Turkish Collection Backstage

İlke atılan imza…

AKD ve HAIRiST Yılın Kuaförü Yarışması 2015 birincileri ile beraber oluşturulan ‘Hayalden Gerçeğe’ koleksiyonunun yolculuğu…

saç, tasarım, moda, sanat, kuaför, koleksiyon

Artistik Kuaförler Derneği tarafından ilk defa gerçekleştirilen bir koleksiyon çalışması… ‘Hayalden Gerçeğe’ koleksiyonu, AKD yönetiminin yoğun çabaları ile gerçekleştirildi. Derneğe ait bir koleksiyon olması için büyük emek sarf eden AKD Yönetimi, derneğe ait fotoğrafların üye salonlarda yer alması ve Türk kuaförlüğünün dünya çapında kendisini gösterebilmesi için özenle çalıştılar.

Artistik Direktörlüğü’nü Adnan Serter’in gerçekleştirdiği ‘Hayalden Gerçeğe’ koleksiyonunda, Kariyer Eğitim Kurumları’nın sponsorluğunda gerçekleşen HAIRiST 2015 Yılın Kuaförü Yarışması çerçevesinde Renk-Kesim Kategorisi Birincisi Serap Aykut ve Şekillendirme-Topuz Kategorisi Birincisi Gülseda Kenar; bu çekimin bir parçası olarak koleksiyona özel birer saç tasarladılar.

saç, tasarım, moda, sanat, kuaför, koleksiyon

Ünlü fotoğrafçı Koray Kasap tarafından çekimleri yapılan ve yoğun çalışmalar ardından ortaya çıkan koleksiyon, bu sayımızda görücüye çıktı. AKD adına yapılan çalışmalar ve ortaya çıkan koleksiyon üzerine Artistik Kuaförler Derneği Başkanı Yıldırım Özdemir ile konuştuk:

“AKD için hep istediğimiz, özellikle Metin Bahçecik’in de hep vurguladığı bir katalog çekimi hayalimiz vardı. Bir iki tane posterimiz olsun, görsel çekimimiz olsun, hatta bunu daha iyi yerlere taşıyıp salonlarımıza başka birilerinin posterini asmaktansa, kendi derneğimizin posterini asalım istiyorduk. İlk çekim olmasına rağmen ben sonucu çok başarılı buldum. Bu çalışmayı her sene daha ileriye götürüp, daha iyisini yapma hayalimiz var artık. Umarım herkes çok beğenir, bunu ümit ediyoruz. Hatta dernek üyelerimiz, bizden koleksiyon resimlerini temin ederek istedikleri gibi bu tasarımları salonlarında kullanabilirler.

Bu koleksiyon bizim kendi ürettiğimiz bir çalışma ve sonuç olarak Türk kuaförlüğünün imzasını taşıyor. Böylelikle; sektöre zaten okullar bazında, firmaların okulları destekleyerek yenilenmesi bazında perde arkası birçok çalışmalara imza atan AKD, sektöre görsel olarak da bir hizmet sunmuş oluyor. Türkiye’de görselliğe çok önem veriliyor ve sonuç olarak da AKD yaptığı bu proje ile kendi çalışmalarına bir yüz kazandırmış oldu.

Bu çekimin tamamında yer aldım. Sevgili Adnan Serter çok büyük bir özveri gösterdi. Yönetim kurulu üyelerimiz Mahmut Ebil ve Hüseyin Sivrikaya her şey ile birebir ilgilendiler. Çekim öncesinde ise AKD Yönetim Kurulu ile beraber birçok toplantı yaptık. Büyük bir özveri ile oldu bu iş. Çünkü Türkiye’de modeli bulmak, ona bir şey yapabilmek ve ayrıca hayalimiz olan görselleri salonlarda sergilemek çok kolay değil. Ve aynı zamanda hepimizin yoğun bir iş hayatı da var. Bu yoğunluk içinde bunu da yapmak aslında çok fazla özveri istiyor. Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erkan Güzel’e de özellikle teşekkür ediyoruz. Altı aylık bir süreçte bu çekim için toplantılar düzenledik. Gerçekten herkesin çok büyük emeği var. Styling’i ile makyajı ile uzun bir süreçti. Kariyer Eğitim Kurumları’nın özellikle makyajda büyük desteği, stylingde Tuğba Kökkoparan’ın büyük emeği var. Fotoğrafçımız Koray Kasap’ın çok güzel bir çalışması oldu.

saç, tasarım, moda, sanat, kuaför, koleksiyon

Şimdi koleksiyona gelen tepkileri göreceğiz. Takdir herkesin beklediği bir şey. Umuyoruz ki beğenilir. Eleştiriler olacaktır, eleştirileri de duymak isteriz. Yazılı olarak da eleştirilerini bildirebilirler, sözlü olarak toplantımıza katılarak da bildirebilirler. Bir sonraki çekime üyelerden katılmak isteyenler olabilir. Bu talepler doğrultusunda bu ve benzeri çalışmalar tekrarlanabilir. Aslında her Türk kuaförünün sahip çıkması gereken bir koleksiyon. Kaliteli olabilir, düşük olabilir ama bizim eserimiz; Türk eseri. Kendi sektörümüze sahip çıkmalıyız. ‘O bana ne veriyor. Bu saç bana bir şey vermiyor.’ gibi değil de; ‘Bu yapılmış, bizde buna destek verelim.’ Kucaklaması ile yaklaşmamız gerekiyor. Aslında bu koleksiyon sadece AKD’yi değil Türk kuaförlüğünü de temsil ediyor.

Ben buradan bir kez daha AKD Yönetim Kurulu üyeleri Mahmut Ebil ve Hüseyin Sivrikaya’ya, Artistik Direktör Adnan Serter’e ve Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erkan Güzel’e ekstra teşekkür ediyorum. Koray Kasap’a ve ekibine, Kariyer Eğitim Kurumları’na ve onun Makyaj Ekibine teşekkür ediyorum.”

HAIRiST 2015 Yılın Kuaförü Yarışması Renk-Kesim Kategorisi Birincisi Serap Aykut ve Şekillendirme-Topuz Kategorisi Birincisi Gülseda Kenar’dan gerçekleştirilen koleksiyon çekimi hakkında görüşlerini istedik:

Serap Aykut: “Aslında erkek berberi olduğum için kısa saç üzerine daha çok çalışıyorum. Dolayısıyla kafa şeklini ön plana çıkartan keskin hatları seviyorum ve bu modelde de şanslıydım çünkü mankenim buna isteğime uygundu. Renkle beraber buz ve heykel etkisi yaratmak istedik ve iyi bir sonuç elde ettik. Ben çok şanslıyım hayalini kurduğum saçları insanlara uygulama fırsatım oluyur.

HAIRiST Yılın Kuaförü Yarışması’nda birinci olmak ve mesleki anlamda böyle bir başarı elde etmek harika bir duyguydu. Takdir görmek çok güzel bir duygu ve özellikle jüri üyelerine bakınca etkilenmemek mümkün değil. Çok mutluyum. Meslektaşlarıma tavsiyem: Hayal etmekten hiç vazgeçmesinler.”

Gülseda Kenar: “Birinci olmak çok güzel. Nasıl anlatmalıyım bilmiyorum. Gurur verici bir şey daha doğrusu. ‘Birinci olmak nasıl bir duygu?’ diye bir soru yöneltilmesi bile gurur verici.

Bu çekim için saçımı tasarlarken; salonda ve internet üzerinde bir süre boyunca araştırmalar yaptım. Çok zorlama olmayan, doğal bir form kazandırmak istedim. Sonrasında da avangart bir saç yapmaya karar verdim. Kafamda bir model yorumladım. Biraz beni zorlayan kısımları oldu ama düşünerek çözümler buldum. Hoşuma gitti. Güzel bir saç çıkardık ortaya. Bu benim ilk çekimim ve ilk birinciliğim, o yüzden çok heyecanlıyım.”

Büyük bir heyecan, büyük bir enerji ve tutku dolu bir ruhla gerçekleşen bu ilk çalışmayı yayınlayan, parçası olan ve sektöre kazandıran bir yayın olmaktan dolayı gurur duyuyoruz… Darısı nice güzel çalışmalara… 

 hairist.com.tr’nin resmi

 mobil uygulaması Android ve IOS işletim sistemli akıllı telefonlarda!  

İndirmek için tıklayın:   

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobiroller.mobi9450942228

 

https://itunes.apple.com/tr/app/hairist/id982145975