fbpx

Saç Tipi Teşhis Testi ve Uygun Ürünlerin Seçimi

Hangi saç tipi hangi ürünleri gerektirir? Sahip olduğunuz saç tipini biliyor musunuz? Saçınızın tipini belirlemek doğru saç ürünlerini seçebilmenizin ön koşuludur. Bu yazıda saçınızın tipini ve dokusunu teşhis edebileceğiniz testi ve saç tipinize uygun olarak hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini bulacaksınız.

Kusursuz görünen hacimli saçlar her kadının hayalidir. Saçınıza özen göstermek için yalnızca kuaförünüzü düzenli olarak ziyaret etmeniz yeterli değildir, aynı zamanda şampuan, saç kremi, maske, yağlar vb. kozmetik ürünlerini doğru seçmeniz gerekir. Belli bir saç tipinde mucizeler yaratan bir ürün, diğer bir saç tipi için çok yanlış bir tercih olabilir.

Geniş ürün yelpazesi nedeniyle doğru saç bakım kozmetiklerini seçmek kolay değildir. Bunun için yapmanız gereken öncelikle saç tipinizi doğru belirlemektir. Yazı içeisinde değindiğimiz saç tipi teşhis testlerinden yararlanabilirsiniz.

Saç Tipinizi Nasıl Belirlersiniz?

Saçla ilgili başlıca sorunların  çoğunlukla yanlış ürün kullanmaktan kaynaklandığını biliyor muydunuz?

Saç tipinizi belirlemek için şu dört faktörü göz önünde bulundurmalısınız:

1) Saç Dokusu

Ne tür bir saça sahip olduğunuzu keşfetmenin ilk yolu, saçınızın çapını, yani saç tellerinizin genişliğini  belirlemektir. Genellikle saçlar üç kategoriye ayrılır: ince telli, orta ve kalın telli. Saç dokusu, saçınızın belli stilleri tutuş kabiliyetini ve ürünlere göstereceği tepkiyi etkiler. İnce telli saçlarla elde edilen bir saç modeli genellikle iyi durmaz, geriye doğru taramanız ve çok fazla ekstra güçlü bir saç spreyi uygulamanız gerekir.

Öte yandan kalın telli saçlar stilleri çok iyi tutar, ancak genellikle daha az esnek olduğu için şekillendirmesi güç olabilir. Orta telli saç en idealidir, çünkü saç modeli iyi tutar ve şekillendirilmesi de kolaydır. Saçınızın hangi kategoriye ait olduğundan emin değilseniz, basit bir test uygulayarak bu soruya anında cevap bulabilirsiniz.

Saç Dokusu Teşhis Testi

Saç telinizi dikiş ipliği ile karşılaştırın ve mümkünse saç renginize benzer renkte bir iplik seçin. Saçınız dikiş ipliğinden daha ince görünüyorsa saçınız ince telli, daha kalın görünüyorsa kalın telli, bu ikisi arasında ise orta tellidir.

İnce Telli Saçlar

Daha hassas ve hasara daha yatkın saç tipidir. Isı yayan şekillendirme aletlerinin yol açtığı yüksek sıcaklığa karşı daha az dirençlidir. İnce telli saçların bir diğer dezavantajı da genellikle hacimden yoksun olması ve daha hızlı yağlanmasıdır. Bu nedenle ince telli saçlar maksimum bakım gerektirir.

İnce Telli Saçların Bakımı

Bu tip saçlara bakım uygulamanın birincil amacı daha kalın ve hacimli görünmesini sağlamaktır. İnce telli saçlara özel doğru şampuanı, hafif bir saç kremi ve ince saçlara özel saç maskesi kullanarak sonuçları görebilirsiniz.

Saçınızı ağırlaştırabilecek kremsi v, yoğun kıvamlardan kesinlikle kaçının. Jel dokusu saçınız için daha iyidir. Sizin için doğru olan ürünler, üzerlerinde “hacim”, “ince telli saçlar için” ve “hafif” sözcüklerini içeren ürünlerdir. Ayrıca selüloz, çeşitli proteinler (buğday, pirinç) ve saçın dolgunluğunu ve gücünü destekleyen polimerler gibi bileşenler de ince saçlar için harika sonuçlar yaratır. Çok ağır olan Dimetikon veya Behentrimonium Metosülfat içeren ürünlerden kaçının, saçlarınız hemen yağlanır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de şu: saç kremi ve maskeyi yalnızca boylara ve uçlara uygulayın ve diplere sürmekten kaçının. Şekillendirici ürünleri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın, hafif şekillendirici ürünleri tercih edin. Özellikle hacim veren köpükler, hacim spreyleri veya hacim pudraları sizin için ideal.

saç tipi

Orta/Normal Saç

Bu tip saç ne yağlı ne de kurudur, doğal olarak parlak ve esnektir, zarar görmez. Minimal bir bakım yeterlidir.

Normal Saçların Bakımı

Normal saçlar için bir şampuan kullanın. Şampuan ve saç kremine ek olarak bazen yoğun bir bakım veya saç maskesi ile saçlarınızı şımartabilirsiniz.

Kalın Telli Saçlar

Hacimli görünür, çok fazla dokuya sahiptir, ancak diğer yandan kabarmaya ve elektriklenmeye meyillidir, kontrolü daha zordur ve genellikle diğer saç tipleri kadar nem tutmaz. Bu saç tipinin avantajı, hasara, kırılmaya ve yüksek sıcaklıklara karşı daha dirençli olmasıdır.

Saç: Maggie Hancock (@MaggieMH) Schwarzkopf Professional ABD Dijital Sanat Ekibi Fotoğraf ve Makyaj: Vera Maslieva
Kalın Telli Saçların Bakımı

Bu tip saçlarda kalın telleri nemlendirmek ve elektriklenmeyi önlemek için gür saçlılar daha fazla nemlendirici ürün kullanmalıdır. Saçı derinlemesine nemlendiren şampuanlar, besleyici saç kremleri ve zengin dokuya sahip maskeleri kullanmanızı öneririz.

Pürüzsüzleştirici ve kabarma önleyici ürünler de uygundur. Kalın telli saçlar için özel olarak tasarlanmış ürünler de etkilidir. Saç bakım rutininize saç yağlarını da dahil edebilirsiniz. Yağlar, kabarma ve elektriklenme önleyici etkisiyle saça parlaklık, yumuşaklık ve pürüzsüz bir görünüm sağlamak için idealdir. Şekillendirme söz konusu olduğunda, formüllerinde yüksek nem (su) içeriğine sahip ürünlerden kaçının.

saç tipi

Kıvırcık ve Dalgalı Saçlar

Saçınızın dokusu düz, dalgalı veya kıvırcık şekilleri de içerir. Düz saçların özel bir bakıma ihtiyacı yoktur, bu nedenle daha çok dikkat gerektiren kıvırcık ve dalgalı saçlara odaklanacağız. Bu tip saçlar genellikle kaba, kuru, kıvırcık, gözenekli ve mattır.

Yaza ilham olacak saçlar

Kıvırcık ve Dalgalı Saçların Bakımı

Dalgalı ya da kıvırcık saçlar genel olarak nemden ve besinden yoksundur. Saçınızı, kıvırcık ve dalgalı saçlar için saçlar için geliştirilen özel şampuanla yıkayın. Sadece dipleri yıkamanız yeterlidir. Kıvırcık ve dalgalı saçlara özel saç kremi ve saç maskesini unutmayın. Elektriklenme önleyici ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Buklelerinizi belirginleştirmek için bukle belirginleştiren şekillendiricilerden yararlanabilirsiniz.

2) Yağlı / Kuru Saç Derisi

Saç deriniz iyi durumda değilse, saç telleriniz de olmayacaktır.

Test: Saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Doğal haliyle kurumaya bırakın ve sonuçları etkileyebileceği için saçınıza herhangi bir ürün uygulamayın. Ertesi sabah, bir mendille saç derinize hafifçe bastırın (ovmayın). Saçınızı bir gece bekletin. Sabah, başınızın tepesindeki saç derinize bir mendil bastırın (ovmayın). Doku üzerinde yağ kalıntısı varsa, o zaman yağlı bir saç deriniz var demektir. Dokuda yağ izi görürseniz, normal saç derisine sahipsiniz. Dokuda hiç bir şey yoksa, o zaman  saç deriniz kuru demektir.

Kuru Saç Derisi

Bu tür bir saç deriniz varsa, genellikle mat ve sert görünen saçlarınız vardır. Saçınızı haftada sadece bir kez yıkayın. Ancak kuru saçın pek çok nedeni olabilir: saçın renklendiriciden veya açıcıdan aşırı işlenmesi, düzleştirici maşalar, saç maşası ve fön makinesi gibi sıcak aletlerin aşırı kullanımı, sert veya düşük kaliteli bir şampuanın kullanılması veya sadece uygun şampuanın olmaması gibi pek çok faktöre bağlı olabilir.

Kuru Saç Derisi Bakımı

Saçınızı güzel ve nemli tutmak için sağlıklı yağlar içeren bitkisel formüllü saç yağları ile besleyin. Kuru saçlar için uygun bir nemlendirici şampuan ve saç kremi kullanmak çok önemlidir. Derinlemesine bakım yapan nemlendirici maskenin eklenmesi kuru saçlar için harikalar yaratabilir. Ve saçınızda günlük olarak ne kadar az ısı kullanırsanız o kadar iyi. Sıcak bir alet kullanmanız gerekiyorsa, nemi korumaya yardımcı olması için iyi bir termal koruyucu ürün kullandığınızdan emin olun. Saçı derinlemesine temizleyen ve hacim veren şampuanlardan kaçının.

Yağlı Saç Derisi

Bu tip saçlar düz, yağlı ve ağır görünür, her gün yıkanması gerekir. Saçınızı haftada 4-5 kez veya her gün yıkayın. Yağlı saçların nedeni çoğunlukla yağlı saç derisidir.

Yağlı Saç Derisi Bakımı

Yağ bezlerinizin aktivitesini değiştirmek için yapabileceğiniz pek bir şey olmasa da durumu kontrol etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Yağlı saçlar için özel üretilen saç bakım ürünlerini tercih edin. Yağlı ve çok yoğun kıvamlı nemlendiricilerden, besleyici ve pürüzsüzleştirici şampuan ve saç kremlerinden kaçının.

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz