fbpx

Tırnaklar ve Sağlık Durumunuza İlişkin Sinyalleri

Tırnakların görevi, parmakların hassas üst kısımlarını yaralanmalara karşı korumamaktır. Sağlıklı tırnaklar pembe tırnak yataklarıyla kendini belli eder. Zaman zaman çıkıntılar, beyaz lekeler, kalınlaşma ve tırnak renginde veya dokusunda değişiklikler görülebilir. Çoğu zaman, bunlar yaşam tarzından ya da tırnak yaralanmasından kaynaklanan zararsız değişikliklerdir. Ancak, bazı durumlarda beslenme dengesizlikleri veya tiroid gibi sağlık sorunlarının bir işareti de olabilirler.

Tırnaklardaki değişiklikler ve olası sebepleri:

Çatlayan ya da Ayrılan Tırnak

Kuru veya kırılgan tırnaklar ayrılıp çatlar. Tırnak kuruluğu elle bulaşık yıkamak, banyo yapmak ya da yüzerken ellerinizi sık sık suya sokmaktan kaynaklanabilir. Oje, aseton ve alkol bazlı el dezenfektanları da kuruluğa katkıda bulunabilir.

Kuru, çatlamış tırnaklar tiroid hastalığının da işareti olabilir. Sorun devam ederse, doktorunuza başvurun.

Soyulan Tırnak
Paketleri açmak için tırnaklarınızı kullanmak, sert yüzeyleri kazımak veya uzun zaman tırnağınızda kalan soulmuş ojeyi tırnağınızla çıkarmak, tırnakların katmanlar halinde soyulmasına sebep olur. Tırnakları suyun içinde çok fazla tutmak da soyulmaya yol açabilir.

İnce veya Yumuşak Tırnaklar
Bu tür tırnaklar kolayca kırılır yada yırtılır. Kırılmadan önce bükülebilir. Çoğu zaman, bu değişiklikler, deterjanlar veya aseton gibi kimyasallara maruz kalmaktan kaynaklanır. Bu durumun ardında düşük B vitamini, kalsiyum veya demir seviyeleri de yatabilir.

Çukurlaşmış Tırnaklar
Tırnaklardaki küçük girintiler, aynı zamanda kuru, pullu cilt lekelerine neden olan sedef hastalığı veya saç dökülmesine yol açan alopesi areata gibi otoimmün bir hastalıkla ilgili olabilir.

Kaşık Gibi Bükülmüş Tırnak
Tırnaklarınız kaşık gibi görünüyorsa anemi (kansızlık), hipotiroidizm veya karaciğer problemleriniz olabilir. Bu duruma neyin neden olduğunu öğrenmek için doktorunuzla iletişime geçin.

Dalgalanmalar ve Çizgiler
Tırnağınızdaki uzunlamasına çizgiler zararsızdır. Tırnak boyunca uzanan yatay çizgiler ise tırnak büyümenizin yavaşladığını veya durduğunu gösterir. Yaygın nedenler arasında yüksek ateş, stres, tırnağın kütikülünde veya tabanında hasar ve birtakım ilaçlar bulunur. Bazı durumlarda diyabet veya vasküler hastalıklar neden olabilir. Durum devam ederse, doktorunuza danışın.

Kavisli Tırnak
Kavisli tırnaklar, parmak uçları büyüdüğünde ve büyüyen tırnaklar etraflarında kıvrıldığında meydana gelir. Bu, genellikle birkaç yıl içinde gelişen kademeli bir süreçtir. Akciğer hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar veya karaciğer hastalığı ile ilişkili olabilir.

Kalın ve Fazla Uzayan Tırnaklar
Bir koçun boynuzlarına benzeyen kalın, fazla uzamış tırnaklar kalıtsal olabildiği gibi, sedef hastalığı ya da dolaşım sisteminin zayıflaması gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bu duruma sahip kişiler tırnaklarını evde kesmeye çalışmamalıdır. Daha fazla yaralanmayı ya da enfeksiyonu önlemek için özel aletlerle kesilmeleri gerekir. Tedavi gerektirir.

Yatağından Ayrılmış Tırnak
Yaralanmalar veya enfeksiyon tırnağın yatağından ayrılmasına yol açabilir. Ayrılan tırnak sarı veya yeşilimsi bir renkle beyaza dönebilir; hassas ve ağrılı olabilir. Bazı durumlarda, ayrılmış bir tırnak sedef hastalığı veya diğer hastalıklarla bağlantılıdır. Tırnak normal şekilde çıkmazsa teşhis ve tedavi için bir doktora görünün.

Renk Değiştiren Tırnaklar ve Sebepleri

Sararma
Tırnak sararması son derece yaygın bir durumdur. Koyu renkli oje lekeleri ve sigara içmekten enfeksiyona kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Daha ciddi olasılıklar arasında romatoid artrit, solunum yolu hastalığı, tiroid hastalığı ve diyabet bulunur. Durum devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza başvurun.

Mavi tırnaklar
Vücutta yeterli oksijen yoksa tırnaklar mavimsi bir renk alabilir; kalp hastalığı ve amfizem bu durumu tetikleyebilir.

Çok soluk tırnaklar
Sağlıklı tırnaklar genellikle pembedir. Çok soluk tırnaklar, anemi, kalp yetmezliği veya karaciğer hastalığı gibi rahatsızlıkların işareti olabilir. Kötü beslenme de bir diğer sebeptir.

Beyaz noktalar
Tırnaklarda görülen rastgele beyaz lekeler genellikle zararsızdır ve parmak ucunuzu bir yere çarpmaktan ya da sık manikür nedeniyle tırnakların tekrar tekrar yaralanmasından kaynaklanır. Diğer potansiyel nedenler arasında çinko eksikliği, mantar enfeksiyonu veya alerjik reaksiyon bulunur.

Tırnak altındaki koyu çizgiler
Tırnaklarınızın altında görünen koyu çizgiler, ciddi bir cilt kanseri türü olan melanomdan kaynaklanabilir. Bunları mümkün olan en kısa sürede bir doktora göstermeyi ihmal etmeyin.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz