fbpx

Saç Tipine Göre Kesim ve Şekillendirme Tüyoları – 2

İnce telli düz saçlar, kullanımı en rahat ama çabuk yağlandığı için en zorlayıcı saç tiplerinden biridir. Sık karşılaşılan diğer sorun ise sıcak şekillendirme aletleri ya da ihmal nedeniyle kuruyan ve yıpranmış saçlardır. Bu iki ayrı saç tipi için ayrı ayrı nasıl bir kesim uygulanmalı? Bu saçlarda nelere dikkat etmeli, nasıl şekillendirmeli? İşte kesim ve şekillendirme tüyoları:

İnce Telli Düz Saçlar

Kırılgan ve çoğunlukla düz olan ince telli saçlar çabuk yağlanır. Bu yüzden ince telli saçı olup da saçını her gün yıkama ihtiyacı duymayan kadın yok denecek kadar azdır. Peki, bu tip saçlara sahip olanlar için en iyi saç kesimi nedir?

Saç ne kadar inceyse, kesim o kadar kısa ve küt olmalı. Bu yüzden bob, küt bir lob, pixie yada bixie saç modellerini tercih etmeliler. Küt kesimler, bir şekilde saçınızın daha dolgun ve hacimli görünmesini sağlar. Bu tip saçlarda katlardan uzak durulmalı, çünkü saçı olduğundan daha ince gösterebilir. Bu nedenle kuaförler de düz ve ince telli saçlara sahip olanların saçını keserken katlardan muhakkak kaçınmalı.

Bu saçları şekillendirirken, zaten hacimsiz ve başa yapışmaya meyilli oldukları için ekstra hacim ve doku oluşturmanızı sağlayacak kalınlaştırıcı spreylere ve saç diplerini kaldıran pudralara, kuru şampuanlara yönelmelisiniz. Hafif, durulanmayan bir nemlendirme bakımı, özellikle saç kırıkları ve bölünmüş uçları nedeniyle ekstra hacim kaybetme riskini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, bu tip saçlar yağlanmaya meyilli olduğu için kuru şampuan olmazsa olmaz bir üründür.

Saçlara yapışkan bir his vermeden saçı kaldırıp hacim ve boyut kazandırmak için hacim veren profesyonel bir ürün tercih edin. Dolgunlaştırıcı bir saç kremi ya da maske kullanmayı ihmal etmeyin.

İnce telli saçlar, kaliteli ve güvenilir bir saç kurutma makinesinin yardımıyla önemli ölçüde daha kalın ve canlı görünebilir. İşin püf noktası, hacim oluşturmak için saçı yuvarlak bir fırça kullanarak küçük bölümler halinde fönlemektir. İnce telli saçlar hasar görmeye daha yatkındır, bu yüzden daima bir ısı koruyucu sprey kullandığınızdan emin olun!

Kuru ve Yıpranmış Saçlar

Saçlarını sıcak aletlerle her gün ya da gün aşırı şekillendiren, aşırı fırçalayan ya da boyayanların saçlarının kuruyup hasar görmesi kaçınılmazdır. Saç genellikle sert ve kırılgandır, kırılmaya veya dökülmeye meyilli olabilir. Bu tip saçlar için en ideal saç kesimi nedir?

Kuru veya hasar görmüş saçlar söz konusu olduğunda, saç modelinden önce kırık ve bölünmüş uçları kesmek daha önemlidir. Saçınızın sağlıklı görünmesi için düzenli olarak kestirmelisiniz. Bu tür saçlar düzenli kesildiğinde, zamanla sağlığına kavuşur.

Elbette, bu tip saçlarda saç modeli ve şekillendiricilerden önce önceliğiniz saç bakımı olmalı. Düzenli kesimlerin yanı sıra saçlarınızı kuru ve yıpranmış saçlar için geliştirilen bakım ürünleri ile desteklemelisiniz. Onarıcı maskelerle saçlarınızı güçlendirmelisiniz. Durulanmayan saç bakım kremleri de kuru saçlara nemi geri kazandırmak için idealdir.

Elbette, sıcak şekillendirme aletlerinden mümkün olduğunca uzak durmanız gerektiğini söylememize gerek yok. Bu aletler saçı çok kurutur ve saçın hasar görmesine neden olur. 

Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, öncesinde saçınıza bir ısı koruyucu sprey uygulamayı ihmal etmeyin. Maşa ve saç kurutma makinelerini mutlaka en düşük ısı ayarında kullanın.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz