fbpx

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler-2

Kategori

Seçimler yaklaşıyor…

 

'Meslek odalarının pek çoğu ne yazık ki yıllardır aynı yönetimlere 
mahkum kalmış durumda.'
'Meslek odası aidatlarını ödeyen binlerce meslek sahibi bağlı oldukları 
odalardan gerçek anlamda hizmet alma imkanına sahip değil.'

Çözüm

Boş ve aynı vaatleri tekrar eden adaylardan uzak durmak çözümlerin başında geliyor. Bir diğeri ise çözüm sunacağını iddia eden, mevcut işinde de başarılı adaylara şans tanımak, mevcut görevinde başarılı olanları desteklemek ve neler yapabileceklerini iyi bilmek…

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler

Boş vaatleri duymazdan gelin…

Taban Fiyat Uygulaması sloganına inanmayın!

Sektörün en büyük sorunu olan fiyat rekabetinin önüne geçecek en önemli sorunun çözümü bireysel olarak 1-2 tane odanın girişimiyle mümkün değil. Bu sorunun kuaför-meslek odalarının birlikte hareket ederek profesyonel ve kurumsal bir hareketle sorunun çözümü konusunda profesyonel çalışma yapmalarından geçiyor. Bunu seçim malzemesi olarak kullanmak yıllardır alışkanlık haline gelmiş durumda.

Eleman Sorunu:

Bağlı bulunduğunuz meslek odasını çevrenizdeki kuaförlük programına sahip meslek liseleriyle işbirliği yapmaya zorlayın.

Siz zorlamazsanız bulunduğunuz yerde kaç okul olduğunu bilemeyen odaların kimler olduğunu biz biliyoruz. Bu liselerle işbirliği yapılmaz ve işbirliği yapma yolları aranmaz ise bu okullara olan talep de her geçen gün azalacak ve eleman sorunu şimdikinden daha fazla olacaktır.

Çok fazla talep değil! Az, öz ve herkesin işine yarayan taleplerde bulunun!

Meslek odalarının yasa koyucu karşısındaki güçsüzlüğüne yıllardır şahidiz. Ortada çözülen bir sorun olmadığı gibi artan sorunlar karşısında acziyet büyüyor. Fakat koltuk sevdası devam ediyor. Bu nedenle mümkün olduğunca yapabilecekleri taleplerde bulunun: Kuaförler Evi, Kuaförler Tatil Köyü, Kuaförler Ev Kooperatifi gibi balonlara dikkat edin…

Fuar, show vb göz boyamalara kanmayın:

Ülkemizde ne yazık ki son 15 yıldır kuaförlük üzerine bir ihtisas fuarı yapılamıyor. Güzellik-Kozmetik fuarları içinde verilen gecekonduvari alanlar içerisinde ‘fuarı biz yaptık’ edasıyla küme küme oturan oda yöneticileri ve onların birkaç arkadaşı dışında kimseyi göremezsiniz.

Yeni ürünler, sektörel markalar zaten yoktur. Katılım da çok azdır. Sadece gençlik heyecanı ve enerjisi ile mesleğini sergileme sevdasında olan genç kuaförlere, kuaförlüğe yakışmayacak basit ve kalitesizlikte podyumvari alanlarda yaptırılan gösteriler ve istikarsız yarışmalar vardır. Zaten bu yarışmalarda da herkes madalyasını ve sertifikasını alabilecektir. Sorun nasıl oluşturulduğu veya değerlendirdiği bilinmeyen jürinin kimi nasıl seçtiğidir. Fuar yapıyoruz, fuarda yerimizi aldık göz boyamalarına inanmayın. Zaten fuarcılık da çoktan öldü.

devamı bir sonraki yazımızda…

Not: Bu bilgileri yazının linkini vererek istediğiniz gibi kullanabilir, paylaşabilir, öneri olarak kullanabilirsiniz…

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler

hairist.com.tr

Kuaför ve Berber Meslek Odaları hakkında düşünceler-1

[poll id=”6″]

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz