Dayanışma zamanı! Aslında biz bize yeteriz!

Süreç zor… Herkes için! Diş hekimi de garsonu da otel işletmecisi de kuaför-berberler gibi benzer zorluklar ve kaygılar içinde. Şimdi dayanışma zamanı!

Her sektör kendi mensupları için çaba içerisinde. Kimisinde çabalar sosyal medya paylaşımlarında gördüğümüz kadarıyla şova dönüşmüş kimisi de gerçekten hedefe odaklı!

Kuaförlük sektörü de yaşadığımız Korona tehditinden çıkış yolu ararken sektör, bağlı oldukları örgütleri de markaları da sorguluyor! Özellikle Kuaför-Berber Esnaf Odaları hedefte! 

Bu konuda özellikle Ticaret odalarındaki kuaförlük temsilcilerinin, Kuaför Derneği’nin, Berberler ve Kuaförler Federasyonu’nun çabaları olduğunu biliyorum ve Ticaret odaları ile Kuaförler Derneği’nin çalışmalarına bizzat şahidim. En ufak fayda dahi alkışa şayandır. Karar mercilerini harekete geçirme yolunda bireysel çaba olarak ortak paylaşımlarda bulunmak da dahil olmak üzere.

Öncelikle risk ortadan kaldırıldı!

Virüsün yayılma şekli nedeniyle sosyal mesafenin imkansız olduğu kuaför-berber işletmelerinin kapatılması kararıyla sağlık riski ortadan kaldırıldı. Bu konuda ne yazık ki net bir duruş sergileyemeyen meslek örgütleri olduğunu hepimiz biliyoruz ve buna birlikte şahit olduk. 

Şimdi diğer sorunlar var!

Maaşlar, kiralar, SGK primleri, vergiler, kredi ve kart borçları… Hayatın normal akışı içerisinde olan her şey… Ancak en önemlisi günlük kazancıyla ev geçindirmek zorunda olan sektör emekçilerinin sorunları söz konusu. Şimdi hepsine bir göz atalım.

Sigortalı çalışanlar için kısa çalışma ödeneği: Bazı işletmeler başvurdu bazıları başvurmadı bile. 

Bir meslektaşınız şöyle soruyor: 

‘1,5 yıldır sigortalı olarak çalışıyorum ancak dükkan sahibi kısa çalışma ödeneğine başvurmak istemiyor.’

Buna benzer sıkıntı taşıyan pek çok yorum ve mesaj sosyal medya kanallarımızdan ve telefonla direkt olarak ulaşıyor.

Diğer taraftan sigortasız çalışanlar var. En zor durumda olanlar onlar. Tamamen ortada kalmışlar gibi. Tabii ki ‘o zaman sigortasız çalışmayacaktın’ diye geçiyor insanın içinden ama maalesef bunu söylemek adamın sırtına bir sopa daha atmaya benziyor. 

Neden Kuaför-Berber Esnaf Odaları hedefte!

Bağlı oldukları esnafların ve çalışanlarının karşılaştığı bunca sorun devam ederken bir web sitesi dahi olmayan Berberler ve Kuaförler Federasyonu, tek mecrası olan sosyal medyada ‘başarı kime ait’ kavgasında ve siyasi rant elde etmeye çalışma ve hizmet etmeyi becerememe suçlamalarıyla karşı kaşıya. Ve federasyon başkanının cevabı maalesef “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” söyleminden ileri gidemiyor. ‘Ödüllerini de dağıtmadıkları yarışma’ için yapmış oldukları medya/basın faaliyetlerinden nedense bu süreçte eser yok!

‘Dayanışma Zamanı’ ancak Kuaför-Berber Esnaf Odaları aktif değil!

Pek çoğunun sosyal medya hesabına baktığımda kendilerine gelen yazıların fotoğrafını çekip paylaştıklarına şahidiz…

Hem de öyle uzun uzun yazılar ki…. Zannedersin ki sektördeki herkes her gün bir kitap okuyup bitiriyor ve bu yazıları saniyesinde okuyacak!

Bir de küçük küçük, satır araları dar yazılar! Çünkü mesele paylaşmış olmak için paylaşmak. Kopyala yapıştır… Görev yerine getirildi!

Pek çoğunun iletişim kanalı yok ya da eksik!

Başta federasyon olmak üzere pek çok meslek odası web sitesinden dahi yoksun! Ne varsa instagram ya da facebook. Twitter tabii ki yok.

Hele İstanbul Kuaförler Odası’nın web sitesi içler acısı. Taa seçim zamanından kalma fotoğraflar ve yazılar. Şubat 2018 seçiminden kalan, odaya yaptığımız tebrik ziyaretinden yazılar. 2 yıllık eski yazılar. Oysa ki ne vaatler vardı seçim döneminde. Bir o kadar da sponsoru varken İKKMO’sının web sitesi sorunu, instagramda yaptıkları yayınlarda kullandıkları Türkçe dilbilgisi eksikliği ile maalesef aynı!

O kadar hukukçuya, mali müşavire, danışmana rağmen! Hem web sitesi için hem de Türkçe kullanımı için ‘sponsorluk gerekmeksizin’ tabii ki her zaman yardıma hazırız. 

Bunlar arada kalmış bazı sorunlara parmak basmaktı!

Haydi Oda Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri!

Zaman dayanışma zamanı!

Biz bize yeteriz kampanyası için https://bizbizeyeteriz.gov.tr/ girdiğinizde görecekleriniz arasında TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) 10 milyon, ITO (İstanbul Ticaret odası) 5 milyon, ATO (Ankara Ticaret Odası) 2 milyon bağış rakamları bulunuyor.

Ticaret odalarında görev alan, ticaret odalarına üye olan her kuaför ve berber işletmesi bununla gurur duyabilir!

Bağış yapanlar arasında TESK, yani Berberler ve Kuaförler Federasyonu’nun bağlı olduğu üst kuruluş maalesef henüz yok!

Her zaman büyük bir teşkilat olduğuna vurgu yapan Berberler ve Kuaförler Federasyonu zaten yok!

Bu teşkilat bünyesinde 122 oda, 122 oda başkanı ve minimum 732 yönetim kurulu üyesi bulunuyor!  Federasyon başkanı ile beraber 855 kişi. Denetim kurullarında görev alanlar hariç.

O listede 1 milyon TL ve üstü bağışlar yer alıyor. 855 kişi bunu üyeleri adına yapamaz mı?

Kişi başına aylık 97,50 TL’ye denk geliyor. Biliyorum yapmazlar, yapamazlar! Teşkilat diyordunuz beyler… Zor mu? Değil!

Gönül ister ki;

Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı, İstanbul, İzmir Ankara, Antalya, Bursa oda başkanları örnek olsunlar ve 7 maaşlarını ya da oturum harçlarını kampanyaya bağışlasınlar!

Gönül ister ki;

Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı, İstanbul, İzmir Ankara, Antalya, Bursa oda başkanları örnek olsunlar ve açıklama yaparak üyelerimiz mağdur olmayacak diyebilsinler!

Gönül ister ki;

Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı, İstanbul, İzmir Ankara, Antalya, Bursa oda başkanları örnek olsunlar ve açıklama yaparak üyelerimizin, çalışanlarının arkasındayız desinler!

Gönül ister ki;

Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı, İstanbul, İzmir Ankara, Antalya, Bursa oda başkanları örnek olsunlar sadece ağlayıp sızlanmaktansa zor durumdaki üyeleri için çözümler üretsinler!

Gönül ister ki;

Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı, İstanbul, İzmir Ankara, Antalya, Bursa oda başkanları örnek olsunlar sağlık çalışanlarına desteklerini göstersinler! Korona sonrası için sağlık çalışanlarına ücretsiz özel hizmetler sunacaklarını belirtsinler, gönüllere birazcık dokunsunlar!

Gönül isterdi ki;

Berberler ve Kuaförler Federasyonu bağlı odalarıyla birlikte, kuaför ve berberler üyelerinden aidatlarını almayacaklarını duyurabilseydi!

Gönül isterdi ki;

Berberler ve Kuaförler Federasyonu bağlı odalarıyla birlikte, kuaför ve berberler için Sosyal Güvenlik ve Yardım Sandığı kurma vizyonuna sahip olmuş olsaydı da zor durumda olan meslektaşlarına katkı sağlasaydı…

İranlı şair Hâfız-ı Şirâzî’nin dediği gibi:

‘Gönül çok şey ister ancak karşıdaki biçare…’

Bu işler ‘benim teşkilatım’ demekle ya da söz de ahilikten dem vurmakla olmuyor! Ahilik kültürünü, dayanışmasını şimdi gösterme zamanı.

Zaman dayanışma zamanı!

Bu yazı umarım ki bir nebze ses olur. Sektörde sorumluluk alanlara, sorumluluk almak için seçim zamanları ilgisini esirgemeyenlere bir kez daha düşünme fırsatı verir.

Ancak anlayana saz, anlamak istemeyene davul zurna misali!

Dayanışma zamanı
Erkan Güzel Estetica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

____________________________