fbpx

Dolgun ve Gür Saçlar İçin Ne Yapmalısınız?

Özellikle 40 yaşına geldinizde yavaş yavaş başınızın tepesinde daha fazla seyrelme olduğunu fark etmeye başlarsınız. Artık saçınız eskisi kadar gür ve dolgun görünmeyebilir. Peki, gür saçlar için ne yapmalısınız? Yapılması gerekenlere geçmeden önce saçın neden döküldüğüne bir bakalım.

Saç dökülmesi neden kaynaklanır?

Saç dökülmesinin birçok nedeni olmakla birlikte, bununla mücadele etmek için yapabileceğiniz çok şey var.

Hipotiroidizm veya otoimmün hastalıklar gibi sağlık sorunları nedeniyle bazıları, diğerlerinden daha fazla saç kaybeder; yaş ilerledikçe doğal olarak vücudun hormon seviyelerinde dalgalanmalar olur ve bu da daha fazla saç dökülmesine yol açar. Menopozdan geçen kadınlar da saç dökülmesinin arttığını fark edebilirler.

Ancak, bütün bunlar mücadele edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Beslenme Rutininizi Değiştirin

Daha fazla su içmek ve daha sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmak mücadelenin en başında geliyor. Saçlarımızın sağlıklı büyümesi için bol protein ve sebze içeren dengeli bir beslenmeye sahip olmak en iyisidir. Protein, sebze ve kepekli tahıllar içeren sağlıklı bir beslenme uygulayın. Kafein tüketimini azaltmak da faydalıdır, buu yüzden çay ve kahveyi minimum tüketmeye bakın, çünkü kafein vücudunuzda saç dökülmesine neden olabilecek kortizol üretimini uyarır. Strese yardımcı olması için yürüyüşe çıkmayı veya masaj yaptırmayı deneyin.

su

Yeterli Gece Uykusu

Yeni saçların uzamasını tetiklemek için gece uykusu çok önemlidir. Geceleri yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Doğal İçerikli Ürünler

Doğal içeriklere sahip ürünleri kullanabilirsiniz, bu da saçlarınızın kısa sürede daha dolgun ve gür görünmesini sağlar.

Diğer yapılabilecekler arasında stresi azaltmak ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için düzenli egzersiz yapmak var.

kahve
Kafein, stres hormonu olan kortizol üretimini artırabileceği için kahve ve çay tüketiminizi minimuma indirin

Genetik, saçınızın incelmesinde veya saç büyümesinde nasıl bir rol oynar?

Saçın uzamasında genetiğin rolü büyüktür. Aile üyelerinizin ince telli veya seyrelen saçlara sahip olma eğiliminde olduğunu fark ettiyseniz, muhtemelen sizde de öyle olacaktır.

Fakat, genetik, saçlarımızın nasıl uzadığında rol oynayan tek faktör değildir: beslenme ve stres seviyeleri, daha gür ve daha dolgun saçlara sahip olmamızda birer etkendir.

Saçınızı eski haline getiremiyorsanız, sağlıklı saçların korunmasına yardımcı olduğu bilinen biotin ve protein içeren takviyeler veya vitaminler de kullanabilirsiniz. Bunlar, daha gür saçlar elde etmede işe yaradığı kanıtlanmış maddelerdir.

kısa saç - gür saçlar

Saç tipinize en çok hangi ürünlerin ve saç modellerinin uyduğunu tespit edin. Bu konuda kuaförünüze danışın. Saçlarınızdaki seyrelmeyi göstermeyecek ya da daha hacimli görünmesini sağlayacak modelleri en iyi onlardan öğrenebilirsiniz. Gür saçlar için öyleymiş gibi gösteren bir saç modeli de işe yarayabilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz