Saç Gözeneklilik Testi Ne İşe Yarar?

Gözeneklilik, saçın nemi veya ürünü emme yeteneği anlamına gelir. Saçınızın gözeneklilik derecesini bilmek, ne tür kimyasal işlemlere dayanabileceğini ve saçınız için ne tür ürünler kullanmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olur.

Saçınızın gözenekliliğini kolay bir testle ölçebilirsiniz.

Saç Gözeneklilik Testi

Tek bir saç telini bir kase suya koyun. Dibe çökerse, saçınız tüm nemi emdiği için yüksek gözenekliliğe sahiptir. Saç teli suyun üzerinde yüzüyorsa, saçınızın gözenekliliği düşüktür ve nemi kolayca emmez. Suyun ortasında bir yerde yüzüyorsa, normal bir gözenekliliğe sahiptir, yani iyi dengelenmiştir.

Yüksek Gözeneklilik

Saçlarınızın gözenekliliği yüksek ise saç tellerinizin kütikülünde kimyasal saç bakımı, ısıyla şekillendirme veya çeşitli diğer hasarlardan kaynaklanabilecek boşluklar olabilir. Bu, bir ürünü uyguladığınızda saçınızın onu çabucak emdiği anlamına gelir. Dolayısıyla da daha fazla ürün uygulamaya ihtiyaç duyarsınız. Yüksek gözenekliliğe sahip olanlar, saçlarının çabuk kuruduğunu, nemlenmediğini veya yeterince beslenmediğini fark ederler.

kıvırcık saç
Gözenekliliği Yüksek Saçlar

Gözenekliliği Yüksek Saçların Bakımı

Bu saç tipi için, saç tellerinizi daha da kurutabilecek ısıdan kaçınmaya çalışın. Saçınıza bol miktarda nem verecek nemlendirici saç üren seçeneklerine yönelin. Saçlar çok ince telli olmadığı sürece derinlemesine besleyen, kremsi veya yağlı ürünler idealdir. Yıpranmış saçlar için tercihen nazik yıkama sağlayan sülfatsız bir şampuan öneriyoruz. Hasarlı saçlar için şampuandan sonra onarıcı saç kremi veya yumuşatıcı bir saç kremi, yenileyici maske ve saç yağları ile devam edin. Hafif asidik pH’lı ürünler de etkilidir. Bu özel kozmetikler, saç telini onarmaya, kütikülü kapatarak pürüzsüzleştirmeye ve saçın içindeki nemi kilitlemeye yardımcı olur.

Orta Gözeneklilik

Normal gözenekliliğe sahipseniz, saçınız ürünün içerdiği besinleri kolayca emecek ve nemi saçın içinde tutacaktır. Hacim veya elastikiyet sorunu yaşamazsınız. Saç sağlıklı ve parlak görünür. Normal saçlar için bir şampuan ve saç kremi yeterlidir.

ince telli saçlar

Düşük Gözeneklilik

Saçınızın gözenekliliği düşükse, saç kütikülü düz durur. Bu nedenle su genellikle saçın dışına oturur ve emilmez. Düşük gözenekliliğe sahip olanlar saçlarının daha uzun sürede kuruduğunda yakınır ve ürünlerin saç tarafından emilmek yerine saçlarda biriktiğini fark ederler.

Gözenekliliği Düşük Saçların Bakımı

Bu tip saçların, öncelikle derinlemesine temizleyen bir şampuan ile ürün birikintilerini ve artıklarını giderilmesi gerekir. Bu şampuanlar, şampuan sonrasında kullanılan bakım ürünlerinin daha iyi emilmesi için kütikülün açılmasına yardımcı olur. Bakım ürünlerinin daha iyi nüfuz etmesi için ürünleri saçınıza eşit şekilde dağıtın ve hafif nemli saça uygulayın. Maskeleri istisnai olarak (14-15 günde bir) kullanın. Kremsi ve yağlı kıvamlardan kaçının. İnce telli saçlar için tasarlanmış daha hafif ürünleri seçin.

Önerilenler

Benzer İçerikler