fbpx

Saçınıza Özel Bakım Tüyoları

Saçınıza Özel Bakım Tüyoları

Saçımızın kişiliğimiz, kimliğimiz ve hatta sağlığımızla doğrudan bağlantılı olduğu bilinen bir gerçek. Araştırmalar da fiziksel görünümümüzü, özellikle de saçımızı algılama şeklimizin, kendimizi iyi hissetmemizle bağlantılı olduğunu kanıtladı. Ayrıca, saçımızın başkalarını tanımlarken hatırladığımız ilk üç özellikten biri olduğu ortaya kondu.

Saçınız, kendinizi ve başkalarını algılayış şeklimizi bu denli güçlü bir şekilde etkilerken, onu daima güzel ve sağlıklı tutmak için nelere başvurup nelerden kaçınmanız gerektiğini biliyor musunuz? Saçınıza özel bakım için önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kıvırcık Saçlar

kıvırcık saç

Saç derisini tahriş etmeyen hafif şampuanlar kullanın. Formülünde paraben, sülfat, renklendirici gibi zararlı içeriklere yer vermeyen şampuanları tercih etmeye çalışın.Bilhassa, kıvırcık saçlı iseniz saçlarınızın kabarıp elektriklenmemesi için sülfattan özellikle kaçınmanız gerek.

İnce Telli ve Cansız Saçlar

İnce telli ve cansız saçlar en yaygın saç şikayetlerinden biridir. Ancak, çözümü genelde çok az insan bilir. İnce telli saçlara sahipseniz, yoğun saç kremleri saçınızı daha cansızlaştırıp hacimsiz hale getirir Formülünde dimetikon veya siklometikon gibi silikonlar içeren ürünler, saç tellerini ince bir filmle kaplayarak yağlı görünmeyen daha dolgun saçlara kavuşmanızı sağlar. Silikon, durulandıktan sonra bile saçta kalır. Saç kırıkları için özel geliştirilmiş olan Davines Nourishing Keratin Sealer ya da Bonacure Peptide Acil Kurtarma Kırık Uç Önleyici Krem gibi profesyonel bir üründen de faydalanabilirsiniz. Diğer bir önerimiz ise saç kırılmalarını yüzde 99’a kadar önleyen Alterna Bağ Yapılandırıcı bakım ürünlerinden bir ya da birkaçını kullanabilirsiniz.

Çok Sık Boya, Açma İşlemi ya da Perma Yaptıranlar

Saçınızı sık sık sıcak aletlerle şekillendirir, çok sık boya ve açma işlemine maruz bırakır veya perma yaparsanız saçın koruyucu dış tabakasına zarar verebilirsiniz. Sonucunda da saçlarınızın uçları kırılır. Neyse ki, hasarı onarmaya yardımcı olacak kaliteli saç ürünleri sayesinde, bu sorunun da üstesinden gelebiliyoruz. Bu işlemleri sıkça yaptırdıysanız ve saç kırıklarından şikayetçiyseniz protein içeren ürünlere yönelmenizde fayda var.

saç boyama

Diğer Saç Bakım Tavsiyeleri

  • Gelecekte saçınızda oluşabilecek hasarı, elektriklenme ve statik birikimi ve uçuşmaları azaltmaya yardımcı olmak için mutlaka ihtiyacınıza göre iyi bir saç kremine (nemlendiren, besleyip onaran ya da elektriklenme önleyici) yatırım yapın ve her şampuandan sonra bolca uygulayın.
  • Saçınızın daha az strese maruz kalmasını sağlamak ve kolayca açılması için saçınızı geniş dişli taraklarla tarayın.
  • Saçlarınızı, özellikle de boyalı ise aşırı ısıdan uzak tutmanız, saçınızın sağlıklı görünmesinde önemli bir rol oynar. Düzleştirici, maşa gibi sıcak aletler ve saç kurutma makinesini yüksek ısıda kullanmak saçınızın canlılığını olumsuz engeller.
  • Saçınızı fırçalarken mutlaka alttan başlayın ve yavaş yavaş, her seferinde küçük bir bölümü tarayarak yukarı doğru ilerleyin. Diplere ulaşana kadar bu işlemi tekrarlayın.
  • Saçınızı ya doğal havayla ya da düşük ısıda tuttuğunuz bir kurutma makinesi ile kurutun. Elektriklenmeyi önleyerek taramayı kolaylaştıran, en iyi kuaförlerin tercihi Ventoso iyonik kurutma makinelerini öneriyoruz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz