Ahmet Çoban’dan adım adım renklendirme tekniği

0
3494

Geçtiğimiz günlerde Kariyer Eğitim Kurumları’nda ombre uygulamalı renklendirme semineri veren Ahmet Çoban, adım adım renklendirme tekniğini anlattı.

Saçın eskimiş uç bölgelerini temizleyip @garageorganics ile saçı kimyasal işlem yapmadan önce yoğun bir nemlendirici ve yapılandırıcı bakımızı yaptık. Garage Hair Repair olarak renklendirme işleminden önce her zaman saça bakım yaparız.

Wella Blondor açıcıyı 20 vol ile hazırlayıp, içerisine özel karışımımız olan Garage Hair serumdan 3 damla kullandık.10 farklı bitki yağından oluşan bu karışım saçta koruyucu bir etkiye sahip. Bizim Face Light değimiz saçın yüze en yakın bölgesini birer ince sıra paketledik. Ardından devamındaki saçları her 4 pakette bir 1. 3. ve 5. cm’den aşağı doğru uyguluyoruz. 4’üncü paketimizde uçlara doğru gelen kısmına uygulama yaptık. Bizim için saçın ön ve uç bölgesinde temiz sarıların olması çok önemli.

Genellikle röfle gibi saçı sarartan işlemlerde ense kısmından başlanır ve biz buna sonuna kadar karşı geliyoruz. Şu gerçeği kimse görmezden gelemez başlangıç noktası enerjimizin en fazla olduğu bitiş noktasıda enerjimizin düştüğü noktadır. Tüm saçın paketlemesi bittikten sonra an ve an takip ediyoruz. Takip işi paketleme kadar önemli. Tüm paketler istediğimiz açıklığa geldiğinde yıkayıp mini bir bakım daha yapıyoruz. Saçın fazla nemini aldıktan sonrada saçın dip bölgelerindeki zemin rengimiz ile uçlardaki eski sarılarımızın arasına yaptığımız yeni renklerin başlangıç noktalarını homojen hale getirmek için geçiş dediğimiz işlemi yapıyoruz.

Wella Koleston 20 gr 5.0 ve 1gr 0.33 ile 10 gr 10 volum 20 gr suyu karıştırıp jel kıvamına gelmiş karışımımı önce sarıların başlangıç kısmına uygulayıp sonrada en önlerde ilk 1-2 santime kadar arkaya doğru ise 10-15 cm’ye kadar bir kaç dakikada bir el ve ya tarak yardımı ile geçişlerini yapıyoruz. Kalan boyamızı 10 katı kadar su ile inceltip saçın geneline geçiyoruz ve tek bir kere şampuanlayıp yıkama işlemini finale ulaştırıyoruz. Hassas bir yapıda olan işlem görmüş saçlarımızı taramadan önce @garageorganics Leave in Treatment ile yumuşatıp sonrasında dalgalı veya düz bir form verip misafirimizi bir sonraki 6 ay içersinde mutlu kullanabileceği finalimizle uğurluyoruz.

Ahmet Çoban ile ombre uygulamalı renklendirme semineri

Estetica Dergisi’nde haftanın kapağı: Ahmet Çoban