Wella Professionals Ürünlerinin Satışı Durduruldu

Uzun süredir Türkiye’de, Engin Grup bünyesindeki Yöntem Profesyonel Kozmetik tarafından satış, dağıtım ve pazarlaması yapılan Wella Professionals ürünlerinin satışının durdurulduğuna dair gelişmeler.

Bilindiği üzere P&G, 2001 yılında Clariol markasını 4,9 milyar dolara, 2003’te de Wella markasını 6,9 milyar dolara satın almış ve tamamını 2016’da Coty’e satmıştı.

2021 yılında ise Coty ve KKR arasında KKR’nin Professional Beauty and Retail Hair (Profesyonel Güzellik ve Perakende Saç) şirketlerinin, değeri 4,3 milyon dolar olarak öngörülen çoğunluk hissesine sahip olması için bir ön sözleşme imzalandı. Ön sözleşme şartları gereğince Coty,“Wella” ve onun profesyonel markalardan oluşan portföyü ile KKR’nin yüzde 60 hissesine, Coty’ninde kalan %40 hisseye sahip olacağı bağımsız bir şirket (Wella Company) kurarak devam etti.

Markanın P&G’ye satılmasının ardından markanın hem tüketici hem de profesyonel ürünlerinin Türkiye’deki tüm satış-dağıtım ve pazarlama faaliyetleri Engin Grup bünyesindeki Yöntem Profesyonel Kozmetik tarafından yürütülmeye başlandı.

Wella ile ilgili ilk değişim market ürünlerinde

Kısa bir süre önce, önce market ürünlerinin Türkiye’de Yöntem Profesyonel’den alınarak farklı bir firmaya verildiği, şimdi de profesyonel ürünlerin Yöntem Profesyonel Kozmetik tarafından satışının durdurulduğu bilgisi konuşulmaya başlandı ve kuaförlerin Wella Professional ürünlerine erişiminin bulunmadığı bilgisi geldi.

Ticari anlaşmazlık mı çalışan hakları mı?

Ticari konularda Wella Company’nin Yöntem Profesyonel Kozmetik ile anlaşmazlık yaşadığı sektörde konuşulanlar arasındaydı. Her ne kadar ticari anlaşmazlık yaşansa da ürünlerin taraflar tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadan durdurulması berberinde soru işaretleri barındırıyor.

Üstelik Wella Company’nin müşterilerinin ihtiyaçlarını tedarik etmek üzere alternatif bir distribütörü işaret etmeden satışın durdurulmasını talep etmiş olması daha da ilginç.

Sektörde konuşulan bir diğer konu ise çalışan haklarıyla ilgili

Böyle bir durdurma kararının ardında sadece ticari anlaşmazlığın değil bunu tetikleyen unsur olarak bir kadın çalışanın kişilik haklarına ilişkin bir durum da gelen bilgiler arasında.

İlgili çalışanın hukuki süreç başlattığı ve bu konuda yaşadığı sorunu Wella Company’e aktarmasının ardından kararın alındığı da konuşulanlar arasında.

Ne olacak?

Daha detaylı ve sadece konuşmalardan ibaret olmayan gerçek bilgiler için ilgili taraflardan gelecek bilgiler hem durumu netleştirecek hem de bundan sonraki süreçte Wella Professionals ürünlerinin kuaförler tarafından nasıl tedarik edileceğini dair bilgi verecektir. Bu amaçla hem Yöntem Profesyonel Kozmetik hem de Wella Company’den talep ettiğimiz detaylı bilgileri okuyucularımızla paylaşıyor olacağız.

Önerilenler

Benzer İçerikler