KUAFÖRLER ve BERBERLER DESTEK BEKLİYOR!

Kuaför ve berber salonlarının sağlık riskleri nedeniyle 21 Mart’ta kapatılmasının ardından işletme sahipleri ve çalışanlar çaresiz!

İster büyük ölçekli olsun, ister küçük ölçekli. Kapatılma kararı alınan pek çok işletme, esnaf ve çalışanları herkesin karşı karşıya kaldığı virüs tehdidinin yanı sıra hem günlük gelir hem de geleceğe yönelik endişelerle boğuşuyor.

İşte yaşananlar…

”1 ayı geçti hanede çalışan sayısı 1 kişi kiramı yatıramadım. Ev sahibim kirayı öteledi. Kredi kartı var, mutfak masrafı var, faturalar var ve devletin veremediği 1700 TL…  Ben nasıl yapacağım? Çok zor durumdayız. Evde kal demekle olmuyor. Çare?”

”Dükkanlarımız kapandı ve bu dönemde çalışamıyoruz. Elimizde olmayan, toplumu ilgilendiren sebepten dolayı. Bence burada devlet bizi, mal sahiplerinin vicdanının eline bırakmamalı. Kapalı olduğumuz dönemlerim kirasını almamaları için biri çalışma yapmalı. Bu sırtımızda büyük bir yük var. Devlet bu konuyu düşünmeli.”

”SORUYORUM SİZE! Düşünün bir kuaför var; bebek bezine muhtaç, yatalak hastası ilaca muhtaç, kirada diye düşünün…. Mecbur olmasa kendisini ve ailesini niye o riske atmış olsun? Sadece soru bir soru olarak buna cevap verir misiniz?

”Durumu iyi olanları anlıyoruz, ya peki durumu olmayanlar ne yapsın? Günlük çalışan insanlar var. Bu virüs bir tek kuaförlere mi bulaşıyor? Ben de soruyorum; Devlet ödenek vermiyor, gidin kredi çekin diyor. Çekilen krediler nasıl ödenecek? Garanti veriyor mu devlet? Ben de size soruyorum. Lütfen cevap verir misiniz…’’

‘’Kimseden hayrına bir şey beklemiyoruz. Hakkımız olanı bekliyoruz. Böyle bir anda çaresiz bırakılmamız olacak şey değil.”

Sadece küçük işletmeler değil; büyük işletmeler de çaresiz!

‘‘40’a yakın çalışanım var. Kendimden vazgeçtim. Onlar ne olacak? Kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Cevap dahi alamadık. Bizim de kaynaklarımız sınırlı. Şimdilik idare edip maaşlarını ödedik. Ya sonra?’’

‘’Hepsi yetişmiş eleman. Yıllarımızı beraber geçirdik aile gibi olduk. Kendimi bıraktım onlar ne olacak? Krizden sonra hiçbiri bu işi yapmayacak ve meslek değiştirmek zorunda kalacak?’’

‘Yeni yatırım yaptık. Salonumuzu daha iyi bir hizmet için yeniledik ve şimdi ortada çaresiz bekliyoruz.’

Çözüm var mı? Öneriler, beklentiler neler?

  • İşletme sahipleri ve çalışanlara asgari ücret üzerinden maaş ödenmesi.
  • İş yeri ve ev kiralarının devlet tarafından karşılanması.
  • Elektrik, su, doğalgaz faturalarının devlet tarafından karşılanması.
  • Özellikle esnaf statüsündeki olan küçük işletmelerin geçici Kobi statüsüne alınması.
  • Faizsiz kredi talebi.
  • Kapatılma kararı alınan işletmeler ve çalışanları için mutfak yardım desteği
Kuaförler ve Berberler Destek Bekliyor!

Kimseyi dinlememeye mecbur kalanlar var!

Getirdiği risklere rağmen evlere giderek hizmet veren kuaförler ve berberler, sağlık riskinin boyutu konusunda duyarlı olanlar tarafından eleştirilirken onlardan gelen cevap aslında bir feryat:

‘‘Bebek bezimi nasıl alacağım? Mamasını kim verecek? Belediyeden yardım paketi istedim. Yeter mi sanıyorsunuz? Evde hizmet yapmayıp ne yapacağım?’’

Sigortasızlar

Bir başka büyük soruna sahip olanlar ise kuaför veya berber salonlarında sigortasız çalıştırılmış olanlar. Kısa çalışma ödeneğine başvuruları yapılamıyor bile. Adeta yok hükmündeler.

Sektörü temsil eden kurumlar birlik içinde değil!

Esnaf statüsündeki kuaför/berberlerin bağlı olduğu esnaf odalarının ve bağlı teşkilatının kamuoyu yaratacak platformları dahi yok. İletişim sosyal medya mecraları üzerinden kısıtlı sayıdaki takipçilere yönelik olarak adeta göstermelik yapılıyor. Çaba var mı evet var gibi. Yeterli mi hayır değil!

Kimi kuaför/berber esnaf odaları yönetim kurulu üyeleri belediyelerce sağlanan mutfak paketlerinin dağıtımında görev alarak çaba harcıyor.

Ticaret odalarında görev alan meslek temsilcileri Ticaret Odaları üzerinden destek konusunda çaba gösteriyor ve kamuoyu yaratıyor.

Özellikle İstanbul Berberler Odası medyayı çok etkin kullanarak TV kanallarında, gazetelerde üyelerinin karşı karşıya kaldığı sorunları dile getiriyor ve dikkat çekiyor.

Kimi meslek odası kopyala/yapıştıra devam edip geçen yazımdaki uyarıları dikkate alarak sadece fotoğraf kaldırıyor.

Federasyon? Var mı? Ses-seda yok! Haber de yok!

Kişisel çabalar da var!

Kuaförlerin, berberlerin müşterileri arasında yer alan milletvekilleri, basın mensupları ve fikir önderleri; kuaförler ve berberlerin bireysel çabaları ile kimi zaman sektörün yaşadığı zorlukları dile getiriyor. Buradaki tek endişe siyasi boyut!

Ne yapılmalı? Öneriler…

1-Kuaför/Berber olduğunu diploması ile belgeleyen acil ihtiyaç sahibi (hastalığı-hastası olan, bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik ilaç, bebek bezi, bebek maması ihtiyacı bulunan vb) sigortalı-sigortasız meslek üyelerine Düzenli Acil Destek Paketi oluşturulması için esnaf odalarının bu durumdaki üyeleri tespit ederek belediyelerden veya sosyal yardım kuruluşlarından destek sağlaması.

2-Tüm meslek örgütlerinin ortak makul* taleplerin yer aldığı bir destek paketini dile getirdiği bir metin hazırlayıp basınla, kamuoyuyla, üyeleriyle altına imza atarak paylaşması. *Nitekim yaşanan sorun sadece kendi sektörümüze özel değil.

3-Federasyon gibi iddialı kurumların varlığını acilen göstermesi!

Gün dayanışma günü! Her telden ayrı ayrı çalma günü değil!

Erkan Güzel

Erkan Güzel – Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

___________________