Saç Uzatan ve Gürleştiren Vitaminler

Hepimiz gür, hacimli ve daha sağlıklı saçların hayalini kurar, kimimiz de bir türlü uzamayan saçlarımızdan yakınırız. Zamanla saç telleriniz incelmiş ya da saçlarınızda bir miktar dökülme görmüş olabilirsiniz. Saç uzatan özel formüllere sahip ürünlere ek olarak saçları gürleştiren ve saçın uzamasına yardımcı olan vitaminlerden yararlanarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

İşte saç uzatmada gerçekten işe yarayan vitaminler:

saç uzatan

Demir

Saç için en kritik mineraldir Vücudunuzdaki demir miktarı yetersiz olduğunda, saçınızın hacmi bu noksanlığı telafi etmek için azalır. Azalan ve dökülen saçlar, ancak düzenli olarak tüketilen yeterli miktarda demir olduğunda geri gelir. Demir açısından zengin besinler arasında sığır eti, tavuk, yumurta, ıspanak, tatlı patates ve fasulye bulunur. Demir seviyeleriniz hakkında endişeleriniz varsa, takviye almadan önce mutlaka bir doktora danışın.

C Vitamini

Cildinizin parlak görünmesi ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde önemli bir rol oynayan C vitamininin saça da birçok faydası vardır. C vitamini, saçınız için en kritik besinlerden biri olan demirin emilimini artırır. Bağışıklık sisteminiz güçlü olduğunda, baş derisi mikroplarla daha etkili bir şekilde savaşabilir. Bu da saçınızın uzamasına yardımcı olur.

C Vitamini

E Vitamini

Cilt, saç ve vücuttaki serbest radikalleri nötralize edebilen biyoaktif bir bileşik ve yağda çözünen bir antioksidan olan E vitamini, saflığına ve kaynağına bağlı olarak serbest radikalleri azaltmak, kollajeni arttırmak ve saç derisindeki oksidatif stresi azaltmak için mükemmeldir. Saçın uzamasına katkıda bulunur. Mevcut bir araştırmanın sonuçları, katılımcıların sekiz ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra saçlarının uzama oranında %34 artış yaşadıklarını ortaya koldu. Vücuttaki dolaşımda problemler olması da saçın sağlıklı uzamasına engel olabilir. Bazı araştırmalar, E vitamininin genel vücut dolaşımını artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Saç uzmanlarına göre, E vitamini kullanarak baş derisi dolaşımını artırmanız mümkün.

D Vitamini

Yetersiz D vitamini seviyeleri saç dökülmesiyle bağlantılıdır. D3 vitamini doğrudan saç kökleriyle etkileşime girer. D3 seviyeleri ideal düzeyde olmadığında, baş derisindeki ve vücuttaki saç hacmi azalabilir.

D Vitamini

B3 Vitamini

B3 vitamini olarak da bilinen niasin, baş derisi dahil olmak üzere tüm vücutta dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Baş derisindeki kan akışında bir artış olduğunda, saç derisisinin ideal sağlığındadır. Sağlıklı saçların sağlıklı bir saç derisine dayandığını artık hepimiz biliyoruz. Tek başına yeterli olmasa da, diğer saç güçlendirici vitaminler ve minerallerle birlikte kullanıldığında kesinlikle faydalıdır.

saç uzatan

Önerilenler

Benzer İçerikler