Saç Uzamasına İlişkin Gerçekler ve Yanlış Bilinenler!

Saç uzatmak pek çokları için çok sıkıntılı bir süreçtir. Saçın daha hızlı uzaması için destekleyici görevi gören gerçek etkenlerin yanı sıra pek çok da doğruluğu olmayan efsane bilgi mevcut. İşte, bu efsane bilgiler ve gerçeklerin bir listesi:

Saçınızı Kestirmek Daha Hızlı Uzamasını Sağlıyor

Sık kesimler her zaman daha hızlı uzayan saçlarla ilişkilendirilir. Saçınızı kesmek saçınızın daha hızlı uzaması için bir yol değildir ama saçın dökülmesini engeller ve daha dolgun görünmesini sağlar. Saçınızın uçlarını aldırmak, genel görünümü stilize eder ve saçların daha kalın telli görünmesini sağlar. Hepsinden önemlisi, gelecekte kırılmaya ve hasara neden olabilecek saç kırıklarınıortadan kaldırır.

İyi Bir Diyet Saç Uzamasını Destekleyebilir

Saç sağlığından bahsettiğimizde saçın uzamasını destekleyen bazı doğal gıdaların tüketilmesi gerekir. Saçınız proteinlerden oluştuğundan, büyüme sürecini düzenlemek için yumurta, balık, et ve tavuk gibi protein açısından zengin yiyeceklere ihtiyacınız vardır. Günlük diyetinize avuç içi büyüklüğünde bir porsiyon veya 120 gram protein açısından zengin yiyecekler eklemeniz önerilir. Proteinler dışında kompleks karbonhidratlar da saç hücrelerinin hızlı büyümesi için gerekli enerjiyi sağlayabilir. Genellikle kırmızı et, vücudunuzun saç hücresi proteinlerini daha iyi ve daha hızlı üretmesine yardımcı olan yüksek düzeyde demir içerir.

Her Gün Şampuanlamak Saçınızın Dökülmesine Neden Olur

Saç dökülmesi, saçın uzamasını engelleyen ilk nedendir. Son yıllarda, her gün şampuanlamanın yoğun saç dökülmesine ve hatta kelliğe neden olabileceği yönünde yanlış bir inanç var. Bu efsane bilginin bu kadar ciddiye alınmasının sebebi, duş sırasında giderin saçla tıkandığının görülmesi ve dökülmenin şampuanla ilişkilendirmesidir. Şampuanlama genellikle saçınızda oluşan tüm kırık saç tellerini atar. Şampuan saçınızdaki kiri, yağı, sebumu ve saç derinizi temizler. Bu işlem de saç ın uzamasını hızlandırmak için temiz bir ortam sağlar. Her zaman nazik bir saç şampuanı kullanılması tavsiye edilir.

Sık Fırçalamak Saçları Daha Güçlü Kılar

Saçınızı sık sık fırçalamanın saçınızın güçlenmesiyle hiçbir ilgisi yoktur. Sık fırçalamak baş kaslarını uyarır ve saç köklerine ciddi zarar verebilir.

Düzenli Yağlama Saçların Daha Hızlı Uzamasını Sağlar

Saç derisine oturan diğer birçok saç ürününün aksine, yağ kütiküllere (saçın dış tabakası) kolayca nüfuz ederek onları daha güçlü hale getirebilir. Düzenli yağlama saçınızı açıcıdan, hasardan ve ısıdan koruyabilir. Daha iyi koruma için bir kalkan görevi görür. Saç derisini ya da saç uçlarını yağlamanın saçın uzunluğunu çok fazla etkilemeyeceği kanıtlanmıştır, ancak saçı yağlamak daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Saçları Sıkı Toplamak Saçın Uzamasını Önler

Saçları uzun süre gergin ve sıkı bir şekilde toplamak saç uzamasını engelleyebilir. Bu saç bağlama tekniği, saçınızın kopmasına neden olabileceğinden saç dökülmesine kolayca katkıda bulunur. Sıkıca bağlanmış saçlar, saç tellerine çok fazla baskı uygulayabilir, bu da saça ve saç folikülüne ciddi zararlar verebilir.

Önerilenler

Benzer İçerikler