fbpx

Saçınızın Zarar Görmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Saçınızın Zarar Görmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Market boyaları ile saç boyamak olumsuz sonuçlara sebep olabilir ve saça zarar verebilir. Kimyasal boyalar saçınızın doğal nemini alarak pürüzsüz saçları hızlı bir şekilde sertleştirir. Bunun yerine saçlarınızı bir profesyonele teslim edip salonda boyatmak en iyisidir. Profesyonel saç boyaları market boyalarından çok daha gelişmiş bir teknolojiyle formüle edilmiştir.

Saçınız koyu renk ise boyayı uygulamadan önce renk açma işlemi gerekebilir. Bu da saçın daha fazla zarar görmesine neden olur. Renk açıcı, her bir saç telini doğal saç renginizden arındırır. Bunu yapmak için saç telini şişirerek açıcının saçın iç kısmına ulaşmasını sağlar ve saçınıza pigment veren melanini çözer.  Bu işlem saçı kurutur ve gözenekli, kırılgan ve hassas hale getirebilir. Saçınızın yapısındaki kalıcı değişiklikler saça zarar vererek daha zayıf ve daha az esnek olmasına yol açabilir.

Saçınızın zarar görmesini nasıl engelleyebilirsiniz?

Aşırı ton farkına gitmemek

Uzmanlar, doğal saç renginizden en fazla üç tona kadar farklı bir boya tercih etmenizi ve hasarı azaltmak için açık yerine daha koyu tonları tercih etmenizi öneriyor. Doğal olmayan renklerin bakımı daha zordur ve rötuş için daha sık boyanması gerekir.

Saçı daha seyrek boyamak

Rötuşlar arasındaki sürenin uzatılması da hasarı azaltmaya yardımcı olabilir. Her boya işlemi arasında en az 8 ila 10 hafta bekleyin. “O kadar bekleyemem, saçlarımdaki beyazlar ortaya çıkıyor ya da dipte farklı renk görünüyor,” diyenler şu tavsiyelere uyarak saçlarının rengini daha uzun süre koruyabilirler:

  • Saçı daha seyrek yıkamak
  • Yalnızca boyalı saçlar için formüle edilmiş şampuanları kullanmak
  • Şampuanı ve saç kremini soğuk suyla durulamak. 

Sıcak su, kütikülün açılmasına veya kalkmasına yol açarak boyanın çıkmasına neden olabilir.

  • Saçı kuaför salonunda boyatmak

Salonlar, market boyalarına kıyasla çok daha pahalı olabilir, ancak saç renklendirme genellikle profesyonellere bırakılması gereken önemli bir işlemdir. Profesyonel bir renk uzmanı, saça zarar veren faktörleri en aza indirmek için doğru ürünleri nasıl kullanacağını bilir.

  • Her seferinde tek bir işlem yaptırmak 

Saçınızı kimyasal işlemlerle pürüzsüzleştirmek, düzeltmek ya da perma yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu daima saç boyası randevunuzdan en az iki hafta öncesine programlamaya dikkat edin. Bu, işlemler arasında saçınıza iyileşmesi için süre tanır.

  • Düzenli olarak saçı onarıcı yoğun bakım ürünleri kullanmak (öneriler aşağıda*)

Saçınız kuru, yıpranmış ve hasar görmüş ise ya da zarar görmesini engellemek istiyorsanız mutlaka saç onarıcı ve güçlendirici bir yoğun bakım maskesi ve saç kremi kullanmalısınız. Tıpkı cildimiz gibi saçımızın da düzenli bakıma, neme ve yapılandırmaya ihtiyacı vardır.

Hasar Görmüş Saçların Bakımı İçin En İyi Yoğun Bakım Maskeleri:

Davines
Brazilian Blowout
Kerastase
Insight

Davines Essential Haircare Nounou Saç Maskesi

Brazilian Blowout Yoğun Bakım Maskesi 

Kerastase Blond Absolu Ultra Violet Saç Maskesi

Insight Damaged Hair Onarıcı Saç Maskesi

 

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz