Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler-1

Seçimler yaklaşıyor…

Kuaförler ve berberlere yönelik kurulmuş olan toplam 122 meslek odasında* sektörü temsilen tahminen 900’e yakın kişi görev yapıyor ve belirtildiğine göre 200.000 üye var.

Oysa ki bu rakam Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’na göre daha farklı:Toplam 88.375 kuaför ve berber, TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) bünyesindeki kuaför ve berber meslek odasında kayıtlı. Üstelik bu rakam 31 Ekim 2016 tarihli eski bir rapordan.

Yine TESK verilerine göre Kuaförlük ve Berberlik sayı bakımından ülkemizdeki 3. büyük esnaf meslek grubunu oluşturuyor.

Ticaret odaları ile karma odalara kayıtlı kuaför ve berberleri de eklediğiniz zaman tahminen 100.000 işletmelik bir meslek grubu çıkıyor karşımıza. Ve tabii ki bir o kadar da sorun. Ancak sadece sorun demek yanlış olur; yıllardır çözülemeyen sorun.

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler

Denetimsizlik ve Kdv Sorunu

Sorunların başında kayıt dışı salonlar ve denetimsizlik; ardından salonlarda sunulan hizmetlerden alınan Kdv oranının yüksekliği ki saç kesim, manikür-pedikür gibi hizmetlerin Kdv oranının %8’ e düşürülmesi sektörün en büyük beklentisi.

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler

Eğitim desteği sorunu

Çözüm bekleyen sorunlar yıllardır çözülmeyi bekleye dursun meslek odalarının asli görevleri arasında bulunan eğitim faaliyetleri de soru işaretleri taşıyor.

Odaların üye aidat tahsilatını tam ve gerçek anlamıyla yapamaması odaların gelirlerini etkilerken ve bu konuda sorumlu olanlar sorumluluklarını almazken doğal olarak üyelere yönelik eğitim faaliyetleri de aksıyor ve eksik-kalitesiz yapılıyor. Ya da hiç yapılmıyor.

Yerine getirilemeyen vaatler

Meslek odalarının pek çoğu ne yazık ki yıllardır aynı yönetimlere mahkum kalmış durumda.

Yıllarca aynı yönetimlerin görev yaptığı odaların 4 yılda bir yenilenen seçimlerinde aynı vaatler sürekli tekrar edilirken uzun yıllar sonra gerçekleşmeyen vaatlere şahit olmak tam bir hayal kırıklığı.

Meslek odalarında yöneticilik neredeyse bir iş haline dönüşmüşken, meslek odası yönetim kurullarında görev yapanların mesleklerini de yapıyor olmaları zorunluluğuna rağmen mesleğini gerçekten yapan oda başkanı görmek imkansız.

Eksikler sayısız

Sadece yıllardır çözülemeyen sorunlar değil ortaya konamayan projeler nedeniyle meslek odası aidatlarını ödeyen binlerce meslek sahibi bağlı oldukları odalardan gerçek anlamda hizmet alma imkanına sahip değil.

Sektöre yönelik bilgi eksikliğinden; kuaför-berber salonlarının ihtiyacı olan eleman ihtiyacını karşılayabilecek kuaförlük programlarını bünyelerinde barındıran meslek liseleriyle işbirliğine kadar uzanan eksiklikler odalarda ışık var mı sorusunu gündemde tutmaya devam ediyor.

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler

Kısa bir süre sonra meslek odaları seçimleri var

Yine vaatler, yine vaatler… Yine aynı isimler, yine aynı isimler…

Her seçim dönemi ‘son kez aday oluyorum’ cümlesiyle yola çıkanların her seçimde tekrar aday olduklarına şahitlik ediyoruz. Tekrar aday olmaları ne güzel… Ancak sorun her seçimde aynı vaatleri ve aynı/benzer projeleri sunuyor olmalarında.

Kuaförlüğün ihtiyacı olan sorunların çözümlerinde deyim yerindeyse kendi salonunu/işletmesini yönetemeyenlerin meslek odalarında görev almaları en büyük sorunu teşkil ediyor. Çünkü başarıya imza atan isimler bu görevi üstlenmek istemiyor.

devamı bir sonraki yazımızda…

Not: Bu bilgileri yazının linkini vererek istediğiniz gibi kullanabilir, paylaşabilir, öneri olarak kullanabilirsiniz…

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler

*122 meslek odası bilgisi içinde pek çok eksiklik bulunan Berberler ve Kuaförler Federasyonu facebook sayfasından alınmıştır. Daha önce federasyona ait olan hiçbir siteye şu anda erişim bulunmamaktadır: www.berkufed.org gibi

okYazının 2. bölümü için tıklayın!:

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler-2

[poll id=”6″]

Önerilenler

Benzer İçerikler