Guido Palau: Moda Saç Stilistinden Karantinaya Özel Kitap

Karantina altındaki ulusu resimleyen bir fotoğraf kitabının stilisti ve yazarı Guido Palau, saçlarımızı kullanma şeklimizin değişen zamanın ruhunu nasıl yansıttığını açıklıyor.

Onlarca yıldır podyum, dergi kapakları ve reklam kampanyaları için yarattığı saç stilleriyle bilinen ve modadaki en etkili saçlardan bazılarının arkasındaki adam olan Guido Palau, saçın sunumunu ve çeşitliliğini ele alan #Hairtests adlı, spiral citli bir kitap yayınladı.

Kitaptaki fotoğraflar profilden makyajsız saç stillerini belgeliyor, iPhone’da çekilmiş ve online olarak yayınlanmış bu fotoğraflar, savunmasız olduğumuz bir dönemde  gerçekleşen ve hala olan şeylerin bir izlenimi.

 “Gençler yeniden 90’lara bakıp o zamandan ilham alıyor. Bunu modellerin bireyselliğinde, ama aynı zamanda daha çeşitli, kapsayıcı bir şekilde görüyoruz. Modada kalıcı bir tepki olduğunda, bu her zaman dünyanın değişmesiyle ilgilidir, çünkü moda ve güzellik zamanı yansıtır” diyor Guido Palau.

Guido, güzelliğin şu anda yansıttığı değişikliklerin daha az cinsiyet odaklı olduğuna değiniyor: “Her zaman belirsiz bir cinselliğe ilgi duymuşumdur ve her zaman saçın biraz sorgulanabilir olmasını istemişimdir.”

Moda, elbette, sosyal adalet konularına yaklaşım ve duyarlılıktaki gecikmeler nedeniyle son zamanlardaki eleştirilerden payını aldı. “İnsanların geçmişte nasıl hissettiklerine dair yeni bir farkındalık var ve haklı olarak da öyle” diyen Palau’nun işi, sokaktan alıp yorumlamak, bir defileye ya da dergiye yerleştirmekten ibaret . “Instagram, değişiklikleri etkiliyor, çünkü kısmen, Palau’nun dediği gibi, tüm gün boyunca görsel bilgiler yayınlanıyor ve emiliyor. “Güzellik trendleri her zaman evimize veya elimize geliyor.”

Pandeminin başlarında, güzellik işinin sosyal mesafe nedeniyle etkin bir şekilde işlemeye son verdiği, insanları kendi başlarına yapıp onarmaya geri döndürdüğü bir an vardı. Palau’ya göre, Covid insanlara kendini sunumları üzerinde düşünmeleri için zaman verdi ve bu da bireyciliğe dönüşü teşvik etti.

Guido Palau - Voğue

“Bir kadın, saçlarını yeni yıkadığı için nemli saçlarla çıkmak istiyorsa, soğukkanlılıkla, tamamen kabul edilebilir olmalıdır. Islak saç her zaman seksi görünür ve moda olan saçlar zaten insanların kullandığı şeydir. Yani gerçeklikle ilgili. sosyal kabul edilebilirlik fikri umarım yıkılıyordur. Saçınızın nasıl göründüğü sizin fikriniz olmalı,” diyen Guido, modada 90’lara dönüşün yaşandığını belirterek ekliyor: “90’lar, hatta 80’ler gibi saç ve modanın en kötü görünümlere kavuştuğu düşünülen yıllar bile, gotiklerden Yeni Dalga’ya ve Yeni Romantiklere kadar alt-kültler olarak havalı görünümlerle geldi. Moda ilhamını geçmişten alır ama asla geri dönmez. Saç herkes için önemlidir. İnsanların hissetme ve bakma şeklini değiştirdiği için psikolojik olarak etkilidir. Geriye dönüp baktığınızda, nasıl değiştiği ve hayatın sosyal yönlerini nasıl tanımladığı şaşırtıcı.”

Kaynak: The Guardian

Önerilenler

Benzer İçerikler