Uzun Süreli İlişkilerde Seks Dinamiği

Uzun süreli ilişkilerde cinselliğin ilk günler ve aylardaki niteliğini ya da sıklığını kaybetmesi, son derece olandır. İlişkinizde seks artık eskisi kadar yer kaplamıyor ya da keyif vermekten çıkıp monoton veya zorunlu bir faaliyete dönüşmüş olabilir. İşte uzun süreli ilişkilerde seks ile ilgili gerçekler:

Cinsel Doyum İlişkinin İstikrarını ve Refahını Artırıyor

Seks genellikle ilişkileri geliştirir, ancak ilişkideki önemi bireysel olarak çiftlere bağlıdır.

Bununla birlikte, araştırmalar, iyi bir cinsel yaşam ile mutlu ilişki arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Diğer bir araştırma, cinsel doyumun, ilişkideki iletişim sorunlarının olumsuz etkilerini bile telafi edebileceğini ortaya koyuyor. Archives of Sexual Behavior’da yayınlanan bir araştırmaya göre, dilediğinizden daha az seks yapmak, ilişkinizi daha az istikrarlı hale getirerek ayrılma olasılığını artırabiliyor.

Bütün bunların yanında seksin hangi sıklıkta tatmin edici olduğu, tamamen kişilere bağlıdır. Bazı insanlar seksle o kadar ilgilenmezler ve mutlu bir ilişkiye sahip olmak için özellikle  ona ihtiyaçları yoktur. Önemli olan, sizin ve partnerinizin seks hayatınızdan ne istediğinizi konuşabilmeniz, herhangi bir tutarsızlığı kabul edebilmeniz ve her iki tarafın ihtiyaçlarının da karşılandığından emin olmanın yollarını bulabilmenizdir. 

Uzun Süreli İlişkilerde Seks Dinamiği

Uzun Süreli İlişkilerde Seks Neden Azalır?

Uzun süreli ilişkilerde seks kademeli olarak azalma gösterir. İlişkide, en başta çok fazla cinsel enerji mevcuttur, çünkü yenidir ve o kişiyle fiziksel yakınlığı ilk kez keşfediyorsunuzdur. Aşık olduğumuzda deneyimlediğimiz, iyi hissettiren ve bağlanmamızı sağlayan kimyasalların yeniliği ve adeta bedenimize akın etmesi, seksin neden ilişkinin başlarında çok fazla yaşandığını açıklıyor. Bu kimyasalların akını geçtikçe, çiftler genellikle daha düşük düzeyde, daha düzenli bir arzu akışına alışırlar.

Bazen Partnerimizin Seks İstememesi Normaldir

İnsanların sekse olan ilgisi, çeşitli faktörlere bağlı olarak gelir ve gider. Bu faktörler, stres seviyesi, uyku eksikliği, hormonal dalgalanmalar, anti-depresan ya da diğer bazı ilaçların yan etkileri, ruh sağlığı sorunları, bedenimiz hakkındaki düşüncelerimiz (beden imajı) ve ilişki sorunlarıdır. 

İlişki devam ederken hayat değişir, aileye yeni bir bebek gelebilir, partnerlerden biri yeni bir işe başlıyor ya da stresli bir dönemden geçiyor olabilir 

Bir ilişkide bazen seks yapmak istememek de normaldir. Bunun için kendinizi ve partnerinizi yargılamayın. 

Düşük cinsel istek bazen ilişkide daha başka sorunlara işarettir

Araştırmalar, cinsel doyum ile ilişki doyumu arasında çift yönlü bir ilişki bulmuştur; bu, partnerinizden memnun değilseniz, muhtemelen cinsel yaşamınızdan da pek memnun olmayacağınız anlamına gelir. Partnerlerden biri veya ikisi seksle ilgilenmiyorsa, hasır altı edilen ve ele alınması gereken bir ilişki sorunundan bahsedilebilir. Neler olup bittiğini anlamak için, konuyu açmanız ve ikinizin de ilişkinizin durumu hakkında ne hissettiğinizi konuşmanız gerekir. İyi bir ilişkiye odaklanın, çoğu zaman iyi seks de peşinden gelir.

Erkekler de düşük libido sorunu yaşayabilir

Bütün erkeklerin daima seks istediği öngörüsü, kültürel bir klişeden ibarettir. Zaman zaman birçok erkek cinsel dürtülerinde azalma yaşar. 

Uzun Süreli İlişkilerde Seks Dinamiği

Bazen İstemek için Başlamak Gerekir

İnsanlar arzuyu farklı yaşarlar. Pek çokları, herhangi bir fiziksel uyarılma gerçekleşmeden de seks isteyebilirken, bazılarında cinsel istek ancak fiziksel uyarılma başladıktan sonra ortaya çıkar. Bu, duyarlı arzu olarak bilinir. Duyarlı arzuya sahip olan insanlar, yalnızca fiziksel olarak uyarıldıklarında seks yapmak isterler.

Kısacası, gün boyunca istek duymamanız seksten zevk almayacağınız anlamına gelmez. 

Ancak elbette ki, uzun süreli ilişkilerde bile, kimse istemediği zamanlarda seks yapmak zorunda değildir. İstemediğiniz halde yapmak, eşinizle bağınızın kopmasına ve ona karşı öfkeli hissetmenize neden olabilir. Bu da ileride daha büyük sorunlara yol açabilir.

İlişki Geliştikçe Seks Güzelleşir

Uzun süreli ilişki, arzu ve seksin azalması anlamına gerekmez. Yıllarca beraber olan birçok çift, tatmin edici bir cinsel yaşama sahiptir. Aslında, çiftler birbirini tanıdıkça cinsel hayatları da o oranda iyileşir. Birlikte yeni deneyimleri keşfederken daha rahat hissederler.

Önerilenler

Benzer İçerikler