Protein Bakımları ve Saçlara Faydaları

Protein bakımları saçın yoğunluğunu, elastikiyetini ve gücünü önemli ölçüde etkiler. Ayrıca kırılmaları, ayrık uçları ortadan kaldırmaya ve saçın potansiyel çapına ulaşmasına yardımcı olarak daha iyi veya sağlıklı saçların ortaya çıkmasını sağlar.

Protein Bakımları Saç İçin Neden Gereklidir?

Protein saçın yapı taşıdır. Peki, saç proteinden oluşuyorsa neden ek protein bakımlarına ihtiyaç duyuyor? Saç diplerindeki canlı saç hücrelerimiz, derideki yağ bezlerine bağlı. Bu nedenle, yüzeyin altındaki canlı hücreler sebumumuzdan gelen kan, oksijen, peptitler ve lipitlerle beslenir. Saç uzayıp kafa derisinden uzaklaştıkça ve uçlara doğru indikçe çok az besin kalır.

Nemi ve beslenmeyi kaybettiğimizde, keratinize protein çözülmeye ve parçalanmaya başlar. Gücünü, elastikiyetini kaybeder ve bağlar zayıflar. Sonunda çatlar, parçalanır, kırılır ya da bölünür. Protein dengesini yeniden oluşturmak, ve güçlendirmek sağlıklı saç ve saç derisinin anahtarıdır. 

Saç İçin Protein Bakımlarının Faydaları

protein bakımları
  • Protein bakımı aslında şunu yapar: hidrolize buğday proteini veya ipek amino asitleri gibi protein bileşenlerini doğrudan saç folikülüne bağlar ve kütikül tabakasını sertleştirir. Bu da, folikülün (saçın dış tabakası) etrafına onu daha fazla hasardan koruyan bir bariyer yerleştirir. Bu ürünler su kaybını önlemek, saçı beslemek, kütikülü onarmak ve mühürlemek için tasarlanmıştır.
  • Protein bakımları saç tellerindeki kırılmayı veya bölünmeyi önlemek için bağları güçlendirerek saç folikülünün elastikiyetini artırır.
  • Kütikülü onarıp mühürleyerek transepidermal su kaybını önler.
  • Uçlardaki kırılmaların  giderilmesine yardımcı olur. 
  • Saçın genel görünümünü iyileştirir. Protein bakımlarının popülaritesi, büyük ölçüde saçın görünümünde yaptıkları gözlemlenebilir farklılıktan kaynaklanıyor. 

Saç Tipine Göre

Uzmanlar, protein bakımlarının tüm saç tipleri için güvenli olduğu konusunda hemfikir. Ancak, protein bakımlarından en büyük faydayı kuru, susuz kalmış, hasar görmüş, aşırı gözenekli ya da boyalı saçlara sahip olanlar görecektir.

Protein Bakım Ürünlerini Evde Nasıl Uygulamalısınız? 
  • Protein bakım ürününü baş derisinden saç uçlarına kadar uygulayın. Saça eşit şekilde dağıldığından emin olmak için geniş dişli bir tarak ya da parmaklarınızı kullanın. 
  • Saçınızı topuz şeklinde toplayıp üzerine bir duş bonesi ya da benzer bir başlık geçirin.
  • Kurutma/fön makinenizi düşük ısıda tutarak başınıza ısı uygulayın. Yanmayı önlemek ve ısının tüm başa eşit şekilde dağıldığından emin olmak için makineyi bonenin etrafında sürekli olarak hareket ettirin.
  • Başlığı/boneyi çıkarıp uyguladığınız bakımı durulayın. Ürünün üzerinde belirtilen talimatlara uygun olarak, bazen bu bakımı duruladıktan sonra şampuan ve saç kremi kullanmanız  gerekebilir.
Evde Uygulayabileceğiniz Protein Bakımı Önerilerimiz:

Alterna Caviar Bağ Yapılandıran Durulanmayan Protein Krem

Kaba, gözenekli, yıpranmış saçlar için derinlemesine onarıcı, protein dolu durulanmayan bakım kremi; saç yüzeyini, Alterna’nın hasarlı tellerdeki çatlakları ve çatlakları yeniden kapatmaya yardımcı olan özel Havyar Bağ Güçlendirme Teknolojisi’ni içerir.

Aveda Damage Remedy Onarım Maskesi

Protein ve lipitler ile formüle edilen bu onarıcı bakım; özellikle hasar görmüş saçları hedef alarak saçları kökten uca güçlendirir.

Kerastase Resistance Masque Thérapiste Saç Maskesi 

Çok yıpranmış ve aşırı işlem görmüş saçlar için yoğun saç bakımı maskesidir. Saç telinin özünü derinlemesine onararak gücünü ve elastikiyetini geri kazandırma etkisine sahiptir

Önerilenler

Benzer İçerikler