fbpx

Bir insanın hayatına dokunmak         

Hairist Yılın Kuaförü Yarışması 2018 

Salonlarda kuaförleri harekete geçiren, yaratıcılıklarını sergilemeleri için motivasyon sağlayan Hairist Yılın Kuaförü yarışması fırsatlar yaratıyor.

2018 birincileri; Gaziantep Nurdağı’ndan Pınar Yıldırım, Tokat Turhal’dan İlknur Akbulut  ödül olarak Zeynel Abidin Ağgül ile koleksiyon çekimi yaparak Madrid’de Uluslararası Kuaförlük Ödülleri yarışmasına finalist olarak katılma şansı elde ettiler.

7 senedir istikrarlı bir şekilde devam eden yarışmada bu yıl kesim renklendirme ve şekillendirme topuz kategorilerinde kazanan İlknur Akbulut, Pınar Yıldırım, İzzet Tabak, Kübra Kurt ve Lezgin Selimoğlu ile yarışmada derece aldıktan sonra hayatlarında neler değiştiğini konuştuk. 

HAIRIST YILIN KUAFORÜ YARISMASI
Hairist Yılın Kuaförü Yarışması

2018 Hairist Yılın Kuaförü Yarışması Kesim Renklendirme 1incisi İlknur Akbulut

Bir insanın hayatına dokunmak         
İlknur Akbulut

Yarışma ruhunu seviyorum. Üç yıl üst üste Hairist yarışmasına katılmış fakat kazanamamıştım. Yine de hiçbir zaman vazgeçmedim. Hairist Yılın Kuaförü yarışmasına hazırlanma sürecinde kendimi geliştirdiğimi söyleyebilirim.

Yarışmada derece almak meslek hayatımı etkiledi. Salonuma çevre illerden ve ilçelerden yeni misafirler kazandırdı. Yarışmaya katılmadan önce başka bir dünyam vardı. Birinci olmak bana güven kazandırdı.

Zeynel Abidin Ağgül ile harika bir koleksiyon çalışması gerçekleştirdik. Benim için efsaneydi. Çekimlerden sonra Bodrum’da şube açmaya karar verdim.

Madrid için çok heyecanlıyım orada şovları izleyecek olmak bana şimdiden kalp çarpıntısı yaşatıyor. Ben Hairist ile yeniden doğdum hayata inanın gözlerimi yeni açtım, çığlıkla gözyaşlarıyla kahkahayla evrene, bana inanan herkese teşekkür ediyorum. Bütün kuaför arkadaşlarımın yarışmaya katılmalarını kesinlikle çok isterim. İnansınlar sadece inansınlar dediğim gibi ben çok katıldım olmadı. Bir yarışmanın sonucunda saçlarımı kazıdığım oldu. Salonda 15 gün saç kesememiştim. Sancısız doğum olmazmış bunu unutmamak gerekiyor.

İlknur Akbulut’a birincilik getiren saç tasarımı

Ağustos 2017 finalistlerinden İlknur Akbulut

2018 Hairist Yılın Kuaförü Yarışması Şekillendirme Topuz 1incisi Pınar Yıldırım

Bir insanın hayatına dokunmak         
Pınar Yıldırım

Hairist’in bana kattığı en güzel değerlerden biri sabırdır. Sabırla ve gereken özeni gösterdikten sonra elde edilemeyecek hiç bir başarı yoktur sözünün en güzel kanıtı benim için bu birinciliktir. Hairist yarıştırırken öğreten bir yarışma. Yaptığınız her modelde çalıştığınız her tasarımda yeni şeyler öğreniyorsunuz ve hayal gücünüzü genişletebiliyorsunuz.

Ben yarışmaya belirli bir sistem üzerinden hazırlandım. İlk adım yarışırken öğrenmekti. İkinci adım neler yapacağımı görmekti. Üçüncü adım ise neler yapabileceğimi göstermekti. Çok çalıştım bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bir yılda 12 kere finalist oldum. Her finalistliğin heyecanı ve mutluluğunu yaşadım. Bu yolda bazı aylarda uluslararası platformlarda kendini kanıtlamış tasarımcılardan yardım istedim. Yılın kuaförü seçildiğim saçtaki yapmış olduğum tasarım Mustafa Yanaz’ın bir denemesinden ilham alınarak oluşturuldu. Hazırlık süreci benim için çok zordu. Çünkü benim salonum Gaziantep’in küçük bir ilçesi olan Nurdağı’ında. İmkanlar burada daha kısıtlı. Bazen hayal ettiğim bir aksesuarı bulamadığım çok oldu. Hayal ettiğim ve yapmak istediğim birçok saçı uygun saç bulamadığım için yapamadım. Bu süreçte beni yanlız bırakmayarak fazla mesai yapan ekip arkadaşlarımın da payı büyük. Benim için Hairist’in yeri çok özel. Fuaye alanına girdiğimde kendi tasarımlarımı duvarda görmek çok büyük bir gururdu.

Her zaman kendimi geliştirmek ve mesleğimi daha ileri seviyelere taşımak için eğitimleri takip ediyordum. Pivot Point Türkiye Akademi’den eğitim alırken bu sayede kesim eğitmenimiz Sinan Ergün’ü tanıma fırsatı buldum. Yarışmaya katılma kararım tamamen Sinan Ergün’ün tavsiyesi ve bana olan destekleriyle olmuştur. O mükemmel sahneyi bir seyirci olarak izlemenin hayalini kurarken o sahneden Türkiye 1’incisi olarak inmek inanılmaz güzel bir duygu. Beni Hairist ile tanıştıran ve bir yıl boyunca bana yarışma koçluğu yapan Pivot Point Türkiye Eğitmeni ve Eğitim Koordinatörü Sinan Ergün’e gönülden teşekkür ederim.

Takdir ve tebrik edilmek mükemmel bir his. Yaptığım tasarımların çalışmalarımın beğenilmesi daha iyi olmam için daha fazla şey yapmam gerektiğini öğretti bana. Benim hayatımı etkileyen en önemli nokta da Hairist de ödül aldıktan sonra eğitimlerini tamamladığım Pivot Point Türkiye Akademi’nin Topuz eğitmenliğini yapıyorum. 

Pınar Yıldırım’a birincilik getiren saç tasarımı

Ocak 2018 finalistlerinden Pınar Yıldırım

2018 Hairist Yılın Kuaförü Yarışması Kesim Renklendirme ve Şekillendirme Topuz 2incisi İzzet Tabak

Bir insanın hayatına dokunmak         
İzzet Tabak

Hairist sanki bana çocukluğumdan kalan bir miras. İlk hayata geçtiği andan itibaren takip ediyorum. Ve her sene bir sonraki etkinliği sabırsızlıkla bekliyorum. İlk ödülümü 2014 senesinde almıştım. O dönemde yarışma, sahnede jürinin gözü önünde oluyordu ve zamanla yarışıp tasarımlarımızı bitirmeye çalışıyorduk. Heyecandan bayılan birinin ambulansa götürülüşüne bile şahit olmuştum. Daha sonraki yıllarda yarışma sosyal ağlar kullanılarak devam etti. Yarışma dijital ortamda yürütüldü ve daha büyük kitlelere ulaştı. Ama benim için ilk yıllar tartışmasız en güzel ve heyecanlı yarışmalardı. 2018 yılında da iki kategoride birden ödül almak ruhumu okşadı. Ama durmak yok çünkü yenileri lazım.

Yarışma ortamları ve rekabet, beni besleyen en büyük duygular. Hairist dışında hem Avrupa’da hem Amerika’da defalarca birincilik ödülü aldım. Kasım ayının başında Wella TrendVision dünya finalinde en iyi tasarım ödülünü Türkiye’ye getirdik. Belki hayatımda bir daha yaşayamayacağım güzel anılarla döndük Portekiz’den. Dünya finalinden ödülle döndük. Ama yine de Hairist Yılın Kuaförü yarışması bir başka. Hairist benim ilk göz ağrım.

Hairist sayesinde birbirinden değerli meslektaşlarımla tanıştım. Fikir alışverişi yapabileceğim yetenekli eller ile dost oldum. Meğer o kadar küçük bir dünyada boğuluyormuşum ki bunun farkına vardım. Şimdi Türkiye’nin hemen hemen her yerinde konuştuğum meslektaşlarım var. Bunun dışında salon misafirlerimin ilgisi desteği ve tebrikleri de ruhumu okşuyor.

İzzet Tabak’a Kesim Renklendirme kategorisinde ikincilik kazandıran saç tasarımı

İzzet Tabak’tan degrade geçişler ile renklendirme tekniği

İzzet Tabak’tan deneysel şekillendirme tekniği

2018 Hairist Yılın Kuaförü Yarışması Kesim Renklendirme 3üncüsü Kübra Kurt

Bir insanın hayatına dokunmak         
Kübra Kurt

Hairist Yılın Kuaförü yarışmasında kesim renklendirme kategorisinde 3’üncü oldum. Bu inanılmaz bir duygu. Mesleğimi gerçekten çok seviyorum sayısız bir çok eğitim aldım hala da almaya devam ediyorum. Biz kuaförler olarak her işlemi salonlarımızda yapmaya çalışıyoruz. Ama herkesin daha çok ilgi duyduğu bir alan oluyor. Saç kesimi ve renklendirmede kendimi çok özgür hissediyorum orada kayboluyorum ve kendimi bu şekilde dışa vurduğumu düşünüyorum. Aldığım ödül bana çok şey kattı. Hayatta hiçbir şeyin hayal olmadığını, çalışırsak ve eğer gerçekten yaparsak bunu başabileceğimizi bir kere daha görmüş oldum. Hairist gibi büyük bir platformda yer almanın bizlere böylesi güzel kapılar açması kendimizle yarışma heyecanını vermesi bana her seferinde daha iyi işler çıkarmak adına daha azimle daha disipline çalışmayı öğretti. Daha iyilerini tasarlamak için her zaman büyük bir heyecanla çalışmaya devam edeceğim.

Bundan 3 yıl önce Hüseyin Alkan ile tanışma fırsatı bulmuştum ve kendisi o yıl finalistti. Bana sen neden denemiyorsun dedi, ben de olmaz ben yapamam nasıl olur derken yarışmaya son bir ay kala için bir saç hazırladım o ay finalist oldum. Bu bile çok büyük bir yol kat etmekti benim için. İstedikten sonra gerçekleşmeyecek hiçbir şey yoktur.

Hayatıma büyük anlam katan bu yarışmada finalist olmak hayatımı çok değiştirdi. Finalist olduğum aylarda salonda salon misafirlerimle birlikte alkışlar kopuyor. Onlar benden daha mutlu oluyor. Çünkü doğru yerde olduklarını görüyorlar. Bir de böyle taçlandırılmak onlara ve bana inanılmaz güven veriyor. Tebrik mesajları alıyorum bir çok tanımadığım meslektaşım mesajlarla tebrik ediyor. Bu çok mutlu ediyor ve hayatımı taçlandırıp gurur tablosuna dönüştürmesi bu süreç için uğraşıyor olmamda anlatılmaz bir duygu.

Tüm içtenliğimle kendi ile yarışı olan, kendi potansiyelini görmek isteyen, kendine bir şeyler katmak isteyen meslektaşlarıma buradan sesleniyorum bu yarışmaya katılsınlar.

Emek vermeden çalışmadan üretmeden hiçbir şey olmaz. Eskiden Estetica Dergisi’nin içerisinde yer alan kuaförler bana ulaşılmaz geliyordu. Bugün o dergi de benim yüzümün olması ve bana ait bir kaç cümle yer verilmesi benim için inanılmazdı. Ben sadece katılmak için katılmadım. Yapabildiğim hayalini kurup ortaya çıkarabildiğim her şeye çok emek verdim. Meslektaşlarıma tavsiyem bu işi yapıyorlarsa kendilerini hafife almasınlar.

İçerisinde hayal olup, onu eyleme gerçekleştirebilecek en güzel mesleği yapıyoruz. Farklı duygular, heyecanlar ve kendini kendi yolunda kanıtlamak isteyenlerin bir platformu bu yarışma. Meslektaşlarıma içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmalarını ve denemelerini tavsiye ediyorum.

Kübra Kurt’a Kesim Renklendirme kategorisinde ikincilik kazandıran saç tasarımı

Kasım 2017 finalistlerinden Kübra Kurt

2018 Hairist Yılın Kuaförü Yarışması Şekillendirme Topuz 3üncüsü Lezgin Selimoğlu

Bir insanın hayatına dokunmak         
Lezgin Selimoğlu

Tam 11 yıldır bu meslek ile uğraşıyorum, Hairist etkinliklerinin ilk organize edildiği yıllarda daha çıraktım. Backstage’de bulunmanın ve mesleğe çıraklıktan başlayıp öğrenmenin vermiş olduğu gelişme arzusu ve tutkusu ile, yapılan organizasyonları daima hayranlıkla izledim. İlerde, hep böyle bir yarışmaya katılıp sahnede yer almanın hayali ve heyecanı içindeydim. Salonda yapmış olduğum bu deneysel çalışmamın Türkiye çapında bir ödüle layık görülmesi beni gururlandırdı. Meslektaşlarıma, bu harika deneyimi muhakkak bir gün tatmaları gerektiğini belirtmek isterim.

Salonumuzda geniş çapta saç modelleri portföyümüz bulunuyor. Fakat günlük hayatta gelen talep, doğal kullanımlı tercihler üzerine olmasından ötürü, deneysel çalışmalarımızı her zaman hayata geçirme fırsatımız olmuyor.

Aklımda hep yapmayı istediğim avangard saç modelleri vardı ve bunu hayata geçirme fırsatını, salona gelen 30’lu yaşlardaki bir misafirimin kostüm partisi için tasarlatmak istediği saç modeli ile yakaladım. Yarışmada derece aldığım çalışmayı yaparken avatar görünümden esinlenerek, güçlü bir amazon kadını profili hayal ettim. Yansıtmak istediğim modelin, misafirimi karakterize etmesine dahi dikkat ettim. Daha dişil bir görünüm için ise, yumuşak dokunuşlar eşliğinde örgü ile saça şekil verdim. Oldukça deneysel bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. Kafamdaki saç modelini tasarlamadan önce misafirim beni öncesinde aradı. Kostüm partisinden bahsetti. Ben de ilk önce bir kaç çizim yaptım. Tasarımda kararımı verdiğimde ise misafirim ile paylaştım ve hayata geçirdim. Çalışmamı Hairist Yılın Kuaförü yarışmasının şekillendirme ve topuz kategorisine katılarak paylaşmak istedim. Böyle bir yarışmada derece almak beni fazlasıyla mutlu etti. 

Yarışmada derece almak çok ayrı bir duygu, yaptığım işin bir takdir görme şekli. Bu sayede olan prestij artışının salondaki portföyümde belirgin bir etkisi oldu ve hatta özel hayatıma dahi pozitif etkilerinin olduğunu söyleyebilirim. Bu sayede başka bir boyutta bilgi ve deneyim sahibi olmak, kendi farkındalığımı ve yaptığım işe olan hakimiyetimi arttırdı. 

Yarışmaya katılacak meslektaşlarıma sektörde yenilikçi olabilmek adına çabalayıp bir şeyler üretmeye özen göstermelerini ve kesinlikle hazıra konmamalarını öneriyorum. Daima bireysel ve paylaşımsal çalışmalar eşliğinde kendi tarzınız ve çizginiz olmalı. Bizler kuaförden öte sanatçıyız dolayısıyla sanatınızı tüm kalbinizle icra etmelisiniz.

Lezgin Selimoğlu’na Şekillendirme Topuz kategorisinde üçüncülük kazandıran saç tasarımı

Lezgin Selimoğlu’dan avangard saç stili

Yılın Kuaförü Yarışması 2018 Sonuçları

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz