Yağlı Cildi Daha Da Yağlandıran Hatalar

Yağlı cilde sahip olanlar bazen ciltlerindeki fazla yağı almak için yanlış uygulamalara başvurabiliyorlar. İşte o hatalar:

Aşırı Peeling

Yüz peelingi, fırçalar, yüz temizlik pedleri, her cilt tipi için kötüdür. Özellikle de günlük peeling yapan yağlı ciltler için… Kaybedilen nemi telafi etmek için daha fazla yağ üretimini teşvik edecektir. Haftada bir kezden fazla kullanmayın. 

Ürün Satın Alırken Cilt Tipinizi Dikkate Almamak

Yağlı ciltler için cilt bakım ürünleri, cildi kurutmadan fazla yağı emen bileşenler içerir. İster yüz maskesi, ister temizleyici, ister nemlendirici olsun, mutlaka yağlı ciltler için formüle edilmiş olanları seçmelisiniz. Gözenekleri tıkayabilen bileşenler içermeden özel olarak formüle edildiğinden “komedojenik olmayan” etiketli ürünleri arayın. 

yağlı cildi

Alkol Bazlı Toner ve Tonik Kullanmak

Yağlı cilt tipine sahip olanlar, ciltlerini anında tazelenmiş hissettirdiği için cilt bakımı rutinlerine alkol bazlı tonerler ve tonikleri dahil edebiliyor. Ancak bu, cildinizin cilt bariyerine, pH dengesine ve mikrobiyomuna zarar verebilir. Ayrıca cildin doğal yağlarını soyarak yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine neden olur. Bundan kaçınmak için alkolsüz olanlara başvurun. 

Nemlendiriciye Yüz Vermemek

Şaşırtıcı olsa da nemlendirici aslında cildinizin aşırı yağ üretmesini önlemek için cildin iyi beslenmesini sağlar. Cildiniz kuru hissetmediği için nemlendiriciyi atlamayın. Bunun yerine, hafif nemlendiriceleri, komedojenik olmayan ve hızlı emilen bir formül kullanın. Uzman ipucu: Yağlı cilde sahip olan kadınlar genelde yüzlerini aşırı yıkama eğilimindedir. Temizleyiciniz ne kadar yumuşak olursa olsun günde iki kez sınırını aşmayın. Cildinizi bazen ekstra yağlı hissediyorsanız, yüzünüze biraz soğuk su püskürtün veya fazla yağı bir yumuşak bir kağıt ile silin!

Bu da ilginizi çekebilir: Cildin Yaşlanmasını Hızlandıran 6 Faktör

Cildin Yaşlanmasını Hızlandıran 6 Faktör

Önerilenler

Benzer İçerikler