fbpx

İyi bir dinleyici olmak en önemlisi…

Kadınlar ve kuaförleri yazı dizimizin konuğu ülkemizin en popüler influencer’larından Duygu Özaslan.

Güzellik ve moda üzerine yaptığı çalışmalar ile hem Instagram’da hem de Youtube’da 1,2 milyon takipçiye sahip. Ülkemizde henüz böyle bir sektör yokken bu sektörün liderlerinden biri olan Duygu Özaslan, 2016’da kendi tasarladığı ürünleri barındıran markası DO’yu kurdu.  2017’de ise Bobbi Brown ile Türkiye’de ilki gerçekleşen bir işbirliğine imza atarak biri gece biri gündüz seti olmak üzere özel iki koleksiyon hazırladı.

Kuaför seçimi ve saça verilen önemi belirtmek adına, saçına hem özel hem iş hayatında özen gösteren Duygu Özaslan ve kuaförü Ahmet Çoban ile birlikteydik.

İyi bir dinleyici olmak en önemlisi...

Estetica: Kuaför seçiminizde en önemli kriter nedir? Ahmet Çoban kaç yıldan bu yana kuaförünüz ve daha önceki deneyimleriniz nasıldı?

Benim için en önemli kriter kuaförümün beni çok iyi dinlemesi, benimle gerçekten ilgilenmesi ve istediğim sonucu verebilmesi. Ahmet ile 3 yılı aşkın süredir beraberiz. Ona ilk geldiğim gün yaşadığımız çok komik bir anı var. Birkaç saat beni anladığından emin olamamıştım ve saatlerce beni ikna etmeye çalışmıştı. Sonucu çok çok beğendim, tam istediğim gibi oldu ve o gün bugündür saçıma setlerde bile (Ahmet veya ekibinden) başka birinin elinin değmesini çok tercih etmiyorum. Genelleme yapmak istemiyorum ancak ülkemizdeki çoğu kuaför trendleri bu kadar yakından takip etmiyor ve bu nedenle de yaptıkları biraz demode kalıyor.

Estetica: Kuaför salonları açısından baktığımızda sizin için olmazsa olmaz nedir?

İçerideki sıcak ortam benim için çok önemli çünkü orada uzun bir vakit harcıyorum. Güzel bir kahveyle keyifli vakit geçirmezsem gidesim gelmez.

İyi bir dinleyici olmak en önemlisi...

Estetica: Kuafördeki duygularınız deneyimleriniz hakkında neler söylersiniz? Bir influencer olarak kuaförün önemini nasıl betimlersiniz? Modaya olan ilgi ve bilginizle baktığınızda kuaförlüğü moda ile nasıl ilişkilendirirsiniz?

Saç, modayla çok yakından ilişkili. Garage benim için hep istediğim, hayal ettiğim ya da fotoğrafını gösterdiğim saçla çıktığım bir salon. Ben doğal görünmesini isteyen biriyim ve bir tek burada çok yapılı durmayan saç modelleri yaptırabiliyorum. 

Bir influencer olarak set çekimlerinde tavsiye ettiğim ekip hep onlar çünkü çalışması çok kolay ve keyifli. Ya da ödül törenleri, kırmızı hali  gibi özel günlerde de hep yanımdalar.

İyi bir dinleyici olmak en önemlisi...

Estetica: Başka bir kuaföre gidip pişman olduktan sonra tekrar Ahmet Çoban’a döndüğünüz oldu mu?

Ahmet ile tanıştığımdan beri başka kuaföre gitmedim ama marka çekimlerinde bir keresinde başka bir ekibi çağırmışlardı ve hiç memnun kalmayıp mutsuz olmuştum. 

Estetica: Her ne kadar sizi hep benzer saçlarla tanıyor olsak da hiç ekstrem renkler, kesimler kullandınız mı veya düşündünüz mü? Cesaret edemediğiniz bir saç modeli var mı? Kimi zaman istemediğiniz bir sonuç çıktığı oluyor mu?

Su ana kadar hiç istemediğim bir sonuç çıkmadı, radikal değişikliklere karar veriyorsam uzun sure düşünürüm o yüzden de keşke yapmasaydım demiyorum. Bir sure keyfini çıkarıyorum o renk veya kesimin. İki yıl önce belime kadar olan saçlarımı kanserli bir hastaya peruk yapılması için bağışlamak üzere kulak altımda kestirdim. Sanırım yaptığım en büyük değişiklik bu. Dediğim gibi doğal görünümler sevdiğim ve saç rengimde çok kolay tekrar bulunabilecek bir renk olmadığım için renk değişimi düşünmüyorum. 

Estetica: Kendinizi zor müşteri grubunda değerlendirir misiniz?

Her zaman kibarımdır ama beğenmediysem söylerim. Bence zor denemez çünkü kişinin de kuaförünü yönlendirmesinin, neyi beğenip beğenmediğini söylemesinin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Benim saçımı hiç beğenmeyip, bir şey söylemeyip eve gidip bozan arkadaşlarım da var. Ben bunu yapacağıma, o sırada “ya bana böyle pek yakışmıyor söyle mi yapsak?” ya da “belki de toplasak daha iyi olacak” gibi yönlendirmeyi tercih ederim.

Estetica: Kadınların genelde kendilerini iyi hissetmediği zaman kuaföre gitmelerinden bahsedilir. Sizin için bu durum geçerli mi?

Benim için tam tersi. Kendimi iyi hissediyorsam, vaktim de varsa kendimi şımartmak için gidiyorum. Ama çıkarken modumuzun yükseldiği doğru o yüzden anlayabiliyorum.

Estetica: Makyaj vlogger’ı olarak makyaj ve saçın bir bütün oluşturduğunu düşünüyor musunuz? Sizce ikisi birbirini nasıl tamamlıyor?

Tabii ki. Mesela gösterişli bir makyaj yaptığımda genelde saçlarımı toplarım ki daha çok öne çıksın makyajım. Ya da saçlarımı açık bırakıp hacimli bir model yaptıysam makyajımı daha hafif tutarım ki dengelesin. Hem saç hem makyaj doğru oranda gidince biraz alaturkalaşıyor bence.

iOS (iPhone) Cep Telefonları ve iPad için Estetica Dergisi:
Android Cep Telefonları için Estetica Dergisi:

Önerilenler

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz