Ruh Eşi Mi? Bu Kavramı Unutun!

Hollywood filmleri, aşk romanları ve sosyal medyada ilişkilerini mükemmel olarak lanse eden çiftler “ruh eşi” kavramını popülerleştirip inanılır kılıyor. Ancak, uzmanlara göre bu tabir biraz tehlikeli. “Ruhunuza eş olmak”, mükemmeliyet anlamına gelebilir ve hepimizin bildiği üzere ilişkilerde mükemmelliğe ulaşmak neredeyse imkansızdır.

“Ruh eşlerine inandığınız sürece sorunlarla yüzleşip bu problemleri ortadan kaldırmak için çaba gösterme olasılığınız azalır. Karşınızdakini “mükemmel” olarak tanımladığınızda, kişinin kusursuz olmasını bekler ve ilişkide her şeyin kolay olması gerektiğine kendinizi inandırırsınız. Ancak, ilişkiler böyle yürümez. 

Bir çift olarak çatışmalarla yüzleşebilmek, sağlıklı bir ilişki geliştirmek için zorunludur. “Ruh eşi” fikrine inandığınızda, sizi tamamlaması için başka birine ihtiyacınız olduğunu düşünmek gibi bir hataya düşebilirsiniz. Bu düşünce de onsuz eksik kalacağınıza dair inancı besler. 

İnsan zaten olduğu haliyle tamdır. Sadece, hayat yolculuğunda ona en iyi eşlik edebilen, sevildiğini ve yalnız olmadığını hissettiren bir partner bulabildiğinde çok daha huzurludur, çünkü artık o büyük arayış bitmiştir. 

ruh eşi

Yakınlarınızın ilişkilerini gözlemleyin

İlişki bir zorunluluktan ziyade daima bir zenginleşme olmalıdır. En yakın olduğunuz insanların ilişkilerine bakmak gerçekçi ve dürüst ilişki hedefleri belirlemenin en iyi yoludur. İyi tanıdığınız çiftleri (arkadaşlarınız veya aileniz), bu ilişkilerde hangi niteliklere hayran olduğunuzu düşünün. 

Bir partnerin diğerini daima küçümsemesinden ya da örneğin onun fikirlerini önemsemeyip alaya almasından hoşlanmıyorsanız, bunu aklınızda tutun. İlişkisinin iyi gittiğine emin olduğunuz bir yakınınıza bunu sağlayan şeylerin ne olduğunu sorun. Ya da tanıdığınız biri boşandıysa ilişkinin bitmesine neyin sebep olduğunu… Fakat, tüm bunları kendi süzgecinizden geçirmeyi, herkesin ihtiyaçları ve beklentilerinin farklı olduğunu da unutmayın.

Ruh eşinizi bulmaya değil, kendinize öncelik verin 

Sağlıklı bir ilişki içinde olmak, kendinize odaklanmakla başlar. Bazen biri bir ruh eşi ararken içindeki boşluğu doldurmaya çalışıyor olabilir. Kendiniz üzerinde çalışmak için zaman harcamaksa sizi bir ilişkiye en iyi şekilde hazırlayan şeydir.

Şunu da unutmayın: Birini bulmak için en iyi zaman kendinizden yüzde 100 memnun olduğunuz zamandır. Kendinizden memnun değilseniz ve içinizdeki boşluğu birinin varlığıyla doldurma peşindeyseniz başka biriyle birlikte olmak, o kişi ne kadar harika olursa olsun, o boşluğu doldurmayacaktır. 

ruh eşi

Zaten bir ilişkiniz var mı? 

O halde, hem bireysel hem de çift olarak gelişmeye odaklanın. Yapmaktan hoşlandığınız şeylerden partneriniz yüzünden vazgeçmeyin. Onları da bu aktivitelere dahil etmeye çabalayın ya da onu kendi ilgi duyduğu şeyleri takip etmeye, kendi tutkularının peşinden gitmeye teşvik edin. Birlikte yapmaktan zevk aldığınız aktivitelere katılmaya çalışın. 

Önerilenler

Benzer İçerikler