Saç kesimi ile ilgili notlar

Kategori

Mesleğimizin en önemli ayrıntısı iyi saç kesimi. En iyi saç kesimi, kişinin yüzüne uygunluğu ve iyi taşınabilir olmasıdır. Saç kesimi çokça deneyim ve eğitim gerektiren bir ayrıntı olduğu için kesim, öyle makas tutmakla ve sallamakla “saç kesimini iyi biliyorum” diyecek kadar basit bir ayrıntı değildir. Çünkü dönüşü yoktur ve kötü kesilmiş veya gereğinden fazla kısaltılmış bir saçın eski halini alması aylar sürer. Bu durum müşterinin kuaförlere olan güvenini kaybetmesine sebep olabilir. Bu nedenle nereden başlamamız ve nerede durmamız gerektiğini çok iyi bilmek zorundayız.

Öncelikle saç kesiminde yüz şekli dışında kafa yapısını ve açıları çok iyi keşfetmek gerekiyor. Temel kesim teknikleri mesleki alt yapıyı belirler, fakat kişisel kesimlerde sadece kılavuz olabilir. Çünkü aynı tekniği her kişiye ve saça uygulayamayız. O nedenle en iyi kesim saçların çıkış ve uzayış yönünü takip ederek yapılan kesimdir. Saçların doğal düşüşü, kolay şekillenmesi ve daha uzun süre kalıcılığını ancak bu sayede yakalayabiliriz.

Saç kesimi ile ilgili notlar

Uyguladığımız kesim tekniğinin yanı sıra kullandığımız makaslarımız ve diğer kesicilerde çok önemlidir. Atalarımızın da dediği gibi “alet işler el övünür” sözü burada çok önemlidir. Fakat o aleti doğru kullanmayı bilmek gerekir. Ürün çok iyidir fakat siz o ürünü ezbere her saça kullanırsanız sonuç çok da iyi olmayabilir. Hangi ürünü nerede ve nasıl kullanacağımız da yine seçtiğimiz model ve saç yapısına göre olmalıdır. Eğer bir serbest çalışma yapmıyorsak veya sürekli fönlü kullanılan bir model istemiyorsak kesim daha da önemlidir. Çünkü müşterinin günlük kullanabileceği, yıkadıktan sonra fön veya fırça kullanmadan, sağından solundan rahatsız edici farklı boyutların görünmediği bir kesim elde etmek zorundayız. Sonuçta iyi bir kesim kısa modellerde 3 ila 6 hafta, uzun modellerde ise 6 ila 10 hafta taşınabilir ve bu süreç arasında müşteri memnuniyeti çok önemlidir. İyi ve doğru saç kesimi müşterilerimizin devamlılığını sağlar. Fön çekerek ya da jöle ve waxlarla örtbas edilen kesimler müşterimizin ertesi gün aynada görmek istediği görüntüyü sağlamayacaktır.

Şahsen çok rastladığım şikayetler arasında; saçların istenilenden daha kısa kesildiği, gereksiz yere inceltildiği veya gerektiği halde inceltilmediği, simetri olmadığı veya asimetri yeterince verilmediği, katlarda hatsız, bağlantısız, uyumsuz görünümler ve daha neler neler… Kısacası; eğer doğru bir saç kesimi yapmak istiyorsanız saçları öncelikle yıkamalısınız, çünkü saçı ıslakken ve temizken kesmek, doğru düşüşleri sağlayacaktır. Herhangi bir şekillendirici kullanmadan kurutmak ve kurumuş haliyle rötuş yapmak saç kesimini tamamlayan işlemdir. Son olarak da saçı istediğiniz gibi şekillendirmek olmalıdır.

Aşırı dalgalı ve kıvırcık saçlarda ise kesim esnasında saç kremiyle kesim en kolay olanıdır. Kıvırcık saçlar hata götürebilen, fakat hatalar yüzünden çabucak modelden çıkan, orantısız hacimleri çabuk gösteren bir saç türüdür. Kesimden sonra iyice durulanan saçlar eğer fönsüz kullanılacaksa, kabarmayı ve aşırı hacmi önleyici bakım ve şekillendiriciler kullanarak kendi halinde kurumaya bırakılmalı veya bir difüzör yardımıyla hafif kurutulmalıdır. Aksi taktirde müşteriniz sonraki günlerde saçını evinde yıkadığında aynı modeli göremeyecek ve memnun kalmadığı için şikayetle geri dönecektir. Tabi size ikinci şansı tanımayıp başka bir kuaför arayışına geçmemişse. Söylendiği gibi kuaförlük dünyanın en güzel mesleği. Kadınların en önemsediği ve bizlere emanet ettiği saçlarına iyi bakalım, doğru işlemler yapıp doğru kesimler uygulayalım. Ama daha da önemlisi; müşterilerimizin korkulu rüyası olmamak içim doğru eğitimler alalım.

Gülgün Biçerel Uysal

Önerilenler

Benzer İçerikler