Pandemi, Kuaförlük & Sektör Temsilcileri 3 – Osman Çapa

“Pandemi, Kuaförlük & Sektör Temsilcileri” başlıklı haber dosyamızın üçüncü konuğu İzmir Ticaret Odası 21. Meslek Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Osman Çapa.

Hairist: 2020, pandemi, salonların kapatılmasının etkileri, büyüme-küçülme ve genel olarak bu döneme ilişkin düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Osman Çapa: Salonlarımızın kapalı kalması sektörümüzü derinden etkilemiştir. Sektör hazırlıklı değildi, ayrıca devlet işletmelere yardımda  bulunmadı. Kiralar ve diğer giderler (elektrik, su vb.) işletmeleri zorladı, birçok işletme işyerlerini kapattı ve küçülmeye gidildi.

Hairist: Kuaför salonları ve sektör özelinde 2021’e bakışınız ve beklentileriniz nedir? Temsil ettiğiniz kurum (dernek/ticaret odası/meslek odası) nezdinde ne tür faaliyetler yapıldı?

Osman Çapa: Kuaför ve güzellik salonlarını 2021 yılında da zor günler bekliyor. Bunun nedeni, yeterince kişinin aşı olamaması ve sosyal yaşantının durma noktasına gelmesi. Örneğin; cafe, restoran gibi yerlerin kapalı olması, bizim iş kolumuzu olumsuz etkilemekte. Ticaret Odası sektör temsilcisi olmam nedeniyle işletmelerimize kredi desteği çıkarılması yönünde çalışmalarımız oldu, SSK prim borçlarının ötelenmesi adına da çalışmalar yaptık. Ayrıca, İzmir’de yaşanan depremde işyerlerini kaybeden ve binaları oturulamaz  durumda olan iş sahiplerinin zararlarının devlet tarafından karşılanması adına oda yönetimlerimizin gayretleriyle çalışmalar yaptık.

Fotoğraf: Instagram @sonersactasarim

Hairist: Kuaför salonu sahiplerine ve çalışanlarına önerileriniz nedir?

Osman Çapa: Her işletme için zor günlerin yaşandığı bir dönem. Tavsiyem, kendi bulundukları bölgede 3-4 salon birleşip tek bir salonda hizmet üretmeleri. 4 kira yerine 1 kira ödenir ve masraflarını kısmış olurlar. Çalışanlar için tavsiyem, salonlara az müşteri girdiği için servis verdikleri kişilerden artı servis çıkarma adına çalışmalarıdır. (Örneğin, müşteri fön için gelmişse, kesim veya saç bakımı servisi de verilebilmesi).

Önerilenler

Benzer İçerikler