Yağ Aldırma (Liposuction) Nedir? Nasıl Yapılır?

Kategori

Estetik uygulamaları arasında en sık yaptırılan operasyonlardan biri şüphesiz liposuction’dır. genellikle kalça ve karın bölgesinden şikayet edilen falan vücudun herhangi bir bölgesinde biriken yağ fazlalıklarının ortadan kaldırılması için genellikle yağ aldırma estetiğine başvurulur. Bu estetik işleminde ana amaç zayıflamak değil, vücutta biriken fazla yağları almak ve oluşan şekil bozukluğunu düzeltmektir.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction ameliyatına girmeden önce işlemi yaptıracak kişi ve estetik cerrahı gerekli görüşmeleri ve tahlilleri yaparak hangi bölgede ne kadarlık bir yağ alımı olacağını belirler. Operasyon sırasında fazlalık yağların alınacağı bölge de doktor tarafından çizilerek kişi ameliyata hazır hale getirilir. Tercihe göre genel ya da lokal anesteziden biri kişiye uygulanarak ameliyat süreci başlar.

Yağ aldırma operasyonunda bölgenin uyuşması için bir çözelti enjekte edilerek işlemler gerçekleştirilir. Öncelikle yaklaşık 1-2mm boyutunda kesikler atılarak fazla yağ bulunan bölgeye kanüller yerleştirilir. Bu kanüller vakumlayarak yağı vücuttan uzaklaştırır. Bu işlem sonrası açılan kesikler dikiş ile kapatılır ve bandajlanır. Operasyonun süresi genellikle 1 ile 3 saat arasında değişebiliyor.

liposuction

Yağ Aldırma Operasyonu ve İyileşme Süreci

Liposuction ameliyatı sonrası hastalar genellikle bir gün hastanede müşahede altında tutulur ve bir gün sonrası taburcu edilirler. Yapılan bandaj en az bir ay süre ile operasyon bölgesinde tutulmalıdır. Oluşabilecek ödem veya morluklara karşı kişinin daha hassas davranması ve ağır egzersiz-hareket yapmaması öneriliyor. Bu süreçte en azından bir veya iki gün doktor kontrolü altında ve tavsiyelerine uyarak zaman geçirmeliler. Daha sonra iş hayatlarına geri dönüş yapabilirler.

Ameliyat sonrası fazlalık yağlar alınsa da bu tekrar yağ birikimi oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden yağ aldırma ameliyatı olan kişi aynı günden itibaren yediklerine dikkat etmeli, en azından bir süre sebze ağırlıklı ve sağlıklı beslenmelidir. Vücudunun sağlığına kısa sürede kavuşabilmesi için de sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketimini de azaltılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Kilo Alınırsa?

Yağ aldırma ameliyatı sonrası aldığınız kilolar bölgesel olarak değil tüm vücuda yayılarak etkisini gösterecektir. Operasyon geçirmiş olduğunuz bölgede hücre sayısı azalmış olduğundan dolayı büyük oranda yağ birikimi tekrar gelişmez. Tabi ki alınan kiloya göre etkilenecektir fakat ameliyat öncesi haline geri dönme ihtimali düşüktür.

Önerilenler

Benzer İçerikler