Cilt Bakımı Uzmanı Milay Başata’dan Tüyolar

Red&White Kuaför Koordinasyon Müdürü, Cilt Bakımı ve Kalıcı Makyaj Uzmanı Milay Başata, kuaförümden.com ile cildimizi yaza nasıl hazırlamamız, günlük cilt bakım rutininin nasıl olması gerektiği, gelinler için düğün öncesi cilt temizliği ve evde uygulayabileceğimiz doğal karışımlar ile ilgili detayları paylaştı. (İlgili video en altta)   

Yaza girerken cildimize neler yapmalıyız?

Milay Başata: Öncelikle cilt bir günde güzelleşmediği gibi, bir günde de bozulmaz. Kış gibi soğuk geçen mevsimin kuruma, pullanma, kızarıklık gibi ciltte bazı  hasarlar bırakabiliyor. Duş alırken ya da kettle’da su kaynatırken onun buharı ile yüzü biraz yumuşatıp bir peelirg işlemiyle cildi önce arıtmak gerekiyor. “Ben makyaj yapmıyorum, o yüzden cildimi de çok yoğun temizlememe gerek yok” diyen çok kadın var. Cildinizin kirlenmesi için makyaj yapmanıza gerek yok. Havadaki toz cildimize yapışıp gözenekleri tıkıyor. Yazdan kışa geçerken cilde güzel bir buhar banyosu ve peeling işlemiyle gözenekleri açmalı ve iyice bir temizlemeliler. 

Milay Başata ile Cilt Bakımı Üzerine
Milay Başata, Instagram

Gözenekler açık olduğunda dış etmenlere çok açık olmuyor mu?

gözenek temizliği dediğimiz şey, cilde dışarıdan yapışmış olan kir ve tozun, fazla yağın, sebum artıklarının atılması anlamına geliyor. Daha derinlemesine bir gözenek temizliği dermis ve epidermis tabakasına inebildiğimiz, dermopen, dermoroller ya da mezoterapi gibi işlemlerle gerçekleştiriliyor. 

Günlük hayatta evde cildimizi nasıl temizlemeliyiz?

Milay Başata: İnsanlar önce cildi güzel bir temizleyiciyle yıkıyorlar ama temizleme jelini elimize aldıktan sonra suyla homojen hale getiriyor ve sonra yıkıyoruz. Aslında bu doğru bilinen yanlışlardan biri. Temizleyiciyi uygulamadan önce yüzü iyice bir ıslatmak gerekiyor. Temizleyiciyi elimize aldık, iyice köpürttük, cildimize mutlaka 2-3 dakika ovalama yapmamız  gerek. Cildimize uyguladığımız her ürünün ciltle etkileşim sağlayabilmesi için 2-3 dakika friksiyon ya da masaj şart. Sürüp direkt yıkadığınızda da cilt temizlenir ancak, 2-3 dakikalık ovalama ile çok daha verimli bir sonuç alırsınız. 

Milay Başata ile Cilt Bakımı Üzerine
Milay Başata, Instagram

Her cilde her işlem olur mu? Herkese aynı uygulama mı yapılıyor?

Milay Başata: Herkesin cilt yapısı farklıdır, dolayısıyla her cilde ihtiyacına uygun ürünleri kullanıyoruz. Cilt kuru ise kuruluğa özel bir bakım kürü uyguluyorum ama müşterimin o ayki cilt kuruluğu ve hassasiyeti ile bir sonraki ayki durumu aynı olmuyor. O noktada kuruluğa karşı ürün grupları içerisinde de doğru seçimleri yapıp ona uygun bir bakım uyguluyorum.

Kışın kullandığımız nemlendirici ile yazık kullandığımız ürün kesinlikle aynı olmamalı. Kışın çok yoğun bir nemlendirici önerebilirken, yazın daha hafif bir nemlendirici tavsiye ediyorum. Çünkü yazın ısı ve terleme de devreye girdiği için çok yoğun bir nemlendirici kullandığınızda, bu defa ciltte akne problem ortaya çıkabiliyor.

Red&White Kuaför Koordinasyon Müdürü, Cilt Bakımı ve Kalıcı Makyaj Uzman ıMilay Başata, Instagram

Sabah uyandığımızda cilt bakım rutinimiz ne olmalı?

Milay Başata: Herkes diyor ki, “Ben yüzümü yıkayıp yatıyorum, sabah yine gerek var mı?” diye soruyorlar. Cildiniz çok sebum üreten, akneli ve yağlı bir ciltse, evet, gerek var. Onun dışında sabah sadece yıkayıp güzelce toniklemek yeterli. Ben de sabahları yüzümü sadece yıkadıktan ve tonikledikten sonra göz çevresi kremimi ve serumumu sürüp evden çıkıyorum.

Sabahları yüzümüze uygulamamız gereken dört ürün var: tonik, göz çevresi, serum ve nemlendirici. Genç yaş grubunun seruma çok ihtiyacı olmayabilir. Her ürünü sürdükten sonra bir beş dakika bekledikten sonra makyajımızı yapmalıyız. 

Sezon başlarken cilt bakımı konusunda gelinlere ne öneriyorsunuz?       

Milay Başata: Çok güzel bir gelinlik ve saçın tamamlayıcısı iyi bir makyajdır. Düğün gününden bir hafta önce güzel bir cilt temizliği ve arındırma yapmalarını tavsiye ediyorum. Neden üç gün öncesinde değil? Çünkü her cildin bakıma tepki verişi farklıdır. İyi bir cilt bakımı, hemen kendini göstermez, bir hafta içinde cilt parlamaya ve ışıldamaya başlar. Bir hafta öncesinde cilde güzel bir temizleme ve arındırma yapıldığında, bir hafta sonra yapılan makyaj cilde o kadar güzel oturuyor ki çok daha güzel bir görüntü ortaya çıkıyor. 

Milay Başata, Instagram

Makyaj sonrası pul pul dökülmeler neden kaynaklanıyor?

Milay Başata: Makyaj yaptıktan sonra ciltte oluşan pullaşma aslında makyajın iyi ya da kötü yapılmasıyla değil, bazının, yani cilt yapısının iyi hazırlanmamasından kaynaklanıyor. Örneğin, benim makyaja başlamadan önce mutlaka bir beş dakikalık hazırlık rutinim vardır. Misafirimiz salona gelir, cildini temizlerim, küçük bir peeling uygulaması yaparım, sonra cildi güzelce nemlendirir ve on beş-yirmi dakika sonra makyaja başlarım.

Cildimiz neden kuruyor ve ne yapmalıyız?  

Milay Başata: İki farklı kuruluk var. Birincisi dış etkenlerden kaynaklı kuruluk, ikincisi ise cilt yapısı ile ilgili kuruluk. Örneğin içten mi yoksa dıştan mı kaynaklandığını çözmek için ben kuruluk şikayetiyle gelen birine tiroid ya da akciğerleri ile ilgili bir sorunu olup olmadığını mutlaka sorarım. Ya da bazı insanlar sıcak ortamdan soğuk ortama girer, cildi kurur. Ya da cilt yapısına uygun olmayan bir ürün kullanır, cildinde hassasiyet ve kuruluk oluşur. Cildi iyi analiz etmek gerekir. 

Havanın kuru olması da cildi kurutan bir etkendir. Örneğin, Ankara’da kullandığım bir nemlendirici yazın deniz kıyısına tatile gittiğimde cildime fazla gelebiliyor. 

Beslenme çok önemli. Sigara içiliyorsa cilt ekstra kuruyup matlaşır. Ayrıca vücut gün içerisinde yeterince su almıyorsa cilt her zaman donuk görünecektir. İyi kremler kullanmak tabii ki önemli ama beslenmeye, su tüketimine  ve makyajla yatmamaya gayret etmek gerekiyor. Örneğin. çok kola içen, çok fast-food tüketen insanlarda sivilce problem olması kaçınılmazdır. 

Tavsiye edebileceğiniz ve evde uygulanabilecek doğal bir karışım var mı?

Milay Başata: Aslında iki-üç şey var. Bunu ben de zaman zaman kendim içi uyguluyorum. Her ay mutlaka bir hafta süresince kullandığım  tüm ürünleri kullanıp detoksa geçiyor ve o bir hafta sadece gülsuyu kullanıyorum. Yüzümü yıkadıktan sonra gülsuyuyla yıkayıp cildin onu tamamen çekmesini bekliyorum. Eğer sık peeling işlemi uygulamıyorsak ve cildimizde deri kalıntıları oluşuyorsa bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı şekeri karamelize eder gibi iyice karıştırdıktan sonra cildime sürüyor ve üç dakika bekletiyorum. Ardından yavaş yavaş dairesel hareketlerle friksiyon yapıyorum. Sonrasında asla sıcak değil, mutlaka soğuk sui le yıkıyorum. Bunun ardından çok hafif bir nemlendirici de sürebilirsiniz. 

Ayrıca Türk kahvesi içtikten sonra içinde kalan telvesi, ciltteki ölü deriyi, akneyi, yağı çözüyor ve cilde ipeksi bir görünüm veriyor. Bunu da çok öneriyorum.

Önerilenler

Benzer İçerikler