmına püskürtür ve saçın arka kısmını göz ardı ederler.

Şekillendirme ürünü kullanmadan önce saçınızı bölümlere ayırın ve ürünü tüm bölümlere ayrı ayrı yukarıdan aşağıya yedirin. Parmaklarınız veya tarak yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Fön makinenizin ilave ekipmanlarını kullanın

Saç kurutma makinenizin ucuna takılan şu düz ekipmanın ne işe yaradığını biliyor musunuz? Saçlarınızı Difüzör takılıyken fönlemek, saçınızın göreceği hasarı en aza indirir. Saçta pürüzsüz bir yüzey elde etmek için difüzör kullanmak şarttır. Difüzör kullanılmadığında sıcak hava dağılarak saçta kabarmaya neden olur.

Saçınızı önden arkaya doğru kurutun

Birçok kişinin saçlarını kuruturken yaptığı yanlışlardan biri işe önce başın arkasını kurutmaktan başlamaktır. İlk önce en görünür kısımlardan (kaküller, şakaklar, saç çizgisi ve üst) başlamak, ondan sonra arkaya ilerlemek daha doğrudur. Saçın ön kısmı, düzleştirmenin en zor olduğu ve saçınızın en görünür kısmıdır.

Saçlarınıza hacim kazandırmanın diğer bir yolu da onları büyük bigudilere sarmaktır. Bunları, saçlarınızı kurutmayı bitirdikten hemen sonra saçlar hala sıcakken sararsanız, saçınız çok daha kolay şekil alır. Saçınız tamamen soğuyunca bigudileri çıkarabilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler