Pandemi, Kuaförlük & Sektör Temsilcileri 2 – Ömer Sarıoğlu

“Pandemi, Kuaförlük & Sektör Temsilcileri” başlıklı haber dosyamızın ikinci konuğu Ankara Ticaret Odası Kuaför, Berber ve Güzellik Uzmanları Meclis Üyesi Ömer Sarıoğlu.

Hairist: 2020, pandemi, salonların kapatılmasının etkileri, büyüme-küçülme ve genel olarak bu döneme ilişkin düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Ömer Sarıoğlu: Kuaförler, güzellik uzmanları ve erkek berberleri olarak günlük kazançlarla hayatını devam ettiren bir sektör olduğumuz ve pandemi dönemine de hazırlıksız yakalandığımız için çok ciddi anlamda ve hızlı bir şekilde etkilendik.  Maddi sıkıntısı olan ve müşteri portreyi de kısıtlı olan salonlar bu süreçten çabuk etkilenenler oldu ve salonlarını kapattılar. Maddi olanakları ve müşterileri oturmuş olan salonlar da kademeli olarak ya salon evliliği yaptılar, ya küçülmeye gittiler ki burada çok ciddi anlamda istihdam sıkıntısı da yaşandı, istemeyerek de olsa personellerinin bir kısmını çıkartmak zorunda kaldılar,. Eski mevcutlarını korumaya çalışan salonlarımız da salon evliliği yapmasa da, küçülmeye gitmese de bu süreci atlatmak için mücadele veriyor.

Hairist: Kuaför salonları ve sektör özelinde 2021’e bakışınız ve beklentileriniz nedir? Temsil ettiğiniz kurum (dernek/ticaret odası/meslek odası) nezdinde ne tür faaliyetler yapıldı?

Ömer Sarıoğlu: Bu süreçte özellikle sektörümüzün tüm sıkıntılarını muhataplarına ulaştırmak için ciddi bir mücadele veriyoruz. Ticaret Odası sürecin başından bu yana tüm iradesini kullanarak bizlerin yanında duruyor ve destekçisi oluyor. Ama ülkemizin ekonomisi de malum, istisnai birkaç sektör haricinde diğer sektörler gibi bizler de bu sıkıntıdan payımızı fazlasıyla alıyoruz. Tarihte daha önce de gözlemlediğimiz gibi, bitmeyen ve düzelmeyen hiçbir hastalık ve sıkıntı olmamıştır. Bizzat sahada olan bir işletmeci olarak mutlaka bu süreci de atlatacağımıza inanıyorum, ancak şu bir gerçek ki pandemi süreci bizi en az 5 yıl geriye attı. 

Ömer Sarıoğlu
Fotoğraf: Instagram, @magictouchkuafor

Sektörümüzü çok ciddi anlamda değiştirecek randevulu çalışmadan internet satışına, programlı çalışmadan gereksiz satın alımlarımıza kadar her şeyimiz değişecek. Ayak uyduramayan salonlarımız da kaybetmeye mahkum olacaklar. 2021’in üçüncü çeyreğinden itibaren çalışmalarımızın normalleşeceğini düşünüyorum.

Hairist: Kuaför salonu sahiplerine ve çalışanlarına önerileriniz nedir?

Ömer Sarıoğlu: Sevgili meslektaşlarıma ve onların ekip arkadaşlarına önerim, motivasyonlarını yüksek tutmaları ve mümkün oldukça iletişim halinde kalmaları. 2021 yılının devamında her şeyin güzel olacağına inanıyorum.

Önerilenler

Benzer İçerikler