Saç Bakımında Gözeneklilik Testi ve Önemi

Kıvırcık saçlar için herhangi bir ürün satın almadan önce, saç gözeneklilik testi yapılması önemlidir. Bu testi kendi başınıza da kolayca yapabilirsiniz. İster sağlıklı, ister kuru, ister zarar görmüş olsun, saç yapısını anlamak doğru bakımın temelini oluşturur.

Saç Gözeneklilik Testi Nasıl Yapılır?

Saçınızın gözenekliliğini belirlemenin en etkili yolu, yüzdürme testi olarak da bilinen bir saç teli testidir. Temiz saçlarınızdan bir tutam alın (saç fırçanızdan da alabilirsiniz) ve bir bardak suya koyun. Saç mutlaka temiz olmalıdır, çünkü saçınızda kalan herhangi bir ürün birikimi sonuçları doğru ölçmeyecektir. 

Saçınız hemen bardağın dibine batarsa, aşırı gözenekli saçlara sahipsiniz demektir. Saç bardağın üstünde yüzüyorsa, az gözenekli saçlara sahip olduğunuz anlamına gelr. Eğer saç bardağın içinde, ortada bir yerde yüzüyorsa orta gözenekli saçlara sahipsiniz. 

Duşta da benzer sonuçlar görebilirsiniz. Saçınızın tamamen ıslanmasının ne kadar sürdüğünü fark ettiniz mi? Bukleleriniz suyu hemen emiyor mu, yoksa kıvırcık saçlarınızın duş altında tamamen ıslanması bir süre mi alıyor? Saçınızın gözeneklilik seviyesine bağlı olarak, kütikülleriniz daha sıkı ya da gevşek olabilir. 

Az Gözenekli Saçlar

Bu tür saçlarda, tıpkı su bardağının üstünde yüzen saç teli gibi, buklelerinizi nemi emmede zorluk yaşar. Bu sadece nem değil, yağlar ve saç kremleri için de geçerli. Kütiküller sıkıca bağlıdır, bu da herhangi bir şeyin kolayca içeri girmesini zorlaştırır. Saçınız çoğu zaman parlak ve kaygan görünür. Bu tür saçlar için ürün emilimi kolay olmadığından, ürünler saç şaftına nüfuz etmek yerine kütikülün üstüne oturduğundan ürün birikmesi ve yağlanma sorunu yaşanabilir. Bu tür saçlara sahipseniz, daha iyi emilim sağlamak için saç ürünlerini duşta uygulamayı deneyin. Ayrıca, ısı kütikülün (saçın dış tabakası) kalkmasına izin verdiğinden, yoğun bakım için düzenli olarak buhar kullanmanız faydalıdır. 

Orta Gözenekli Saçlar 

Bu tür saçlar için bakım pek karmaşık değildir. Kütikülün yapısı az gözenekli saçlar gibi sıkı , aşırı gözenekli saçlar gibi aralıklı ve açık olmadığından saçınız nemi iyi emerek tutabilir. Buklelerinizi renklendirirken veya ısı uygularken zamanla hasar ve kırılma meydana gelebilir. Yukarıdaki test sonucunda saçınız bardağın üst kısmına yaklaşırsa, saçınız için protein açısından zengin ürünler kullanmanız gerekir. Saç dibe yaklaşıyorsa yağlı bir maske kullanmalısınız. 

Insight Dry Hair Besleyici Saç Maskesi

Aveda Dry Remedy Nemlendirici Saç Maskesi

Bonacure Hyaluronic Nem Yükleme Sprey Krem 

Aveda Be Curly Bukleli Saçlar için Saç Nemlendirici

Bonacure Hyaluronic Nem Yükleme İnci Taneli BB Krem

Aşırı Gözenekli Saçlar

Bu tür saç süper emicidir, dolayısıyla buklelerinizin nemi tutması zordur, nemlendirme ürünlerinin faydaları uzun sürmez. Bu saçınızı sürekli ısı yayan aletlerle şekillendirmeniz ya da saçınızı boyamanıza bağlı olabildiği gibi genetik kaynaklı da olabilir. Aşırı gözenekli saçlarda bukleleri beslemek için en iyi şey protein ve iyi bir saç yağıdır. Protein, kırılgan kütikülleri güçlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olan özellikler içerir. Ek olarak saçınıza yağ uygulamanız, kütiküllerdeki boşlukları kapatmaya yardımcı olur ve saça zarar veren unsurlara karşı koruyucu bir bariyer sağlar. 

Davines Naturaltech Nourishing Şampuan 

Insight Anti Frizz Nemlendirici Saç Maskesi 

Insight Dry Hair Besleyici Saç Maskesi

Kerastase Elixir Ultime L’Huile Rose Saç Bakım Yağı

Alterna Caviar Replenishing Moisture Masque 

Bonacure Hyaluronic Nem Yükleme İnci Taneli BB Krem

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz