fbpx

Kalp Zekası Nedir? Kalp Zekasına Nasıl Erişebiliriz?

Kalp Zekası

Kalbin beyine, beynin kalbe gönderdiğinden daha fazla mesaj ileten kendi bilgi işlem merkezi vardır. “Bilgelik beyni” olarak da adlandırılan bu kalp beyni (zekası), düşüncelerimiz ve duygularımız dahil vücudumuzun her bölümünü etkiler. Bize rehberlik etmesine izin verdiğimizde, hormonal, kardiyovasküler, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi dahil olmak üzere bedenimizdeki her sistemde en ideal sağlık durumuna ulaşırız. 

Kalp zekası, kalbimiz duygularımız ve zihnimizle uyum içinde olduğunda deneyimlediğimiz bir farkındalık, anlayış ve sezgi akışıdır. 

Hem bilim hem de mistik öğretiler sevginin yaratıcılığa ve sağlığa erişmenin kusursuz bir yolu olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte, stresli ve sinirli olduğunuzda veya bunaldığınızda, kalp ritminiz düzensiz hale gelir, bu da vücudunuzdaki her sistemi bozar. Zihniniz kalbinizi dinlemediğinde, bu durum bedeninizde direnç ve sisteminizde kargaşa yaratır. Ürettiğimizde ya da yarattığımızda deneyimlediğimiz akış durumunu bozar. 

Sanat ve Sağlıklı Yaşamın Ortaklığı

Sadece rasyonel zihnimizi dinleyip kalbimizin bilgeliğini görmezden geldiğimizde, rahat akış durumuna ulaşamayız, bu da rahatsızlık yaratır. Sanat bize, bu kalp bilgeliğinin gücünün kendi beyinsel arzularımızdan daha büyük olduğunu gösteriyor. Yaratıcılık, bize doğal sağlık durumumuza geri dönüş yolu sunan bir rehber gibidir. Sanat sağlığınız için, sağlığınız da sanatınız için iyidir. Yaratıcılık akış durumuna girmenin bir yoludur, vücut sistemlerimizi sağlık için en uygun koşula getirir. Aynı şekilde, kalbimiz zihin ve duygularımızla uyum içinde olduğunda, yaratıcılığımızı ortaya koymamıza izin veren kalbimizin zekasına daha kolay erişebiliriz. 

Kalp Zekasına Erişebilmek İçin:

Bedeninizi hareket ettirin 

Yogadaki sırt bükme, omuz yuvarlama ve ters dönmeler dahil olmak üzere belirli hareketler kalp açıcıdır. Duruşunuza dikkat edin. Kalbiniz omuzlar arkada ve omurga dik olacak şekilde açık mı? Yoksa omuzlarınız ve göğsünüz çökük mü? Yoga özellikle duruşu düzelten kalp açıcı pozlarıyla (hareketleriyle) bu konuda size yardımcı olur.

Kalbinize Dokunun

Kalp Zekası

Kalbinizdeki enerjiyi uyandırmak için parmak uçlarınızı kullanarak kalbinize hafifçe vurun. Kalbinizi ısıtın. Isı oluşturmak için ellerinizi birbirine sürtün. Yavaşça ellerinizi kalbinize koyun ve bu boşluğa nefes verin. Nefesin göğsünüzde genişlediğini hissedin. Yumuşamayı hissetmek için duraklayın. 

Çiçeklerin Tedavi Edici Gücünden Yararlanın

Güller enerjisel kalp açıcılardır. Yüzyıllardır kalp ve sevgi ile ilişkilendirilmeleri boşuna değildir. Kalp aşık olduğunda, güller kalp ile aynı anda ve tüm çiçekler içinde en yüksek frekansta titreşir. Gül yağı, gül çayı ya da taze güller kullanarak kalbinizi yumuşatıp gülün mistik özelliklerini hayatınıza davet edebilirsiniz. 

Gül ve kalp ilişkisi

Şükür Meditasyonu Yapın

1-Ellerinizi kalbinizin üzerine koyun ve o boşluğa nefes alın. Nefesinizi uzatarak yavaşlatın. 

2-Minnettar olduğunuz, şükür ettiğiniz şeyler üzerine düşünmeye başlayın. Bunu yaparken kalbinizin nasıl hissettiğine dikkat edin. 

3-Oturun ve kalbinizi dinleyin. 

Sessizce oturmak ve kalbimizi dinlemek bizi sakinleştirir. Bu teknik, bize meydana gelen bazı şeylerin kontrolü bizde olmasa da, onlara vereceğimiz tepkinin bizim kontrolümüzde olduğunu hatırlatır. Başkalarına iyi davranmak vücudu sevgi ile doldurmanın kesin bir yoludur. Kalbimizle ne kadar çok iletişim kurarsak bedenimizi ve ruhumuzu o denli iyileştiririz.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz