fbpx

KUAFÖRLER ve BERBERLER DESTEK BEKLİYOR!

Kuaför ve berber salonlarının sağlık riskleri nedeniyle 21 Mart’ta kapatılmasının ardından işletme sahipleri ve çalışanlar çaresiz!

İster büyük ölçekli olsun, ister küçük ölçekli. Kapatılma kararı alınan pek çok işletme, esnaf ve çalışanları herkesin karşı karşıya kaldığı virüs tehdidinin yanı sıra hem günlük gelir hem de geleceğe yönelik endişelerle boğuşuyor.

İşte yaşananlar…

”1 ayı geçti hanede çalışan sayısı 1 kişi kiramı yatıramadım. Ev sahibim kirayı öteledi. Kredi kartı var, mutfak masrafı var, faturalar var ve devletin veremediği 1700 TL…  Ben nasıl yapacağım? Çok zor durumdayız. Evde kal demekle olmuyor. Çare?”

”Dükkanlarımız kapandı ve bu dönemde çalışamıyoruz. Elimizde olmayan, toplumu ilgilendiren sebepten dolayı. Bence burada devlet bizi, mal sahiplerinin vicdanının eline bırakmamalı. Kapalı olduğumuz dönemlerim kirasını almamaları için biri çalışma yapmalı. Bu sırtımızda büyük bir yük var. Devlet bu konuyu düşünmeli.”

”SORUYORUM SİZE! Düşünün bir kuaför var; bebek bezine muhtaç, yatalak hastası ilaca muhtaç, kirada diye düşünün…. Mecbur olmasa kendisini ve ailesini niye o riske atmış olsun? Sadece soru bir soru olarak buna cevap verir misiniz?

”Durumu iyi olanları anlıyoruz, ya peki durumu olmayanlar ne yapsın? Günlük çalışan insanlar var. Bu virüs bir tek kuaförlere mi bulaşıyor? Ben de soruyorum; Devlet ödenek vermiyor, gidin kredi çekin diyor. Çekilen krediler nasıl ödenecek? Garanti veriyor mu devlet? Ben de size soruyorum. Lütfen cevap verir misiniz…’’

‘’Kimseden hayrına bir şey beklemiyoruz. Hakkımız olanı bekliyoruz. Böyle bir anda çaresiz bırakılmamız olacak şey değil.”

Sadece küçük işletmeler değil; büyük işletmeler de çaresiz!

‘‘40’a yakın çalışanım var. Kendimden vazgeçtim. Onlar ne olacak? Kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Cevap dahi alamadık. Bizim de kaynaklarımız sınırlı. Şimdilik idare edip maaşlarını ödedik. Ya sonra?’’

‘’Hepsi yetişmiş eleman. Yıllarımızı beraber geçirdik aile gibi olduk. Kendimi bıraktım onlar ne olacak? Krizden sonra hiçbiri bu işi yapmayacak ve meslek değiştirmek zorunda kalacak?’’

‘Yeni yatırım yaptık. Salonumuzu daha iyi bir hizmet için yeniledik ve şimdi ortada çaresiz bekliyoruz.’

Çözüm var mı? Öneriler, beklentiler neler?

 • İşletme sahipleri ve çalışanlara asgari ücret üzerinden maaş ödenmesi.
 • İş yeri ve ev kiralarının devlet tarafından karşılanması.
 • Elektrik, su, doğalgaz faturalarının devlet tarafından karşılanması.
 • Özellikle esnaf statüsündeki olan küçük işletmelerin geçici Kobi statüsüne alınması.
 • Faizsiz kredi talebi.
 • Kapatılma kararı alınan işletmeler ve çalışanları için mutfak yardım desteği
Kuaförler ve Berberler Destek Bekliyor!

Kimseyi dinlememeye mecbur kalanlar var!

Getirdiği risklere rağmen evlere giderek hizmet veren kuaförler ve berberler, sağlık riskinin boyutu konusunda duyarlı olanlar tarafından eleştirilirken onlardan gelen cevap aslında bir feryat:

‘‘Bebek bezimi nasıl alacağım? Mamasını kim verecek? Belediyeden yardım paketi istedim. Yeter mi sanıyorsunuz? Evde hizmet yapmayıp ne yapacağım?’’

Sigortasızlar

Bir başka büyük soruna sahip olanlar ise kuaför veya berber salonlarında sigortasız çalıştırılmış olanlar. Kısa çalışma ödeneğine başvuruları yapılamıyor bile. Adeta yok hükmündeler.

Sektörü temsil eden kurumlar birlik içinde değil!

Esnaf statüsündeki kuaför/berberlerin bağlı olduğu esnaf odalarının ve bağlı teşkilatının kamuoyu yaratacak platformları dahi yok. İletişim sosyal medya mecraları üzerinden kısıtlı sayıdaki takipçilere yönelik olarak adeta göstermelik yapılıyor. Çaba var mı evet var gibi. Yeterli mi hayır değil!

Kimi kuaför/berber esnaf odaları yönetim kurulu üyeleri belediyelerce sağlanan mutfak paketlerinin dağıtımında görev alarak çaba harcıyor.

Ticaret odalarında görev alan meslek temsilcileri Ticaret Odaları üzerinden destek konusunda çaba gösteriyor ve kamuoyu yaratıyor.

Özellikle İstanbul Berberler Odası medyayı çok etkin kullanarak TV kanallarında, gazetelerde üyelerinin karşı karşıya kaldığı sorunları dile getiriyor ve dikkat çekiyor.

Kimi meslek odası kopyala/yapıştıra devam edip geçen yazımdaki uyarıları dikkate alarak sadece fotoğraf kaldırıyor.

Federasyon? Var mı? Ses-seda yok! Haber de yok!

Kişisel çabalar da var!

Kuaförlerin, berberlerin müşterileri arasında yer alan milletvekilleri, basın mensupları ve fikir önderleri; kuaförler ve berberlerin bireysel çabaları ile kimi zaman sektörün yaşadığı zorlukları dile getiriyor. Buradaki tek endişe siyasi boyut!

Ne yapılmalı? Öneriler…

1-Kuaför/Berber olduğunu diploması ile belgeleyen acil ihtiyaç sahibi (hastalığı-hastası olan, bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik ilaç, bebek bezi, bebek maması ihtiyacı bulunan vb) sigortalı-sigortasız meslek üyelerine Düzenli Acil Destek Paketi oluşturulması için esnaf odalarının bu durumdaki üyeleri tespit ederek belediyelerden veya sosyal yardım kuruluşlarından destek sağlaması.

2-Tüm meslek örgütlerinin ortak makul* taleplerin yer aldığı bir destek paketini dile getirdiği bir metin hazırlayıp basınla, kamuoyuyla, üyeleriyle altına imza atarak paylaşması. *Nitekim yaşanan sorun sadece kendi sektörümüze özel değil.

3-Federasyon gibi iddialı kurumların varlığını acilen göstermesi!

Gün dayanışma günü! Her telden ayrı ayrı çalma günü değil!

Erkan Güzel

Erkan Güzel – Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

___________________

Önerilenler

Benzer İçerikler

18 YORUMLAR

 1. Büyük ihtimalle bayram sonu kademeli olarak açılabilir fakat yığılma olacağından dolayı yine tehlike büyük. Devletin krediden Farklı bir çözüm getirmesi şart işyeri sahiplerine

 2. Bakmakla hukumlu oldugum annem babam ve oglum var kuaforler kapandi elektrik su faturalar bunlar nasil odenecek ancak ewde kalin dewlet artik buna bir çagre bulmalı sigortasız durumda ne olacak

 3. Abi çok doğru Bir çok kuaför salonu %likçi olarak çalışıyor çalışanları zaten küçük kuaför salonları bunlara sigarta yapamıyor aynı zamanda meslektaşlarımızın %60 70 sigortasız ve günü Birlik çalışıyor günlük kazancı %lik olarak alıp çıkıyorlar bu insanlar daha zor durumda her hangi bir ödenekde yok bu insanlar mecbur kalıyor evlere gitmeye devletimizin bir an önce bu duruma el atması lazım

 4. Kuaförlük dünyanın en güzel mesleği evet ülkemizde malesef dünyaya göre daha az saygı duyuluyoruz önemsenmiyoruz hakettiğimiz saygıyı niye göremiyoruz! Aslında konu burda başliyo. Şurdan örnek veriyim rezil bir yarışma var kuaförüm s.n.sin kalitesiz seviyesi bir program.bizi ole görüyor insanlar yaa bide bir yarışma daha var kaliteli program mastercef türkiye izliyo insanlar şef olmak istiyo ama malesef kuaför olmak istemiyolar biz yapıyoruz malesef finale geliyorum uzattım biliyorum biz birlik olmadığımız için kendimizi iyi anlatmadığımız için bizi idare edenlerdede malesef vizyon olmadığı için yukarıda tepede bir algı oluşturamıyoruz ve istediklerimizi alamıyoruz biz bole olduğumuz sürece kiramızıda elektiriğimizide vergimizide yine bize ödeticekler.. yine yalnızız!!!

 5. Yapılan yorumları neden siliyorsunuz, eleştiriye de açık olun. Sürekli sizi alkışlayamayız ki! Ben fotopraf çektim yorumuma herkese atacağım. Sildiiğinizi de herkese koordineli bir şekilde ulaştıracağım

  • Sitemizde yorumlar onaya tabidir. Site şartlarını okursanız. Bu arada tehditvari olmayalım. ONurlu olalım lütf.Kimse kimseden alkış beklemiyor. Alkışları seçim zamanı hangi odadan bahsediyorsanız ona verirsiniz. Erkan Güzel.

   • Bunu yazan Kesin bir odanın şak şakçısıdır. Kaleminize kuvvet Erkan Bey. Yazının sadece bir kısmını okumuş alıngan arkadaş.Teşekkür ederiz size

 6. En başından beri herkesin özetlediği ve yaşadıpı sorunlar ve beklentiler.
  Siz talep ve yazı dışında ne yapıyorsunuz?
  Aynı şeyleri tekrarlamak mevcut bunalımın şiddetini arttırmaktan başka işe yaramıyor.
  Ayrıca oda ne yapabilir? Böyle durumda, ilk kez dünya böyle bir şeyle karşılaşıyor, herkes ne yapacağını bilemeden devletler bile deneme yanılmayla karar alıyor… Sonra odadan devletten daha üst düzey hareket bekliyorsunuz.

  Kusura bakmayın da belli dozaja kadar tepkiler evet dopru belli dozajdan sonrası birilerini yağmalama arzusu gibi görünüyor.
  Alacağın varsa birinden, o gün de cenazesi varsa susarsın. Odaların yeterli olup olmadığı tartışması bence sonraki konu. Odanın da ne yapacağını bilemediği bir durumu, linç etmek için kullandığınızı düşünüyoruz artık. Bu da çirkin duruyor.
  Bu virüs, dünyaya maddi-manevi bedel ödetecek ve ödeditiyor da… Önce sorunu kavramak ve kabullenmek gerek. Sonra isyan edilerek bir yere varılmayacağını anlamak gerek. Bu kadar hızla, ani gelişen ve bilinmeyen bir durumda dünya ne yapabilir? Daha gerçekçi öneriler bekliyoruz

 7. Sevgili Erkan Güzel abim senin bu Sektöre gösterdiğin emeğin çabanın katkının iş geliştirmek için uğraştığının onda birini federasyon ya da konfederasyon yapsa kuaförlük dünyanın en güzel mesleğini nde ötesine geçecektir ama ne yazık ki herkes sadece koltuğunun peşinde başka bir amaçları yok. Şimdi derler ki Hairist’in bu işten çıkarı var… peki adama sormazlar mı sizin nerden çıkarınız var?

 8. Bu günlerde esnaf ve odalar kendi kuaför lerine sahip çıkmalı ve güçlü ve yüksek ses etkisine sahip olduğumuzu ıspatlamalı sadece seçim ve aidatlar zamanı aranmamalı bu günlerden ve bu gibi daha nice sorunlardan ders çıkarmak gerek.ve kendi sorunlarımızı biliyor ama sadece kendi içimizde konuşuyoruz kendimiz çalıyor kendimiz söylüyor ego tavan herkes kendi dünyasının starı oynayanlarada uzaktan bakıyoruz bu kadar şimdi bu günlerden cidi dersler çıkarma zamanı yeni düzene yeni ayak uydurmak için harekete geçmeli.

 9. Erkan bey selamlar her konuyu çok güzel özetlemişsin çözüm bekleyen dağ gibi sorunlar herkes nasıl çözebiliriz bende her gün düşünüyorum bu sorunları devlet çözebilir işçilere işsizlik maaşı veriyorsa işletme sahiplerinede ödemek zorunda sadece işçi değil iş verende işini kaybediyor işsizlik fonuna işçiden %1 iş verenden %2 kesilen bu fondan iş veren bu güne kadar hiç faydalanmamıştır gün faydalanma zamanıdır devlet iş verene elini uzatmak zorundadır ve sigortasız çalışanlarada yardımcı olmak durumunda .ihtiyaç Sahiblerine devlet günlük 39.00₺ aylık 1170₺ galiba veriyor bu konuyla ticaret odası olarak ilgiliyiz ama tamamının sözcüsü olamıyoruz federasyon ne yazıkki çok cılız kalıyor ve sektörün büyük bir bölümünü barındıran federasyon gerçekten sektörün temsil edilmesinde ne yazıkki yetersiz kalıyor.Gerçek yöneticiler böylesi zor dönemlerde anlaşılır ne yazıkki yetersiz bir Başkanla karşı karşıyayız.çok üzgünüm.sevgiyle kalın .Osman çapa

 10. Millet biryerlerini yırttı kapatın kapatın diye kimse bizim yanımızsa değil daha nezamana kadar sürecek bu iş ankara federasyon başkanı biyerlerini kaldırsada bi cözüm bulsun şak şak la bu işler yürümüyor maaş almasını biliyor nizim evimize 1. Kuruş girmedi 1 aydır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz