Saça Zarar Veren Uygulamalar

Aşırı ısı, güneş, deniz ve klorun saça verebileceği zararları artık hepimiz biliyoruz. Fakat, saçınızın hasar görmesine neden faktörler bunlarla sınırlı değil. Pek çokları, her gün yaptıkları hatalarla saçlarının hasar görmesine sebep olduklarının farkında değildir. Saça zarar verebileceğiniz diğer uygulamaların neler olduğunu öğrenerek çoğu kişinin yaptığı yaygın saç bakımı hatalarından kaçınabilir ve böylece daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Çok Sıcak Suyla Duş Almak
Saçınıza maşa veya düzleştirici ile ısı uygulamanın saç tellerinin sağlığına zarar verebileceği artık herkesin malumu. Ancak, duş aldığınız suyun sıcaklığı da bir o kadar önemli. Saçı aşırı sıcak suyla şampuanlamak zamanla saçınızın kurumasına neden olur. Saçlar, kıvrılır , bu da pürüzsüz görünümü engeller. Aşırı sıcak su ayrıca saçların kırılmasına da yol açabilir. Vücudunuzu sıcak suyla yıkamayı tercih ederken saçınızı yıkamaya geçtiğinizde su sıcaklığını düşürmeyi ihmal etmeyin. Saçınızı durulamak için daima soğuk veya ılık su kullanın.

saç yıkama - saça zarar veren uygulamalar

Saç Fırçasını Yanlış Kullanmak
Saç fırçalarının tümü aynı değildir Saçınız, saç tipinize bağlı olarak, farklı fırça türlerine farklı tepkiler verir. Her şeyden önce, aşırı sert kıllara sahip fırçalardan özellikle kaçının. Sert fırçalar saçınızın daha çabuk açılmasına yardımcı oluyor gibi görünse de, saç uçlarınızın kırılmasına yol açar. Bunu önlemek için daha yumuşak bir fırça kullanmayı unutmayın. Diş fırçanız gibi, saç fırçanızı da belli aralıklarla değiştirmeyi ihmal etmeyin. Kıvrılmış veya kırılmış kıllara sahip saç fırçaları saç uçlarının ayrılıp kırılmasına sebep olur.

Saçı Çok Sık ve Uzun Fırçalamak
Filmlerde kadın karakterlerin aynanın karşısına oturup dakikalarca saçını taradığını sıkça görürüz. Bu, sinemada görsel olarak çok estetik bir fotoğraf verse de gerçek hayat için doğru bir uygulama değildir. Saçınızı sadece saçtaki dolaşıklıkları gidermek için fırçalamalısınız; fazlası saç kırıklarına neden olur. Fırçanızı herhangi bir düğüme denk gelmeden saçınızdan geçirebildiğiniz an, fırçalamayı bırakın.

saç fırçası

Saçı Uçlarından Düzenli Olarak Kestirmemek
Saçınızın boyundan memnun olduğunuzda, bazen uçlarından bile olsa kestirmeye yanaşmak istemezsiniz. Ama bu, özellikle uzun saçın pürüzsüz görünmesini engeller. Saçınızı düzenli olarak kestirmek ma daha sağlıklı ve daha güçlü bir şekilde uzamasını teşvik eder. Birkaç ayda birkaç cm kestirmek, saç tellerinin yorulup kırılmasını önler. Saçınız çok daha kolay yönetilebilir hale gelir.

Saçınızı Kurutmadan Önce Yağ veya Ürün Sürmek
Pek çokları, duş sonrasında durulanmayan bir saç kremi veya saç yağı kullanmayı sever. Argan yağı, ya da keratinli karışımlar saçınızın parlak ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, ancak bunları uygularken dikkatli olmalısınız. Bu yağları duştan hemen sonra, ancak saç kurutma makinenizi kullanmadan önce saçınıza uyguluyorsanız, saç uçlarınızın zarar görme riski artar. Bunun nedeni, yağların son derecede hızlı ısınmasıdır. Saç kurutma makinesi veya maşalardan gelen ısıya maruz kaldıklarında, yüksek ısıyı tutup saçınızı yanmasına yol açabilirler. Bu nedenle, ürün kullanım talimatlarında aksi belirtilmedikçe, ürün ve yağları saçınızı kuruttuktan, düzleştirdikten veya kıvırdıktan sonra uygulayın.

Saçınızı Çok Sıkı Toplamak
Saçlarınızı çok sıkı atkuyruğu ya da topuzlarla toplamak, özellikle uzun ve kalın telli saçlara sahipseniz, saç köklerini çekerek kırılmalara sebep olabilir. Saçlarınızı sık sık gergin ve sıkı şekilde topluyorsanız, erken saç dökülmesi ve incelme gibi sorunlarla karşı karşıya gelebileceğinizi unutmayın.

atkuyruğu

Ürün Kullanımında Aşırıya Kaçmak
Saçınıza birden fazla ürünü yoğun şekilde uygulamak, saça yarardan çok zarar verebilir. Elbette, ölçülü kullanıldıklarında hasar yaratmazlar, ancak saçınızı tek seferde farklı kimyasallar ve içeriklere maruz bırakmak saçı ağırlaştırır, saçta stres yaratıp kırılmasına veya hasar görmesine neden olur. Çok sayıda ürün kullanıyorsanız, miktarı mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

Yanlış Saç Tokaları Kullanmak
Kırılmaları azaltmak için daha sağlam ve yumuşak lastik tokaları tercih edin. Tutuşu çok güçlü olan tokalardan uzak durun.

Önerilenler

Benzer İçerikler