Z kuşağını karşılamaya hazır mısınız?

Kategori

90’lı yıllarda doğan, hızlı öğrenen ve gelişim gösteren, teknolojiyle iç içe olan Z kuşağı ile çalışmakta zorlananlardan mısınız?

Araştırmar, Z kuşağının ekip çalışmasına çok uygun olmadıklarını gösteriyor. Zihinsel ve psikolojik açıdan hızlı gelişim gösteren Z jenerasyonunun özgüveni oldukça yüksek, bağımsızlığı savunuyorlar, sosyal mecralar ile iletişim kurmayı tercih ediyorlar, ailelerinin genelde korumacı bir yapısı var.

Teknolojiyle iç içe büyüyen bu çocuklar, bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabilmeleriyle dikkat çekiyor. Hız onları tanımlar ve aileler, bu çocukların gelişimine ayak uydurmakta zorluk yaşayabilir. Tüketim toplumu içinde büyürler, iç dünyaları diğer kuşaklardan gözle görülür ölçüde farklıdır.

Konuk bölümünde yer verdiğimiz kuaförler ile röportajlardan yola çıkarak şunu biliyoruz ki eskiden salonlarda ustalar çıraklar ne istiyorsa onu yapardı. Yerleri silerlerdi, bulaşık yıkarlardı fakat yeni jenerasyon hayatta belli engebelerden geçmeden hemen bir yere gelmek istiyor. Fakat ne yazık ki onların yapısında, kimyasında olan bir şey bu tutumları. Bu yüzden kendinizi onların yerine koyup kuşak arası çatışmaları önleyebilirsiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler