fbpx

Saçı Güzelleştirirken Zarar Veren Uygulamalar

Saçımız için uyguladığımız bazı işlemler, özellikle de saçı şekillendirmek söz konusu olduğunda, yarardan çok zarara neden olabilir. Isı ve açıcı gibi birçok faktör saçınıza faydadan çok zarar getirir. Bu zararı minimuma indirmek için neler yapabiliriniz?

Saça Zarar Veren Uygulamalar

1- Açma İşlemi

Tek bir renkle bir ömür geçmez diyenlerdenseniz, hayatınızın bir bölümünde mutlaka saç renginizi açmak isteyeceğiniz bir an gelmiş veya gelecektir. Ancak, saçta aşırı açma işlemi çok fazla hasara neden olabilir. Açıcı, işlevi itibarıyla renk pigmentini saçınızdan alır, böylce hepimizin aşina olduğu o sarı/beyaz görünüm elde edilir. Bunla birlikte, işlem sırasında saçlarınız zayıflayıp kırılgan hale gelebilir, hatta iyi bir profesyonel tarafından yapılmadığı takdirde uçlarından kopabilir. Açıcı kullanımından sonra saçınızı yüksek ısıda kurutmak veya düzleştirici veya bukle maşası kullanmak da saçınıza ekstra hasar verir.

saç açma - saça zarar veren uygulamalar

2- Perma

Canlı, kıvırcık saçlara kavuşmak için aralarından tercih yapabileceğiniz birçok farklı perma türü mevcut, ancak perma ne kadar iyi görünürse görünsün saçlarınıza zarar verebilecek diğer bir saç uygulamasıdır. Perma, saç tellerindeki bağları kıran kimyasallar kullanır. Zamanla, saçınız cansız, mat ve kırılgan hale gelebilir, bu da onu kırılmalara daha yatkın hale getirir.

perma

3- Aşırı Yıkama

Saçlarınız çabuk yağlanıyor olabilir. Yağlanmadan kaynaklanan basık görünümü ortadan kaldırmak için saçınızı her gün ya da gün aşırı yıkama alışkanlığının, saçınıza sandığınızdan daha fazla zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Saçınızı aşırı yıkamak, onu kuru ve kırılgan hale getirir. Ayrıca saç uçları kolayca ayrılabilir hale geleceğinden kırılmalara daha yatkın olur. Bunun nedeni, saçınızın nemlenmesine neden olan doğal saç yağı sebumun yıkamalarla saçtan giderilmesidir. Ne kadar çok yıkarsanız, saçınız doğal yağlarından o kadar arınmış olur. Ayrıca, saçınızı her yıkamadan sonra kurutmak zorundasınız, bu da daha fazla ısı ve daha fazla hasar anlamına gelir.

4- Saçları Çok Sık Fırçalamak

Saçınızı fırçalamanın bir soruna yol açabileceğini fark etmeyebilirsiniz, ancak aşırı fırçalamanın kırık uçlara sebep olacağını söylemeye gerek yok. Saçınız sık sık karışıyorsa, bunun olmaması için saçınızı şekillendirmenin bazı yolları vardır. Saçın düğümlenmesini veya keçeleşmesini önlemek için atkuyruğu yapabilir veya örebilirsiniz. Bu şekilde, sık sık fırçalamanız gerekmez.

5- Isı Araçları

Saçınıza fön makinesi, düzleştirici veya bukle maşası gibi aletleri sık sık ısı uyguluyorsanız, saçınızın bunlardan zarar gördüğünü fark etmeniz fazla uzun sürmez, bu nedenle ısı uygulamadan önce Mutlaka ısıya karşı koruyucu bir ürün koruyucu bir ürün kullanın. Isıya karşı koruyucu ürünler saçı bu ısı yayan aletlerden etkili bir şekilde korur. Her türlü ısı saçınızı kurutur, bu da saç tellerinin aşırı strese maruz kalmasına neden olacağından daha kolay kırılıp ayrılabileceği anlamına gelir. Düz veya kıvırcık saçlar güzel görünse de, saçınızı sağlıklı tutabilmeniz için gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin.

saç düzleştirici - saça zarar veren uygulamalar

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz