fbpx

Soğuklara Karşı Cilt Bakımı Tavsiyeleri ile Cildinizi Koruyun

Bazılarımız kış günlerini severken bazılarımız da yaz günlerini iple çekerler. Bakıldığında her iki mevsimin de kendine has güzel özellikleri var. Ancak her iki mevsimde de yapmamız gereken önemli bir şey var; cilt bakımı. Cildimiz aşırı sıcaklardan tahriş olabildiği gibi soğuklardan dolayı da zarar görebiliyor. Özellikle kış günlerinde deri dökülmeleri, cilt kurumaları ve benzeri sorunlar, kış aylarının çetin olduğu dönemlerde kendilerini çok sık belli ediyor.

Sonuç olarak cilt bakımı konusuna duyulan ihtiyaç kış mevsiminde daha çoğalır. Bu yazımızda, kış aylarında ortaya çıkan aşırı soğuk havanın cildinizi nasıl tahriş ettiğinden bahsedeceğiz. Akabinde bu cilt bakımı konusundaki tavsiyelerimize yer vereceğiz. Gelin başlayalım.

Kış Aylarında Cildimiz Neden Tahriş Olur?

Kış aylarında cildimiz soğuk havaya çok sık maruz kalır. Bu durumda kan dolaşımı yavaşlar ve cildiniz kendini koruma konusunda zayıf kalabilir. Çünkü yetersiz kan dolaşımı, cildin yeteri kadar beslenememesine yol açar. Sonuçta cildiniz hassaslaşır ve kurumaya başlayabilir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak adına cilt bakımı konusunda oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor. Özellikle de kış mevsiminin en soğuk geçtiği bu günlerde cildinize daha çok önem vermelisiniz. “Cilt bakımı nasıl yapılır, tavsiyeleriniz nelerdir?” diyorsanız, yazımızın devamında yer alan tavsiyelere tek tek göz atabilirsiniz.

Cilt Bakımı Önerileri
Pexels, Cilt Bakımı

Kış Mevsiminde Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Yaz veya kış fark etmeksizin her mevsimde cilt bakımı yapmak gerekir. Çünkü vücudumuzdaki diğer tüm organlar ve dokular gibi cildimizin de birtakım ihtiyaçları vardır. Eğer cildinizi yeteri kadar beslemezseniz, o da kuruyabilir ve sonuçta size acı dolu bir yüz olarak geri dönebilir. “Bu sorunlar benden uzak dursun.” diyorsanız, vereceğimiz tavsiyelere hemen göz atın:

  • Vitamin ve makro besinler açısından dengeli beslenin. Özellikle de C ve A vitamininden yoksun kalmamaya dikkat edin.
  • Nemlendirici kremlerden faydalanın ve krem seçimi konusunda şüpheci olun. Her krem cildinize iyi gelecek diye bir şey yoktur.
  • Güneş koruyucu kullanarak, hassaslaşan cildinizi güneşe teslim etmeyin. Zira güneş kış aylarında da cildinizi yakabilir.
  • Makyaj yaparken alkol ve tonik içeren ürünlerden uzak durun. Kurumuş cildinizi daha da kurutmayın.
  • Sık sık duş alın ve makyaj yaptıktan sonra cildinizi iyice temizleyin. Duş alırken su sıcaklığına dikkat edin ve kış aylarında çok sıcak suda duş almaktan kaçının. Böylece cildinizin aşırı sıcağa ve soğuğa maruz kalmasını engelleyebilirsiniz.
  • Peeling yaparak cilt bakımı konusunda ihmalkarlıktan uzak durun. Ölü hücreleri belirli aralıklarla cildinizden atarak hücre yenilenmesini düzenleyin.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz