fbpx

Adaylarla konuştuk: Nurten Altın

Kategori

Adaylar ne diyor: Nurten Altın

Kuaför ve Berber Meslek Odası seçimleri yaklaşıyor. Adaylardan Nurten Altın ile kuaförlerin sorunlarını, yönetimin eksikliklerini ve sunacağı çözüm önerilerini konuştuk.

Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Aday olmaya neden karar verdiniz?

Bir kuaför ile sorun yaşadım ve odaya şikayet ettim. Oda ruhsatsız çalışmasında sakınca yoktur dedi. Bunun üzerine ben kendi imkanlarım ile kapattırdım. Oda, kuaförlerin sorunları ile ilgilenmiyor. Bunların üzerine gidilmesi lazım. Kuaförlük yapan gelinlikçilerin, evlerde kuaförlük yapanların takibinin yapılması lazım. Kuaförlerin işini gelinlikçiler yapıyor.

Neler yapmayı planlıyorsunuz? Hedefleriniz neler?

Öncelikle odanın eğitim kurumu olmasını istiyorum. O kadar çok eğitimci var ki bunların bir çatı altında toplanmasını istiyorum ve odaya bir mülk gerekiyor. Odaya kendi mülkünü almayı planlıyorum. Odanın her eksiğini çözeceğime eminim. 1977’den beri kendi salonumu işletiyorum. Ben AKD’de başkan olduğum dönemde eğitim hakkında çok sorunlar yaşadık. Sarıyer Çıraklık Eğitim ile beraberdik ve onu kapattırdılar. Ben Şişli Çıraklık ile tekrar bir anlaşma yaptım. Oda’nın ana görevi kuaförlere eğitimdir. Eğitimin parasız olması gerek. Kuaförleri bilinçlendirmek lazım. Seçilirsem meslekte 10 senesini geçirmeyenin salon açmasına izin vermeyeceğiz. Kuaförün 3 sene okula gitmesi lazım. Ustalık diplomasını alması için 5 sene geçmesi lazım. Bir sene de bir yerde çalışsa 10 senelik deneyiminin olması gerekiyor. Kuaförlere bir şeyler verebileceksek bunların denetlenmesi lazım. Kuaförler odasının da ticaret odası gibi bir denetim kurulunun olması gerekir.

İyi yaptıkları şeyler var mı? Sorunlara çözüm üretebiliyorlar mı?

Pek sorunlara çözüm bulamadılar. Şovlarla, yaptıkları fuarlarla olmaz, odanın bir mülkü olması gerekirdi. Başarılı bir yönetim olmadı.

Siz nasıl çözümler sunacaksınız?

Odanın mülkiyeti ve ruhsatsız salonlar ile mücedele edeceğim. Çocuk esirgeme kurumlarından eleman alıp yetiştirebilirsiniz.18 yaşına gelmiş çocukları alıp odada yetiştirebilirsiniz. İŞKUR yapıyor ama tam çare olmuyor. Meslek kursları oluyor İSMEK veya Halk Eğitim’de. Eğitimi kuaförler odasının vermesi gerekir. Meslek kurslarından alınan sertifikalarla kaçak salonlar açılıyor.

Size göre kuaförlerin 3 ana sorunu nedir?

Şu an KDV sorunu, eleman sorunu ve kaçak salonlar. Her mahalleye belirli mesafelerde kuaför salonu açılması gerekiyor. KDV’nin düşmesi gerekiyor.

Adaylarla konuştuk: Nurten Altın

Adaylığınız ile ilgili mesajınız ? İletmek istedikleriniz?

Tüm camiadan destek bekliyorum. Bayan olarak ilk defa kuaförler odasına aday olduğum için, çare olacağıma eminim çünkü bayanlar daha fazla sözünün arkasında duruyor. Kuaförün sorunlarını çok iyi biliyorum. Kazanırsam faydalı olacağıma inanıyorum. Kalıp da çok uzun süre yapmayı düşünmüyorum. Sorunları çözüp, belirli bir seviyeye getirip, ondan sonra çekilmeyi düşünüyorum.

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkındaki yazı dizimizi okumak için tıklayın.

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler-1

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler-2

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler-3

 

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz