Kuaför salonlarının pazar tatili sorunu

1

Kuaför salonları hangi gün kapalı olmalı?

Kuaför salonlarının pazar tatili sorunu yıllardan bu yana kanayan bir yara. Hiç kapalı olmasın diyenlerden, hem pazar hem pazartesi olsun diyenlere; eczaneleri örnek gösterenlerden peki gelinler ne olacak kaygısı taşıyanlara; Almanya örneği paylaşanlardan ‘neyimiz eksik’ yorumunu yapanlara uzanan bir liste.

Evet, kuaför salonlarının yıllardır konuştuğu kanayan yarasını Instagram hesabımızda yoruma açtık ve kuaför salonlarının pazar tatili sorununa ilişkin gelen yüzlerce yorumu sizler için derledik.

Kuaför salonlarının pazar tatili sorunu

Konunun hem kuaför boyutu hem de hizmet alan müşteri boyutu bulunuyor. Ailesi ile zaman geçirmek ve herkes gibi pazar günü tatil yapmak isteyenler çoğunlukta. Müşteri ihtiyacını göz önünde bulunduranlar arasında pazartesi veya salı seçenekleri öne çıkıyor.

Bir karar alınsa da bütün ülkede aynı gün kapansa önerisini sunanlar AVM’lerdeki kuaför salonlarının açık olması konusunda endişelerini dile getiriyorlar.

Eczaneler gibi nöbetçilik sisteminden bahsedilirken doğal olarak bunun kanunlarla düzenlendiğini ve bunun için çok ciddi bir meslek örgütü yapılanması gerekliliğini atlayabiliyorlar…

Editörün yorumu:

Herkes haklı!
İnsanca yaşamak, aile ve dostlarla vakit geçirmek en doğal hakların başında geliyor. Bu nedenle mantık çerçevesinde düşünüldüğünde pazar günleri tatil olmalı.

Pazar günü neden tatil olmamalı?

Çalışanların kişisel bakımlarına yönelik hizmet aldıkları en önemli günler cumartesi ve pazar günleri. Kuaförlerin pazar günleri kapalı olması durumunda çok ciddi anlamda bir sıkıntı söz konusu. Tüm restoranların veya AVM’lerin pazar günleri kapalı olduğunu düşünebilir misiniz?

Diğer ülkelerde nasıl?

Almanya’da Pazar günleri açmak isteyenler özel vergi ödemek kaydıyla pazar günleri açabiliyor. Avm’lerdeki salonlar ise hep açık.

İtalya’da ise salonlar ilgili şehrin belediyesinin kararına bağlı olarak pazar günleri açık olabilirken mutlaka 1 gün kapalı olması gerekiyor ve çalışma saatleri de dahil olmak üzere belediyeye bildirilmesi gerekiyor aksi durumda 500 euro’ya ulaşan ceza söz konusu. Ancak genel olarak kuaför salonlarının kapalı olduğu gün pazartesi.

Hollanda ve İngiltere’de ise isteyen istediği zaman açabiliyor.

Gelen yorumlarda vurgulanan diğer önemli konu ise özellikle düğünlerin hafta sonu yapılması nedeniyle pazar günleri salonların açık olması gerekliliği. Bir başka yorum ise ülkemizin gerçeğine vurgu yapıyor: Çok çalışmamız lazım ve ülke ekonomisi çerçevesinde salonların kapalı olmaması gerekiyor

Kuaför salonlarının pazar tatili sorunu

Pazartesi veya salı tatil olabilir mi?

Evet, bunu uygulayan kimi şehir veya şehirlerde semtler var. Üstelik AVM’lere rağmen. Ancak buradaki sorun tekrar pazar günü aile ve dostlarla ile bir arada olamama sorununa dayanıyor.

Eczane örneği hayal mi?

Evet, hayal.kuaförlük sektörünün tek bir çatı örgüte bağlı olmaması en büyük sorun. Bir tarafta Ticaret odaları diğer tarafta Esnaf odalarına bağlı salonlar söz konusu ve kuaförlüğe ilişkin ortak bir tavır özellikle bir arada olunamadığı ve bunun için bir çaba da bulunmadığı için mümkün değil.

Yasal boyut:

Pazar günleri her ne kadar resmi tatil günü olsa da özel sektör işyerleri açısından çalışmaya engel değildir.
Dolayısıyla özel sektör işyerlerinin cumartesi veya pazar günleri çalışmalarına herhangi bir engel bulunmamaktadır. Hafta Tatili Hakkında Kanun da yürürlükten kaldırılmıştır. Bunun istisnası valilikler veya belediyeler tarafından pazar günleri kapalı olmasına karar verilen işyerleridir. Ancak özellikle pazar günü de çalışılan işyerlerinde haftanın diğer günlerinden birinden işçiye hafta tatili izni verilmesi gerekir.
Eğer işçi, hafta tatilinde çalışmışsa, hafta tatili ücreti yanında, çalışmasının karşılığı olan ücrete, yani bir yevmiyeye daha hak kazanır. Ayrıca hafta tatili çalışması, haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmaya denk gelir ise, fazla çalışma sayılır ve çalıştırıldığı hafta tatili ücretinin % 50 zamlı olarak ödenmesi gerekir. Bu durumda işçiye hafta tatilinde yaptığı çalışma karşılığı olarak iki buçuk yevmiye (yani %150 zamlı) ödenmek zorundadır.

Sonuç:

En önemli kaygı ciro ve müşteri kaybı. Bunun için yıllardan beri pazar günleri kapatan salonlara bakmak lazım: Yıllardır pazar günleri kapatmalarına karşın neden ciro ve müşteri kaybı yok? ‘Pazar günü kapattığım için müşterim beni bırakacaksa zaten benim müşterim olmamıştır. Pazar günü hizmet almak istiyorsa bunu pazar günü açık olan başka bir salondan karşılayabilir. İyi bir hizmet sunuyorsam nasıl olsa yine bana gelecektir.’ ifadesi buna en güzel yanıt olabilir.

Kaygılar nedeniyle pazar günü açan salonlar ise kendi içlerinde dönüşümlü pazar tatili uygulaması yapabilir, izinleri dönüşümlü olarak pazar günleri kullandırabilir. Her ayın bir pazar günü hafta içi tatili yerine pazar gününü tatil olarak kullandırabilir.

Gün sonunda geldiğimiz nokta şunu gösteriyor ki kuaför salonlarının pazar tatili sorununa ilişkin olarak herkesin beklentisi farklı. Pazar gününden salı gününe uzanan yorumlar var. Yasal olarak bir düzenleme yapılması ise çok kolay bir iş değil. Nöbet sistemi ise kayıt altında olmayan yüzlerce salonun, belgesiz çalışanın bulunduğu ve aidat dahi toplayamayan meslek örgütlerinin yetersiz çabalarından dolayı neredeyse imkansız ki yurtdışında da bilinen bir örneği bulunmuyor.

Dönüşümlü pazar tatili kullanımı için bu pazar sizi düşünmeye davet ediyor, yorumlarınızı bekliyoruz.

Kuaför salonlarının pazar tatili sorunu

• tolgasercanhairstudio
Pazar, net. Çoğu meslekte olduğu gibi tatil günü olmalı.

• hasan.donmez.9615566
Bizim Kütahya’da pazar

• ayazhairstudioavsallar
Türkiye geneli pazar kapalı olması gerekiyor

• tcercantek
Bence pazar-pazartesi

• kuaforrahsan
Tüm çalışanlar gibi pazar insanca yaşamak ailesiyle zaman geçirecek zamana yani pazar gününe ihtiyacı vardır kuaförlerinde

• pariskuaforcan
Bence bir kararla pazar günü tüm Türkiye’de kapanmalı

• kuaforrahsan
Hatta ve hatta iki güne çıkarılmalı izin süremiz bizimde dinlenmeye ve ailemizle kaliteli zaman geçirmeye ihtiyacımız var

• aydintanergebze
Tabiki pazar neyimiz eksik

• erdemaydin_design
Pazar herkese tatil !!!! Hafta içi tatilin anlamı olmuyor😊🙏Günde 10-12 saat çalışıyoruz ailemize bari bir gün ayıralım değil mi?😁

• cankayakuaforhakan
Salı günleri en ölü gündür 👍

• revolutionhair_dilek_muldursu
Almanya pazar hep kapalı pazartesi de öyleydi ama isteyen artık pazartesi açıyor.

• naturel_kuafor
Tabii ki salı 😁 ama pazar olmasını da isterim 😁

• kulis_luleburgaz
Hizmet sektörü kapalı olmamalıdır kuaförlerin izin günü olmalıdır.

• autopertistanbul

İşletme pazar kapatırsa hafta içi elemanlar banka resmi kurum isleri vs için izin isteyip işyerinin işlerini yine aksatır bence pazartesi kapalı olsun herkes işini gücünü halleder

• salarerdinc
Adana salı bir çok yer kapatıyor pazar kapatan da var ama ben pazar derim.

• misisactasarm
Bir salon kapalı olmaz bir. Salonu kapattığınızda alışveriş merkezindeki kuaför salonlarını kapatamazsınız. Bu da etik olmaz.

• m.emre_hair
@pariskuaforcan düğünlerde cumartesi olsun pazar olmasın ama

• ar.es.kuafor
Pazar günleri kapatılsın eşimizle dostumuzla birlikte haftada bir tatil yapalım arkadaş salı günü tatil olan arkadaşlar sosyal anlamda ne yapıyorlar acaba merak ediyorum ben şahsen pazarları kapatıyorum.

• filizyildirimkural
Pazar isterdim ama mümkün değil pazartesi olsun 👍

• kfrmstfasimsek
Ziyaretçinin en önemli günü cumartesi pazardır bu günlerde salon kapatmak kendinize verdiğiniz en büyük ceza olur her karara saygımız sonsuz.

• yagmur_demirrr
Yıllardır salı günleri 12 yıldır pazar sendromu yaşıyorum.

• mehmet_turkmen
@hairistcomtr dünyanın engüzel mesleği…(ciddiyeti de önemli )
Eczacıları örnek alalım.

• musabingol
Pazar olması lazım çünkü aile bağı pazar günü güçlenir salı günü yapıyorlar salı günü çocuklar okulda

• gulseren.saygun
Bence her mahallede 2 adet nöbetçi kuaför olup pazar günleri tatil olmalı

• byumitsimsek
Pazar günü olsa süper olur .. çocuk çocukla vakit geçiririz herşey para değil bu hayatta…

• vildangenckuafor
Mesleğimiz bu ülkede hak ettiği yerde değil maalesef hala bir tatil günümüz belli değil ben İstanbul Kartal’dayım biz oda olarak bunu erkek berberleri Pazar kadın kuaför’leri olarak salı günü kapatıyoruz ama gönül istiyorki tüm ülke olarak bunu uygulayalım topluca pazar ve pazartesi olur inşallah 🙏🏻

• yasinkelleci
Pazara kadar degil mezara kadar😂

• bysertkan
Pazar günü kapalı olmalıdır aile bagları önemlidir herşey para degil çok ararız bu günleri. İnsanın DÜŞÜNSENİZE çocuklarıyla vakik geçirememesi nekadar kötü akşam 1veya2 saat görüyorsunuz yazık çok yazık

• kuaforumugurlayik
Biz salon olarak haftanın iki günü izin yapıyoruz salı günleri kapalı salonumuz birde artı olarak bir gün izin kullanıyoruz çok mutluyuz aile olarak

• savasdonmez58
Pazar günleri kapalı olsun ister gönül ama. Çalışan kesim için en yoğun zamanlar. Hafta sonları bizim için. Bu sorunun. Bir sebebi varmı. Çözüm odaklı bir sorumu. Semt olarak düzenleme VS lazım? @hairistcomtr

• resat_hair_design
Seksenli yıllarda pazardı harikaydı Avrupa’da pazar 👍

• sayindehuseyinmaral
Dünya’nın heryerinde pazar tatil gunu bence kapalı olmalı

• bykabal
Duygusal olup pazar diyenleri de anlıyorum ama mantikli düşünmek gerekirse bence ideal gün pazaratesi’dir! Çünkü herkes zaten pazartesi sendromu yaşarken haftanın ilk gününe kuaförler kapali olduğu icin fönsüz, bakımsız başlamak istemezler.@hairistcomtr

• kuafor_yusuf_dal
Ben pazar günleri kapalıyım ama alışveriş merkezleri için hafta sonu zor

• savasesenofficial
Pazar kapalı olmalı.hafta içi bir gün de öğleden sonra 14:00’ten sonra yarım gün kapalı olmalı, resmi işlemler için. Hatta çalışma saatleri de 09:00-18:00 olmalı. Meslektaşlarım mesleğimize değer veriyorlar, kendimiz saatsiz çalışıyoruz. Var mı saat 22:00de avukatın duruşması, ar mı doktorun 18:00den sonra muaneyesi. Bu iyileştirmeler yapılmalı. Sadece hafta tatili değil saatlerde insanlığa uygun hale getirilip yasalaştırılmalı.!

• huseyin_ugurlu_sac_atolyesi
Pazar günleri kapanmalı çünkü herkes ailesi ve dostlarıyla bir araya gelmeli 👍

• hairstudioeyupgungor
Pazar kapatan arkadaslar gelinleri kim tarayacak

• sedaestetik
Bende 2 gün tatil olmasından yanayım Pazar ve Pazartesi 🙏🏻

• berivanbaris
Bencede Pazar günleri tatil olmalıdır @hairistcomtr tabi özel davet günleri için misafirlerimizi kırmayıp açmak kaydıyla ve bu yoğun talep için resmî kuruluşlarımızın bir an önce çalışmalara başlamasını temenni ediyorum.Bizlerinde kendi sağlığımız için ve ailelerimize daha çok zaman ayırabilmesi için ayrıca ister duygusal ister mantıklı düşünülsün bu kararın bir an önce alınıp ve sonuna kadar arkasında durulması lazım bu karara Uymayan Kişilerin de bir takım cezalara tabi tutulması lazım. @ist.prof.kuaforler.dernegi @semrakarahitay@selmacelik2651 @makbuletamer@ser_aydogmus

• yunuss.ozdmr
Türkiye’de çok çalışma ile çok para kazanacağını düşünen beyinler olduğu sürece hiç bişey değişmez önce bu kafalar değişmeli.

• aykutmuj
Benim kuaförüm hergün açık 👍

• selahattinalankuafor
Ben 19 yıldır çalıştırdığım salonumu Pazar günleri kapatıyorum. Müşterimizde alışık bu duruma birde Salı günü yarım gün çalışıyorum mutluyum

• sankuafor
Arkadaşlar tireni kaçırmış bir milletiz biz Pazar değil bırakın bir ayın 32 günü haftanın 8 günü olsa açık olmalı

• sibelbircan
Bemim salonum salı günleri kapalı çünkü ciro muzun en düşük olduğu gün salı günüydü

• kuaforgokhanuludag
Merhabalar herkese bence kuaför salonlarına daha güzel sistemli çalışma zamanı uygulanmalı kesinlikle (eczane) sistemi olmalı hafa sonları nöbetçi kuaför olmalı hafta sonları nacizane fikrim @hairistcomtr

• yasin.altunbas.71
Bence pazar hafta içi çok kibirli bir davranış

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen isminizi buraya yazın.