fbpx

Kadınlar ve Kuaförleri : Çağla Şikel

Eğlence, Keyif, Güleryüz…

Sonbahar sayımızın özel konukları Çağla Şıkel ve Cemil İrez ile Kadınlar ve Kuaförleri serimize  renk katıyoruz. 20 yıllık süreçte müşteri-kuaför ilişkisinden sıyrılarak çok yakın iki arkadaş olmayı başarmışlar.

Oyuncu, sunucu ve model olan Çağla Şıkel’in 2017’den beri bir de YouTube kanalı var. Tüm eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayan Şıkel 1997 yılında Miss Turkey’de birinci olmuştur. Çağla Şıkel’e kuaförü ve saçları ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk…

Kuaför denince Çağla Şıkel’in aklına neler geliyor?

Aslında 20 yıldır aynı şey geliyor çünkü ben çok fazla değişiklik seven biri değilim. Yuvamı değiştirmeyi sevmediğim gibi kuaför değiştirmeyi de sevmem. Bu tabii gittiğim bir kafe, spor salonu gibi yerleri de içinde barındırıyor. Kuaför de bir kadının hayatının çok önemli bir zaman dilimini kaplıyor. Orada kendini iyi hissetmesi, mutlu hissetmesi çok çok önemli. Benim de kuaför deyince aklıma 20 yıldır tek adresim olan HK Difference geliyor.

Kuaför seçiminizdeki en önemli kriter nedir? Yaklaşık 20 yıldır kuaförünüz Cemil İrez. Neden Cemil İrez?

Cemil müthiş ilhamı olan, müthiş yetenekli bir adam her şeyden önce. Bunun dışında, kendisini sürekli yenilemeyi ve geliştirmeyi tercih eden, tekdüze ilerlemeyen biri. Ciddi boyutlarda riskler alan bir sanatçı Cemil. Dolayısıyla Cemil’in bu sanatçı ruhunu çok seviyorum. Hala saç ile ilgili bir şeye heyecanlanabilmesi, benim hala podyumda yürürken heyecanlanmam gibi bir şey. Meslek aşkı böyle bir şey. Benimle olan iletişimi de en büyük kriterlerden biri. 20 yıldır da ne kadar fazla şey paylaştığımızı anlatamam ama özünde iyi hissettiğim ve enerjisini çok sevdiğim bir yer burası.

Peki bu 20 yıl içinde başka bir kuaför deneyiminiz oldu mu?

Hiç olmadı. Hiç aklıma bile gelmedi açıkçası. Biz bu hale burada geldik ve çok uzun bir yoldu bu. Benim her zaman söylediğim gibi en iyi versiyonum buysa sebebi de burasıdır. Cemil, Lezgin ve diğer arkadaşlarla biz bir ekibiz.

Kişiselleştirilmiş bir saçınız var. Hem renk hem kesim olarak size özel bir saç modeli. Bu kesim ve rengi seçerken neler etkili oldu? Zamanla mı gelişti yoksa siz böyle olmasını mı istediniz?

Özellikle renk ve kesimde çok uzun zamandır bir değişiklik yapmıyordum. Sadece bir ara artık uzun saç istemediğimi fark ettim. Keselim dedim ve bir anda kestik saçımı. Ben çok mutlu oldum, çok iyi hissettim, hafifledim. Saçlarımın da sağlığına kavuştuğunu hissettim. O günden sonra da o ara boy uzunluğundaki halini çok sevdim. En dinamik hissettiğim ve kendime en yakıştırdığım halinin bu olduğunu düşündüm. Tabii hep denemeyle ve zamanla oluşan şeyler oldu. Bir anda saçımı koyu kahveye boyamayacağız. Tatlı geçişler tercih ediyoruz. Ben bu konularda çok cesur değilim. Cemil de benim bu konularda hep destekçim. Bence bir kadının saçları konusunda kendine güvenebilmesinin altında kuaförüne ve onun fikirlerine güvenebilmesi yatıyor. Cemil de benim için yapmayalım diyorsa yapmıyoruz, yapalım diyorsa da en güzelini yapacaktır. Birilerine örnek veya ilham olmak için değil, istediğimiz tonu yakalamak için çok uğraştık. 8 saat salonda kaldığım da oldu. Klasik tonlar sevmiyorum ben. Bir dönem yeşil yansımalar seviyordum bir dönem gri seviyordum, şimdi de bej seviyoruz. Güneşle açılmasını da kullanarak sevdiğimiz tonu yakalıyoruz. Böyle küçük dünyamızda küçük oyunlar oynuyoruz. Hiç bir zaman aynı renk ya da tek renk de olmuyor aslında.

Kuaför salonlarında sizin için olmazsa olmaz nedir?

Eğlence, keyif, güler yüz. Geldiğim zaman bana sevildiğimi hissettirmeleri, ilgi görmek tabii ki. Biz bir de burada hepimiz arkadaş gibiyiz. Bunlar dışında olmazsa olmazım, çok şımaracak olursam, soğuk kahve olabilir (Gülüyor). Yıllardır kahve makineleri bozuktu o yüzden bizim için kahve çok önemli bir ihtiyaç.

Başarılı kariyeriniz dışında güzelliğinizle de ön plandasınız. Bu açıdan bakıldığında kuaförün sizin için önemi nedir? Kuaförlüğü nasıl betimlersiniz?

 Saçlarını yeni yaptırmış bir kadının aynı hissetme ihtimali yoktur diye düşünüyorum. Bu denli havalı hissetmek sadece kuaförü çıkışında yaşanabilir çünkü. Benim için saçlarım zaten çok önemli. Bir ara belki biraz hoyrat davranmış olabilirim ama değerini anladıktan sonra çok daha fazla bakmaya başladım. Kendimde en sevdiğim aksesuarlarımdan biri saçlarım. Çok özen gösteriyorum, bakımlar yapıyorum. Mesela biz 10 ay boyunca haftanın 5 günü canlı yayın yaptık yine de hiç yıpranmadı. Hiç yormadık saçımı. Ciddi anlamda kafa yoruyorduk. İnsanlar da hep soruyor saçında bu kadar işlem var nasıl bu kadar sağlıklı diye. İyi bakmakla ve özenmekle çok alakalı dediğim gibi. Bazen maşayı kaç dereceye ayarladın diye soruyorum, bazen de bu fön niye bu kadar sıcak diye soruyorum çünkü sebebini bilmem lazım.

Klasik Çağla Şıkel görünümünüzün dışına çıkmayı hiç düşündünüz mü? Ekstrem renkler ya da kesimler denediniz mi?

Bir ara uçuk pembe tonlarındaydı saçlarım. Ama bir anda siyaha boyatmayı düşünmem. Zaten ben düşünsem Cemil düşünmez öyle bir şeyi. Dediğim gibi bu renk benim rengim, bu tonlar üzerinden oynamalar yapmak bana yetiyor. Çok uzun boylu olduğum için çok kısa saç kestiremem. Şu ana kadar en kısa kestirdiğim saç da omzumdaydı çünkü boynum da çok uzun. Dolayısıyla bu dengeyi korumak için çok kısa kestirmem. Ama mesela bir daha saç uzatır mıyım diye düşünsem onun cevabı da hayır. Çünkü artık modern ve dinamik olduğunu düşünmüyorum uzun saçın. Tabii 5 sene sonra ne olur bilemiyorum.

Salondan hiç beğenmediğiniz bir saçla çıktığınız oldu mu?

Yani ben çıksam Cemil bırakmaz, Cemil bıraksa Lezgin bırakmaz bu yüzden hiç öyle bir şey olmadı. Şöyle olmuştur belki; çok uğraşmışızdır ama saçım gününde değildir, pigmentleri iyi değildir ya da psikolojik olarak iyi değilimdir, istediğim sonuca ulaşamayız. Böyle bir durumda Cemil ‘hemen eve git, dinlen, iki gün sonra gel’ der. O zaman zaten kendime gelmiş olurum. Ama hiç mutsuz, memnuniyetsiz çıkmadım. Kimsenin de çıktığını görmedim açıkçası.

Zor bir müşteri misinizdir?

Onu Cemil’e sormak lazım ama ben kendimi hiçbir zaman müşteri gibi görmedim açıkçası. Ben çok kararlıyımdır. Ne istediğimi de çok iyi bildiğim için derdimi de iyi anlatırım. Tabii bunca yılın ilişkisi de var arada beni çok iyi anlıyorlar.

İyi hissettiğiniz zaman mı yoksa kötü hissettiğiniz zaman mı kuaföre gelmeyi tercih edersiniz?

Zaten ihtiyaç gereği hep kuafördeyim. Çok sarı kullandığım için saçımı dibinin çıkmasına izin vermiyorum. Ama kendimi iyi hissettiğimde de, iyi hissetmek istediğimde de buraya geldiğim çok oldu tabii ki.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz