Sarışınlar, Sarı Saçın Cazibesi ve Enerjisi

Sarışınlar, son buzul çağının sonundan bu yana popülerliklerinden hiçbir şey kaybetmedi. Araştırmalar da sarışınların dergi kapaklarında daha sık yer aldığını gösteriyor. Sarı saçın kökenleri, ikonik sarışınlar, sarı saçın enerjisi ve sarışın olmayı deneyip hayal kırıklığı yaratan ünlüleri sizin için derledik.

Teoriye göre, beyaz ırkta görülen sarı saç ve mavi gözler yaklaşık 11 bin yıl öncesine dayanan yeni uyarlamalar. Bu özelliklerin, son buzul çağının sonunda Kuzey Avrupa kabileleri arasında geliştiği düşünülüyor. 

Kuzey Avrupa’nın güneş ışığına maruz kaldığı saatler, Afrika ile karşılaştırıldığında çok daha azdır. Bu nedenle, Avrupa’ya göç eden kabilelerin, deri ve saçların depigmentasyonuyla sonuçlanan bir genetik mutasyona uğradığı varsayılıyor.

Cinsel seçilim, Kuzey Avrupalılarda evrimin arkasındaki en güçlü güçlü itici güçtü. Buzun arazinin çoğunu kapladığı Kuzey Avrupa’da insanlar ete bağımlıydı. Gruplar, tarih öncesi bizon veya mamut sürülerini aramaya başladılar. Bu av gezileri tehlikeliydi ve birçok ölümle sonuçlandı. Sonuç olarak, sayıları erkekleri aşan dişiler arasında yoğun bir cinsel rekabet dönemi olduğu öne sürülüyor. Bu süreçte erkeklerin seçim yaparken rakiplerinden sıyrılan sarışınları seçtiği düşünülüyor.

Ayrıca, saç boyası bulunmadan önce, kadınlarda sarı saç, gençliğin ve dolayısıyla üreme zindeliğinin açık bir işareti olarak yorumlanıyordu. 

Sarışınlar, son buzul çağının sonundan bu yana popülerliklerinden hiçbir şey kaybetmemiş gibi görünüyor. Araştırmalar da sarışınların dergi kapaklarında daha sık yer aldığını gösteriyor.

Saç Rengi ve Çekicilik

Viren Swami ve Seishin Barrett (2011) saç renginin erkeğin yaklaşımına etkisini inceledi. Aynı kadın, beş hafta boyunca haftanın üç günü Londra’daki çeşitli gece kulüplerinde farklı zamanlarda kızıl, kahverengi veya sarı saçlarla bara oturdu. Ona dans pistine bakması, özellikle flört etmemesi ve hatta bir erkekle göz teması kurmaması söylendi. Her ortamda aynı makyajı ve kıyafetleri giydi: koyu kot pantolon, beyaz bluz, siyah hırka ve kahverengi botlar. Tek fark saç rengiydi.

Sonuç? Sarışınken erkekler ona çok daha fazla yaklaştı. Saat 20:00’den sonra kendisine yaklaştığı gözlemlenen 120 erkek 18 ila 28 yaş aralığındaydı.

Sarışınlar

Sarı Saç Tutkusu 

Pek çok kadın sarı saçlara özeniyor. Tüm dünyada saç rengini sarıya boyatmak için kuaför salonlarına akın edenlerin sayısı azımsanacak gibi değil. Ancak, farkında olmasalar da bazen bu yanlış bir tercih olabiliyor. 

Kendi doğal saç ve ten renkleriyle uyumsuz olduğu halde sarışınlığı tercih eden kadınların çoğu, farkında olmadan daha soluk, demode, hatta daha yaşlı görünebiliyorlar.

Saç Rengi ve Enerji İlişkisi

Renk de dahil olmak üzere evrendeki her şey, bir enerji titreşimi yayar. Enerji düzeyinde ele alındığında, bu senaryoya uyan kadınlar, bilmeden daha düşük bir enerji titreşimi yaymayı seçiyorlar. Birinin enerji titreşimini test etmek için ideal bir bütünsel uygulama olan Enerji Kas Testi kasların, düşüncelerin, eylemlerin, duyguların ve nesnelerin kişiyle titreşimsel uyum içinde olup olmadığını belirliyor.

Birisi, kendisiyle uyum içinde olmayan renklerle kas testi yaptırdığında, kasları daha zayıf değerler verir, bu nedenle bu kişi dünyaya daha düşük bir enerji titreşimi yayar.

Kadınların saçlarında denediği ve kendileriyle uyumsuz olan başka renkler de mevcut, ancak saçta kişiyle uyumlu olmayan sarı rengin olumsuz etkilerinin yoğunluğu, örneğin koyu kahverengiden orta kahverengiye gitmekten çok daha belirgindir. 

Herkes Sarışın Olmak Zorunda Değil!

Saçlarınız için Sarının İdeal Renk Paletinizde Olmadığını Gösteren Faktörler:

  • Doğal sarı saçlara sahip olmamak
  • Doğal kaş renginiz ile açılmış/boyanmış saç renginiz arasında önemli bir renk farkı olması
  • Saçlarınızı sarıya boyadıktan sonra aynaya ya da bir fotoğrafınıza baktığınızda gözlerinizin yüzünüzden çok saçlarınıza odaklanması
  • Yüzünüzün soluk ve ten renginizin sarı saç renginizle uyumsuz görünmesi.

Trendleri takip ederek veya beğendiğiniz bir ünlüyü taklit ederek saç renginizi körü körüne seçmeyin. Saçınıza en uygun renkleri belirleme konusunda eğitimli bir danışmandan, uzman bir kuaförden destek alın.

İkonik Sarışınlar

Maryln Manroe 

Sarı Saçın Cazibesi ve İkonik Sarışınlar
Instagram @marilynmonroe

Cinsel cazibesinin vazgeçilmez bir öğesi olan sarı saçları ona dünyanın en seksi kadını unvanını kazandırdı. Efsane yıldızı hafif dalgalı şekillendirilmiş sarı saçları olmaksızın düşünmek mümkün değil! 

Grace Kelly

Instagram @gracekelly_daily

Amerikalı oyuncu ve Monako Prensesi Grace Kelly, platin sarıdan daha soğuk ve doğal olan “Baby Blonde” tonunu popüler hale getirdi.

Bridgett Bardot

Sarı Saçın Cazibesi ve İkonik Sarışınlar
Instagram @hollywoodladies.321

Sharon Stone

Platin sarısı kabarık saçlarıyla tanınan bir zamanların en popüler yıldızı, kendi döneminin en çok arzulanan ve sonraki nesillerin de saç rengini ve stilini hayranlıkla taklit ettiği bir isim.

Sarı Saçın Cazibesi ve İkonik Sarışınlar
Instagram @sharonstone

Bir dönemin seks sembolü olarak hem  kadınları hem erkekleri kendine hayran bırakan yıldız, sarışınlığı 90’larda yine zirveye taşıdı.

Kate Moss

Sarı Saçın Cazibesi ve İkonik Sarışınlar
Instagram @katemossagency

Kate Moss’un güneşe maruz kalmış etkisine sahip ışıltılı uzun sarı saçları ve tarzı, onu dünyanın en ünlü moda ve stil ikonu haline getirirken, tarihe şimdiden adını yazdıran sarışınlar arasında yerini aldı bile.

Madonna

Sarı Saçın Cazibesi ve İkonik Sarışınlar
Instagram @madonna

80’lerde kısa sarı saçları, çılgın ve provokatif imajı ile tanıdığımız dünyanın en ünlü kadın pop şarkıcısı Madonna,nın 1990 yılındaki Blonde Ambition (Sarışın hırsı) adlı turnesiyle birlikte sarışınlığı da tescillenmiş oldu. 

Claudia Schiffer

Instagram @claudiaschiffer

Bir zamanlar podyumlarda fırtına gibi esen topmodel dünyanın en ikonik sarışınlarından biri.

Gwyneth Paltrow

Instagram @gwynethpaltrow

Güzel oyuncunun sofistike zarafeti, yıllardır değişmeyen hafif açılmış sarı saçlarıyla tam bir bütünlük içinde. 

Prenses Diana

Sarı Saçın Cazibesi ve İkonik Sarışınlar
Instagram @princesdianaa

Dünyada hala ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Lady Diana, kumlu sarı saçları ile tüm dünya medyasının peşinden koştuğu bir stil ikonuydu. Hala da modacılara ve saç tasarımcılarına ilham vermeye devam ediyor. 

Sarışınlığı Deneyip Hayal Kırıklığı Yaratan Ünlüler

Anne Hathaway

Instagram @annehathaway

Güzelliğini bu kadar baskılayan, enerjisiyle bu denli uyuşmayan başka bir renk olamazdı, neyse ki bu yanlıştan çabuk döndü.

Kim Kardashian

Instagram @georgepapanikolas

Kara kaşlar ve gözlere, koyu bir ten rengine sahip olan Kardashian, saçlarını sarıya boyatmayı denediğinde bütün o egzotik havasını kaybetmişti. O da hızlıca esmerliğe geri döndü.

Rita Ora

Instagram @ritaora

Sarı saçın büyüsünden bir türlü kurtulamayan Ora, kendini bu şekilde daha çekici ve alımlı hissediyor olabilir, ama renk uzmanları aynı fikirde değil.

Rihanna

Instagram @rihhh_navyyy

Ünlü Afro-Amerikalılar arasında sarı saçları deneyenler çok. Rihanna da sarışın olmayı tecrübe etse de, güzelliğini ve cazibesini büyük ölçüde siyah saçlarına borçlu.

Jessica Alba

Instagram @looks_issue

Renk uzmanlarının, sarı saçın ten rengi ile uyumsuz olduğu konusunda hemfikir olduğu diğer bir isim de Jessica Alba. 

Siz ne düşünüyorsunuz? Haklı sayılırlar, öyle değil mi?

Önerilenler

Benzer İçerikler