Sürekli Olarak Yorgun Hissetmenizin Nedenleri

Yeterince uyuduğunuzu düşünmenize rağmen sabahları yorgun mu uyanıyorsunuz? Gün boyu enerjiniz düşük mü? Bunun sebebi genellikle aşağıdaki durumlardan biri ya da birkaçıyla bağlantılıdır.

Sürekli Yorgun Hissetmenizin Üç Temel Sebebi:

1- Zayıf Uyku

Kalitesiz veya az uyku uyumak hepimizin başına gelebilir. Ancak, uykumuzu alamamak düzenli bir hale geldiğinde, ruh halimiz, enerji seviyemiz, düşünme ve hareket etme yeteneğimiz ve neticede sağlığımız bundan olumsuz etkilenir.

Yeterli ve kesintisiz bir uykudan mahrum olmak, zihin bulanıklığı, bitkinlik, düşük ruh hali, sabırsızlık, şekere aşerme, sindirim işlevlerinin zayıflaması, hormon dengesizliği gibi sorunlar yaşamanıza yol açar. Kaliteli Uyku, sağlığımız için vazgeçilmez bir unsurdur.

Uyku Kalitenizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?

  • Akşam öğünlerinizin hafif ve sindirimi kolay yiyeceklerden oluşmasına dikkat edin..
  • Sakinleştirici bir bitki çayı için (Valerian, Papatya, Lavanta, Rezene uyku için ideal otlardır)
  • Yatmadan 1 buçuk saat önce ekranlarınızı kapatın ve yatak odasında ekranlara geçit vermeyin.
  • Yatak odanızda koyu renkli perdeler, uygun oda sıcaklığı önemlidir.
  • Zihniniz düşüncelerle doluysa ve bir türlü zihninizi susturamıyorsanız, yatmadan önce meditasyon yapın.

2. Yeterince Su İçmemek

Günde en az 1,5 litre su tüketmeye gayret edin. Su ihtiyacı, gün boyu bedeninizi nasıl kullandığınıza ya da tükettiğiniz gıdalara göre değişiklik gösterir. Örneğin; gün içinde kahve tüketiyorsanız, kafein dehidrasyona sebep olduğu için su ihtiyacınız otomatik olarak artacaktır. Dehidrasyon belirtileri arasında baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, güçlü kokulu çiş yer alır.

3. Besin Değeri Düşük Gıdalar Tüketmek

Yoğun hayatımızda bazen iyi beslenmeyi, yeterince uyumayı, ihmal ediyor olabiliriz. Ancak, besinler vücudumuzun yakıtıdır. Düzenli saatlerde basit ve iyi hazırlanmış öğünler yiyerek beslenme şeklinizi iyileştirin. Düzenli aralıklı öğünler, kan şekeri seviyelerinizin gün boyu dengeli olmasını sağlar.

Öğünlerinizi Sağlıklı Hale Getirme Yöntemleri

  • Buzdolabınızı sağlıklı doğal gıdalarla (taze meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlar, sağlıklı proteinler) doldurun.
  • Buzluğunuza, sonradan kolayca kullanabilmek için haşlanmış nohut, mercimek gibi gıdalar koyun.
  • İşlenmiş şekerli yiyecek ve atıştırmalıkları daha sağlıklı seçeneklerle değiştirin. Öğün aralarında atıştırmak, sindirim sistemimizin sürekli çalışması demektir. Bu da yorgunluğa neden olur.

Önerilenler

Benzer İçerikler