Meme Estetiği Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?

Kategori

Genellikle kadınların tercih ettiği ve erkeklerin de yaptırdığı meme estetiği, birçok sebep ile birlikte sıklıkla uygulanmaktadır. Kadınların yaptırma sebepleri genellikle doğum, emzirme veya yaşlanmanın etkisiyle göğüste oluşan şekil bozuklukları veya sarkma, erkeklerde ise göğsün anormal büyümesi olarak adlandırdığımız jinekomasti oluşumudur. Bunların yanında göğüs estetiği doğuştan gelen daha büyük veya daha küçük göğse sahip olan kişiler tarafından da tercih edilmektedir.

Göğüs Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği farklı sebeplerde gelen kadın veya erkeğin meme büyütme, meme küçültme veya meme dikleştirme işlemlerini içine alan estetik operasyondur. Cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilen bu operasyon sonucunda kişi; istediği ölçülerde dik ve daha güzel bir göğüse sahip olur.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik işlemi öncesi operasyona girecek kişi için sağlık testlerinden geçer ve doktoru ile bir görüşme gerçekleştirerek istediği göğüs işlemine göre hangi tekniğin uygulanacağı belirlenir. Daha sonra kişi genel anestezi altına alınır ve yapılacak göğüs küçültme, büyütme veya göğüs dikleştirme işlemlerine göre operasyon yapılır. Ameliyat genellikle 2-3 saat arası sürer. Operasyon sırasında atılan kesiler dikiş ile kapatılır ve ekstra olarak da bandajlanır. Peki burada bahsettiğimiz meme estetiği çeşitleri nelerdir?

Meme Büyütme: Meme boyutunun küçüklüğünden memnun olmayan kişiler tarafından yaptırılan meme boyutu büyültme estetiğidir. Bu estetik operasyonunda meme bezine veya göğüs kasının altına implant yerleştirilir ve eklenen silikon ile istenilen büyüklük kazanılır.

Meme Küçültme: Meme boyutunun orantısız büyüklüğünden veya yarattığı sorunlardan rahatsız olan kişilerin yaptırdığı meme boyutu küçültme işlemidir. Bu estetik operasyonda istenmeyen deri ve fazlalık göğüs dokusu cerrahi işlemler ile alınmaktadır. Bu sayede boyutta bir küçülme meydana gelir, kişi sağlığına kavuşur.

Meme Dikleştirme: birçok farklı sebep ile göğüste sarkıklık oluşması sonucu meme dikleştirme işlemi tercih edilmektedir. Bu estetik operasyonda meme ucundan meme kıvrımına bir kesik atılarak protez konur ve bu sayede göğüs dikleştirme işlemi başarıyla sonuçlanır.

meme estetiği

Meme Estetiği ve İyileşme Süreci

Estetik operasyonu sonrasında meme ucunda izler kalabilir fakat bir süre sonra belirginliği yok olur. Cerrahi müdahaleler ile yapılan bir estetik operasyonu olduğu için iyileşme süreci ortalama bir ay kadar sürmektedir. Fakat bir ay sonra oluşan ağrılar ve acılar kendiliğinden yok olmaya başlar. Göğse eklenen protezler biraz hareketleri kısıtlayacağı ve ağrı oluşturacağı için ağır egzersizlerden en az 4-6 hafta uzak durmak öneriliyor. Atılan dikişler ise genellikle bir hafta sonra alınıyor. Sizler de meme estetiği iyileşme sürecinde hareketlerinize ve yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Önerilenler

Benzer İçerikler