Saç Tipleri ve En İyi Arkadaşları

Saçınızın tipini biliyor musunuz? Dalgalı, düz ya da kıvırcık ya da sarmal saç tipleri de kendi içlerinde farklı kategorilere ayrılıyor. Sizin saçınız hangisi? Zayıf ve güçlü yanları ne? Saçınıza en iyi gelecek ya da onu en iyi gösterecek ürünler hangileri? İşte detaylar:

DÜZ SAÇLAR

Düz saçlar ince telliden kalın telliye farklılık gösterse de tümü saç derisindeki yağın saçı nemli ve sağlıklı tutmak için aşağı kayması sayesinde ışıl ışıl parlar.

saç tipleri
Düz Saçlar, Margot Robbie Fotoğraf: Instagram, @brycescarlett

1a Tipi: Düz saç tipleri içinde en düz, en ince ve en ipeksi görünüme sahip olan saç tipidir. En iyi arkadaşınız: Doku Veren Sprey ya da Pudra. 

1b Tipi: Düz ama daha kalın telli ve biraz kıvrımlı saçlardır. 

Bu tip saçların en büyük düşmanı kabarıklık ve kuru uçlardan ziyade yağlı saç dipleridir. En iyi arkadaşınız: Kuru şampuan. 

1c Tipi: Saç düz fakat daha kalın telli ve daha kabadır, bu da kıvrılmaya, kabarıklığa ve kuruluğa daha yatkın olduğu anlamına gelir. Düz olan saç kimyasal işlemler, boya ve ısılı aletler ile hasar da gördüyse büyük ihtimalle bu kategoriye aitsiniz. En iyi arkadaşınız: Haftalık Saç Maskeleri. 

Düz Saçlar İçin En İyi Ürünler 

Kerastase Discipline Fondant Fluidealiste Elektriklenme Karşıtı Bakım Krem
Osis Air Whip Hacim Ve Tutuş Sağlayan Esnek Köpük
Insight Dry Hair Besleyici Şampuan
Davines Dry Texturizer Doku Veren Kuru Saç Spreyi1

Dalgalı saçlar 

Dalgalı saç, köklerden uca doğru belirgin ve çoklu büklümlere sahiptir. Dalgalı Saçlar, kusursuz ve belirgin dalgalardan kabarık, belgirgin olmayan dalgalara, farklı görünümler gösterebilir, aynı zamanda şekillendirmesi en kolay saç tiplerinden biridir. 

saç tipleri
Dalgalı Saçlar, Instagram, @wavescurlswhatever

2a Tipi: 2a tipi saçlar, onlara dalgalarını veren düz S şeklinde bir motife sahiptir. Bu fönlenip düzeltilebilir. En İyi arkadaşınız: Doğal dalganızı ortaya çıkaran Deniz Tuzu Spreyleri.

2b Tipi: Dalgalı saç tipleri içinde bu tip dalgalar, biraz daha belirgin bir S şekline sahiptir. Genellikle ince ya da orta kalınlıktadır. Özellikle saç hasar görmüşse, kıvrılmaya ve kabarmaya biraz daha yatkındır. En iyi arkadaşınız: Dalga Belirginleştirici Köpük. 

2c Tipi: Dalgalar yine S şeklinde olmakla birlikte az sayıda gevşek bukle daha sert ve kaba dokularla karışmış haldedir. Bu tip dalgalı saçlar, kolayca kıvrılma ve hızlı bir şekilde gevşeme eğilimi gösterir. En iyi arkadaşınız: Hafif bir bukle kremi. 

Dalgalı Saçlar İçin En İyi Ürünler

Kıvırcık Saçlar

Kıvırcık saçlarda saçlar çok daha belirgin ve gerçek buklelere sahiptir. Düz bir S şeklinde ileri geri giden kıvrımların aksine, kendi etrafında bir yay gibi dönen buklelerdir. Bazen kıvrımlı dokular ile belirgin bukleler bir arada olabilir. 

Kıvırcık Saçlar, Instagram, @salon.curly

3a Tipi: Genellikle dalgalar ve birkaç gevşek bukleden oluşan 2c dalgalı saç tipinin tam tersidir. Saçlar çoğunlukla gevşek buklelerden ve birkaç dalgadan oluşur. Bu saç tipinde bukleler daha ince olmaya meyillidir. Kolay fönlenir ve nem, rüzgar, kuru hava gibi faktörlere karşı çok duyarlıdır. En iyi arkadaşınız: Bukleleri belirginleştirici köpük. 

3b Tipi: Bu saç tipinde bukleler genellikle parmağınızın çapıyla eşdeğerdir. 3a tipi buklelere göre daha yaylı ve sıkıdır, ancak kurumaya ve kabarmaya daha yatkındır. En iyi arkadaşınız: Durulanmayan bir saç kremi. 

3c Tipi: Bir kurşun kalem enindeki bu tip bukleler, 3b tipi buklelerden fark edilir derecede daha sıkıdır. Saça ciddi oranda hacim kazandırır. Ayrıca tip 3 bukleler arasında kurumaya ve kırılmaya en yatkın olan tiptir. En iyi arkadaşınız: Protein açısından zengin bir saç yağı. 

Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Ürünler

Sarmal Saçlar

Normal kıvırcık saça kıyasla sıkı sarmallar şeklinde, yay benzeri bir şekilden kendi etrafında kıvrılmayan zikzak bir (Z-şekli) şekle kadar değişen bir doku karışımına sahiptir. Saç derisindeki doğal yağlar, sıkı sarmalları ve açıları nedeniyle saç tellerin kolayca yağlayamaz, bu nedenle en kırılgan, en kuru ve hasara en açık saç türüdür.

Sarmal Saçlar, Instagram, @thebeautyentrepreneur

4a Tipi: En sıkı, en küçük sarmallara sahiptir – genellikle 3c buklelerle karıştırılır. Sarmallar belirginliğini ve nemini hızla kaybedebilir. En iyi arkadaşınız: Parmaklarınızla uygulayacağınız kıvırcık saça özel bir jöle. 

4b Tipi: Saçlar kendi etrafında kıvrılmak yerine keskin bir zikzak şeklindedir. 4b saç, 4a’ya göre yıkandıktan sonra çekerek küçülmeye daha yatkındır.

4c Tipi: Bu tip saçın Z şeklindeki biçimi, 4b’den çok daha sıkıdır ve doğal olarak diğer tüm saç türlerinden daha az kütikül katmanına sahiptir. Kütikül nemi hapsederek saçı hasara karşı korur. Bu yüzden mümkün olduğunca çok neme ihtiyacı vardır. En iyi arkadaşınız: Yumuşatıcı ve nemlendirici bir saç kremi ve serum.

Sarmal Saçlar İçin En İyi Ürünler 

  1. ↩︎

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz