Değişmek İstiyor Ama Başaramıyor musunuz?

Pek çok insan hayatında değişim arar. Ancak değişmek için önce işe kendimizden başlamamız gerekir. Bunu defalarca işitmiş olsak bile teoride bilmek ile bildiğini pratiğe geçirmek çok farklı şeylerdir. Çoğu kişi, aynı davranış ya da düşünce modellerini tekrar tekrar yineleyerek farklı bir sonuca ulaşmak için çırpınır durur. Bir kısır döngüye sıkıştığını fark etmekte güçlük çeker, başarısız olduğunda kendini, başkalarını ya da hayatı suçlar. 

Davranışlar iç içe geçmiş kalıplardır ve süreklilik arz ettiğinde alışkanlığa dönüşürler.  Bir davranışın alışkanlık haline gelmesi demek, üzerinde çok düşünüp sorgulamadan  otomatik pilotta ortaya çıkması anlamına gelir. Bilinçaltınız, bu davranışları ve dolayısıyla da alışkanlıkları sizin adınıza sistematik hale getirir. Karar verenin siz olduğunuzu düşünseniz de seçimi sizin adınıza bilinçaltınız yapar. Ancak derin farkındalık geliştirerek, herhangi bir duruma kolayca uyum sağlayıp alternatif bir reaksiyon vermeyi tercih edebilirsiniz. 

  • Sık sık düşüncelerinizde kayboluyor musunuz? 
  • Genellikle verdiğiniz duygusal tepkilerden rahatsızlık duyuyor musunuz?
  • Farklı davranmak, değişmek istiyor ama başaramıyor musunuz?
değişmek

Otomatik pilotta yaşadığınız sürece işinizde ya da ilişkinizde tam olarak neyin doğru, neyin yanlış gittiğini hissedemezsiniz. Otomatik pilot size ilişkiniz, evliliğiniz ya da işinizdeki rollerinizi bu ilişkilerin getirdiği duygularla yüzleşmeden yerine getirebilmenize yardımcı olur. Bu otomatik davranışlarınızın farkında olduğunuzda, zihninizde onları değiştirmek ve farklı bir seçim yapmak için yeni bir kapıyı açmış olursunuz.

Vücudu zihinle tanıştırmak çok önemli ve büyük bir adımdır. Zihin ve beden arasında bir kopukluk yoktur, ancak çoğu insanda bi kisi  birbirinden tamamen habersizdir.  Derin farkındalık uygulaması, zihin ve bedeni uyumlamak üzere çalışır. 

Zihnimizin doğru beslenmeye, doğru düşünmeye, meditasyona, farkındalığa ve düşüncelerin seyrelmesine,  bedenimizin ise fiziksel egzersize ihtiyacı vardır. Derin farkındalık uygulaması sezgilerinizi geliştirir; bedeninizin sesini duymanızı sağlar, vücudunuz size ne zaman yorulduğunu ya da çalışmaya devam etmeye hazır olup olmadığını söylemeye başlar. Değişmek de işte bu noktada mümkündür.

Bu da ilginizi çekebilir: Kalp Zekası Nedir? Kalp Zekasına Nasıl Erişebiliriz?

Önerilenler

Benzer İçerikler