Bursa Kuaförler Odası Başkanı İlker Hüseyin Tan görevi devrediyor

Kategori

Bursa Kuaförler Odası Başkanı İlker Hüseyin Tan, görevi vekili Saliha Geçici ‘ye bırakıyor.

Bursa Kuaförler Odası’nda 8 yıl görevini layığıyla yerine getiren İlker Hüseyin Tan ile konuştuk.

Bursa Kuaförler Odası Başkanı Hüseyin İlker Tan
Bursa Kuaförler Odası Başkanı Hüseyin İlker Tan

Bursa Kuaförler Odası’nın başkanlığını yaptınız. Nasıl bir deneyimdi?

Yeni insanlar tanıdım. Dostluklar arkadaşlıklar kurdum, her birinin ayrı bir hikayesi, yaşamdan beklentileri, hayata bakışları, mücadeleleri, mutlulukları var. Zevk alarak yaptığım bir görevdi. Sekiz yıl boyunca zamanımın büyük bölümünü odaya ayırdım. Başarılı işlere imza attığımı düşünüyorum ve bayrağı gururla teslim ediyorum.

Görevinizde neler yaptınız? Hangi projeleri gerçekleştirdiniz?

Göreve başlarken yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte belirlediğimiz hedefler vardı.

Meslektaşlarımızın büyük bir bölümü için kuaförlük mesleğinin hak ettiği yerde olmaması, emeklerinin karşılığını istedikleri gibi alamamaları ve almak için izlenmesi gereken yol haritalarının olmaması en büyük sorunlar arasındaydı.

Emeğin karşılığını alabilmenin ilk yolu kaliteli hizmet çeşitlerinin bir bütün olması ve sürekli yeniliklere açık olmanın önemini bildiğimiz için ilk önce eğitim salonlarımızı hayata geçirdik. Bu eğitim salonlarında üyelerimize ve yanlarında çalışanlara servis adetlerini arttıracak kaliteli hizmet anlayışını benimseyecekleri mesleki eğitimler veriliyor. Meslektaşlarımızı çok değerli ustalarla buluşturduk. İstediğiniz sonuca ulaşabildiniz mi derseniz, hayalimde daha çok meslektaşımın hayatına dokunmak vardı ancak yüzde yüz herkes aynı düşüncede olamıyor. Sizin için önemli olan kimileri için olmayabiliyor, yinede fayda sağlayanların sayısı oldukça fazla sektör adına buda iyi bir kazanç oluşturuyor.

Meslek liseleri ve meslek eğitim merkezleri ile iyi ilişkiler oluşturduk, buralarda yetkin kişilerin görev alması yönünde katkılarımız oldu. Okullarda kariyer günleri düzenleyerek mesleğimizin geleceğini emanet edeceğimiz gençlere örnek olacak başarılı meslektaşlarımızla söyleşiler yaptık.

Sektöre değer katacağını düşündüğümüz her organizasyonun içinde yer aldık veya destekçisi olduk.

Odamızdan haberlerin ve aktüel konuların yer aldığı iki ayda bir yayınlanan dergi anlaşmasını yaptık. Üyelerimize ücretsiz sekiz yıl ulaştırdık ve devam ediyor.

Bahar baloları düzenleyerek meslektaşlarımız ile birlikte eğlenerek kaynaşmalarını sağladık.

Sosyal medya üzerinden üyelerimizin birbirleriyle fikir alış verişinde bulunduğu, ihtiyaçlarını karşıladığı, personel veya iş arayanları buluşturan bir grup kurduk ve takibini gerçekleştirdik.

İş sağlığı ve güvenliğinde sektör olarak ilk önce çok tehlikeli sınıf tanımlanmıştık. Bursa’da berber ve kuaför odaları olayı fark ederek resmi gazetede yayınlanmadan önce yaptığımız girişimler neticesinde tehlikeli sınıfa geçilmesi sağlanarak yük hafifletildi. Tehlikeli sınıfta, sektöre mali külfet getirmekte ancak çok tehlikelinin sorumlulukları daha fazlaydı.

Bankalarla özel anlaşmalar yaparak üyelerimizin düşük maliyetlerle finansman bulmasını sağladık.

Görevlendirdiğimiz işyeri danışmanlık ve denetim kurulu haftalık düzenli ziyaretler gerçekleştirdi. Üyelerimiz ve belediyelerle birlikte çalışarak kayıt dışındaki salonları kayıt altına aldık. Çevrenize yeni açılan salonları odaya bildiriniz mesajı içeren sms’ler sonucu üyelerimizden gelen bilgi akışı çalışmalarımıza büyük katkı sağladı.

Sektörümüze ürün tedariği sağlayan firmalarla üyelerimizin buluşmalarına yardımcı olduk. Firmalara eğitim salonu desteği sağladık.

Birçok sosyal sorumluluk projesinde gönüllü üyelerimizle birlikte yer aldık. Huzurevlerinde yaşlılarımıza, çocuk esirgeme kurumunda çocuklarımıza, kanserli hasta ve ailelerine, şehit ve gazi ailelerine, otistik çocukların eğitim gördüğü okulda, evde sağlık hizmetleri ile birlikte kişisel bakım hizmeti sunduk.  

Görevi kime devrediyorsunuz?

İki dönem büyük özverilerle benimle birlikte çalışan yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarıma, oda çalışanlarımıza, saç gösteri ekibimize, organizasyonlarda destek olan meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.

İki dönemdir çok iyi diyalog içerisinde çalıştığım Şu anki Başkan Vekilim sayın Saliha Geçici ‘ye desteğim tamdır.

Yeni yönetimden beklentileriniz nelerdir? 

Üyelerle diyalogları sıkı tutmaları, eğitimlere devam etmeleri, 30 senedir istenilen mesafe tahdidi yasasının mücadelesine devam etmeleri.

Editörün Notu: 2 dönem mesleki sorumluluğunu yerine getirerek ‘koltuğa yapışıp kalmayan’, zamanı geldiğinde bayrağı başka bir meslektaşına devretmeyi bilen İlker Hüseyin Tan’ı örnek davranışından dolayı kutluyor, darısı diğer meslek odalarının başına diyoruz.

Önerilenler

Benzer İçerikler